Suriyelilerin dramını anlatan kısa film ödül aldı

Suriyeli mültecilerin Türkiye üzerinden Yunanistan’a kaçışını konu alan 'Yüzme Öğreniyorum' filmi, İzmir Kısa Film Festivali’nden ödül aldı.

ABONE OL
GİRİŞ 28.11.2017 13:15 GÜNCELLEME 28.11.2017 13:15 SİNEMA
Suriyelilerin dramını anlatan kısa film ödül aldı
Suriyelilerin dramını anlatan kısa film ödül aldı

Suriyeli mültecilerin Türkiye üzerinden Yunanistan’a kaçışını konu alan 'Yüzme Öğreniyorum' filmi, İzmir Kısa Film Festivali’nden ödül aldı. Filmin ödül almasını sevindirici bulduğunu ifade eden ünlü oyuncu Gönül Nagiyeva, “Bir oyuncu olarak çevremde ve dünyada gelişen olaylara duyarsız kalamam. 6 yıldır savaşın yaşandığı Suriye’deki drama da duyarsız kalamazdım” dedi.

Filmde, Suriye’deki savaştan kaçarak Türkiye’ye gelen ve buradan da Yunanistan’a geçmeye çalışan Hasan ve Ruksan çifti üzerinden Suriyelilerin yaşam mücadelesine dikkat çekiliyor.

Suriyeli kadın Ruksan karakterini canlandıran ünlü oyuncu Gönül Nagiyeva, “Dünyamızda yaşanan ve insanlığı etkileyen olayların sinemaya uyarlanmasını ve sinemayla çözüm üretmeyi oyunculuk sorumluluğum olarak görüyorum. Bir oyuncu olarak çevremde ve dünyada gelişen olaylara duyarsız kalamam. 6 yıldır savaşın yaşandığı Suriye’deki drama da duyarsız kalamazdım. Serpil Altın’ın yönetmenliğini yaptığı 'Yüzme Öğreniyorum' filminde rol aldığım için çok mutluyum. Filmimizin ikinci kez ödüle layık görülmesi de son derece sevindirici” diye konuştu.

İzmir Kısa Film Festivali Migros Gençlik Ödülü’nü alan Yüzme Öğreniyorum, Kısakes Film Festivali Pitching Platformu’ndan da yapım desteği ödülü almıştı. 

KAYNAK : İHA

ETİKETLER

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR