Sinemalar ‘mesafeli’ açılıyor

Koronavirüs pandemisi nedeniyle marttan beri kapalı olan sinema salonlarına 1 Temmuz itibarıyla açılma izni verilmiş ancak sinemaların sadece çok azı açılmıştı. Bugün itibarıyla Cinemaximum Sinemaları ve Beyoğlu Sineması seyirciyle buluşuyor.

ABONE OL
GİRİŞ 07.08.2020 07:22 GÜNCELLEME 07.08.2020 13:45 SİNEMA
Sinemalar ‘mesafeli’ açılıyor
Sinemalar ‘mesafeli’ açılıyor

Bugün itibariyle Türkiye çapındaki sinemalarını kademeli olarak açmaya hazırlanan Cinemaximum’da sosyal mesafeli beyazperde zamanı başlıyor.

Sinemada dolu olan koltuğun önü, arkası, sağı ve solu boş olacak, teması en aza indirmek adına temassız ödeme ve temassız bilet kontrolü yapılacak. İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge doğrultusunda koronavirüs salgını nedeniyle 16 Mart’tan bu yana sinemaları kapalı olan CGV Mars Cinema Group yönetimi dün yaptığı online basın toplantısında yeni dönem için aldığı önlemleri açıkladı.

Cinemaximum’da açılışın ilk haftasında gösterime girmesi planlanan filmlerin bazıları şöyle: ‘Bayi Toplantısı’, ‘Nuh Tepesi’, ‘Gece Nöbeti’, ‘Araf 4: Meryem’, ‘Şeytanın El Kitabı’ 7 Ağustos’ta Bloodshot IMAX ve 4DX salonlarında vizyona girecek. Screen X salonlarda ise ‘Train to Busan’ sinemaseverlerle ile buluşacak. 14 Ağustos’ta IMAX’te Christopher Nolan’nın ‘Inseption’ı ve merakla beklenen ‘Tenet’ ise IMAX ve 4DX salonlarda 26 Ağustos’ta yerini alacak.

 

 

YENİ DÜZEN NASIL OLACAK?

-Salonlarda, tüm sosyal alanlarda olduğu gibi maske takma zorunluluğu uygulanacak.
Satılan koltuğun sağında ve solunda iki koltuk; önünde ve arkasında da birer sıra boş bırakılacak.

-Her 4 metrekareye 1 kişi düşecek şekilde düzenlenen fuaye alanlarındaki oturma alanlarını da sosyal mesafeye göre şekillendiren Cinemaximum, bilet kontrolünü temassız şekilde gerçekleştirecek.

-Seans araları, etkileşimi ve riski en aza indirmek adına 30 dakika aralıklı olacak. Bu arada salonlarda temizlik ve hijyen çalışmaları yapılacak.

-Tüm salonlar ve fuaye alanları nano gümüş teknolojisi ve onaylı dezenfektanlarla dezenfekte edilecek. Misafirlerin ve çalışanların sıkça temas ettiği gişe ve büfe deskleri, fuaye alanlarındaki merdiven korkulukları, salon kapıları, kiosk ekranları gibi alanlar da sık sık dezenfekte edilecek.

-Sinema salonlarındaki klimalar yüzde 100 dışarıdan temiz hava sirkülasyonu sağlayamaya uygun hale getirildi. Doğal havalandırmanın mümkün olduğu alanlarda da sık sık havalandırma yapılacak. 

 

 

ETİKETLER

YORUMLAR 10 TÜMÜ
 • mutluyuz aga 1 ay önce Şikayet Et
  sinemasız eksik kalmıştık. olmazsa olmazdı. çok mutluyuz artık. ayaklarımız yerden kesildiğinde mutluluğumuz zirve yapar artık.
  Cevapla
 • orhan 1 ay önce Şikayet Et
  tamda bize özgü bir karar.!!!
  Cevapla
 • MET 1 ay önce Şikayet Et
  Sinemaların açılması kararı bana saçma geliyor. Pandeminin nasıl olacağını geçtim zaten kimse virüs varmış gibi davranmıyor. Film çekimi yok yeni çekilen film yok bunlar ne yayınlamayı planlıyor
  Cevapla
 • Suzan kaya 1 ay önce Şikayet Et
  Bu ne perhiz, bu ne turşu. Demek ki Açıklamalarınız boş sayın Sağlık Bakanı. Sizi kimse takmıyor. En iyisi istifa edin yoksa kabak sizin başınıza patlayacak.
  Cevapla
 • Ruhi 1 ay önce Şikayet Et
  Yahu bi karar verin kardeşim! Bir yandan 2. dalga polemiği diğer yandan toplu yerlerin açılışı. Bir yandan ateş ölçerin yok diye küçük bir esnafa yazılan 3100 tl diğer yandan sahillerin tıklım tıklım hali.
  Cevapla
 • orhan 1 ay önce Şikayet Et
  tam türkiye kafası... agalara para babalarına fırsat verilir ama garibana ceza yazılır
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR