Avrupa Parlamentosu'ndan skandal Türkiye raporuna onay!

Avrupa Parlamentosu'nda, Türkiye ile müzakerelerin askıya alınmasını öneren rapor kabul edildi. Raporda, Türkiye'ye karşı hakaret sayılabilecek ifadeler yer alıyor.

ABONE OL
GİRİŞ 13.03.2019 19:31 GÜNCELLEME 13.03.2019 22:04 SİYASET
Avrupa Parlamentosu'ndan skandal Türkiye raporuna onay!
Avrupa Parlamentosu'ndan skandal Türkiye raporuna onay!

Avrupa Parlamentosu (AP) 2018 Türkiye Raporu'nda "Avrupa Birliği'nin Türkiye ile katılım müzakerelerini resmen askıya alması" çağrısında bulundu.

 

 

Hollandalı AP üyesi Kati Piri tarafından hazırlanan "2018 Türkiye Raporu" Strazburg'daki Genel Kurulda oylandı.

109'A KARŞI 370 OYLA KABUL EDİLDİ, 143 ÇEKİMSER VAR

 

 

"Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye ile katılım müzakerelerini resmen askıya alması" önerisinin yer aldığı rapor, 109'a karşı 370 oyla kabul edildi. 143 parlamenter ise çekimser kaldı.

TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIYOR

Tavsiye niteliği taşıyan ve bağlayıcılığı bulunmayan raporda, Türkiye'nin tepkisini çeken çok sayıda unsur sıralandı.

KIBRIS KONUSUNDA RUM VE YUNAN TEZLERİNE YER VERDİLER

Raporda, "İnsan hakları, hukukun üstünlüğü, basın özgürlüğü ve yolsuzlukla mücadele" konularında Türkiye'ye yönelik eleştiriler sıralanırken, Kıbrıs sorunuyla ilgili bölümde her yıl olduğu gibi, büyük ölçüde Rum ve Yunan tezlerine yer verildi.

"TÜRKİYE KIBRIS'TAKİ ASKERİ VARLIĞINA SON VERMELİ"

Ankara'nın Güney Kıbrıs Rum yönetimine yönelik politikalarının eleştirildiği raporda, "Türkiye'nin Kıbrıs'taki askeri varlığına son vermesi" çağrısında bulunuldu.

"GÖÇMENLERE EV SAHİPLİĞİ YAPIN AMA SURİYE'YE OPERASYON DÜZENLEMEYİN"

Raporda, Türkiye'nin Suriyeli göçmenlere yönelik politikasından övgüyle bahsedilirken, Suriye'nin kuzeyine yönelik askeri operasyonların ise "endişe verici olduğu" kaydedildi.

FETÖ OPERASYONLARINI DA BEĞENMEMİŞLER

Raporda, Türkiye'de OHAL'in kaldırılmasından memnuniyet duyulduğu belirtilse de FETÖ operasyonları kapsamındaki "uzun tutukluluk süreleri ve kötü muameleden" endişe duyulduğu ifade edildi.

Türkiye'nin yurt dışındaki FETÖ örgütü mensuplarına yönelik operasyonlarından da "üzüntü duyulduğu" belirtilen raporda, bu kapsamda Diyanet çalışanlarının istihbarat amaçlı kullanıldığı ileri sürüldü.

ERMENİSTAN KONUSUNDA AKIL VERİYORLAR

Türkiye ve Ermenistan'a ilişkilerin normalleştirilmesi çağrısında bulunulan raporda, "İki ülke arasındaki sınır kapısının açılmasının ilişkilerin gelişmesine etki edebileceği" vurgulandı.

"AKKUYU NÜKLEER SANTRALİNİ DURDURUN"

Öte yandan raporda, Ankara yönetimine Akkuyu Nükleer Santrali inşaatını durdurması çağrısında bulunuldu.

"AB FONLARINI BU PROGRAMLARA YATIRIN"

AP raporunda, Türkiye'ye verilen üyelik öncesi AB fonlarının da gözden geçirilmesi gerektiği belirtilerek bu fonların doğrudan Türkiye'deki sivil toplum için kullanılması ve Erasmus programındaki öğrenciler, akademi dünyası ve gazetecilerle ilgili programlara yatırılması savunuldu.

"AYASOFYA'YI CAMİYE DÖNÜŞTÜRMEYİN"

Raporda ayrıca Ayasofya'nın camiye dönüştürülmemesi vurgusu yapıldı.

GÜMRÜK BİRLİĞİ KONUSU

Gümrük Birliği'nin güncellenmesinin Türkiye ile AB arasında "zaten güçlü olan bağların" daha da güçlenmesine vesile olacağına dikkat çekilen raporda, bu nedenle "kapının açık tutulması" tavsiyesinde bulunuldu. Raporda, Gümrük Birliği'nin güncellenmesinin "Türkiye'deki insan hakları reformlarının teşvik edilmesinde bir araç olarak kullanılması gerektiği" belirtildi.

TÜRK VATANDAŞLARINA VİZE SERBESTİSİ KONUSU

Türk vatandaşlarına yönelik taahhüt edilen vize serbestisinin önemine işaret edilen raporda, bundan özellikle öğrencilerin, akademisyenlerin, iş insanlarının ve AB ülkelerinde akrabaları olanların fayda göreceği vurgulandı.

"DIŞ POLİTİKA, SAVUNMA VE GÜVENLİK ALANLARINDA İŞ BİRLİĞİ YAPALIM"

Raporda, AB üyeleri ile Türkiye arasındaki yakın diyaloğun sürdürülmesinin önemine değinilerek dış politika, savunma ve güvenlik alanlarındaki iş birliğinin artırılmasının teşvik edildiği kaydedildi.

"TÜRKİYE AVRUPA'NIN GÜVENLİĞİ'NDE ÖNEMLİ ROL OYNUYOR"

Türkiye'nin NATO'nun uzun zamandır üyesi olduğu anımsatılan raporda, Türkiye'nin jeostratejik konumu dolayısıyla Avrupa'nın ve bölgenin güvenliğinde önemli rol oynadığı belirtildi.

Raporda, Türkiye ve AB'nin NATO şemsiyesi altında stratejik konularda iş birliğini sürdürdüğü kaydedildi.

PKK'YA KINAMA

"Terör örgütü PKK'nın Türkiye'de yeniden şiddet eylemlerine başvurmasını sert biçimde kınıyoruz." ifadelerine yer verilen raporda, örgütün 2002'den bu yana AB'nin terör listesinde olduğu hatırlatıldı.

Raporda, Türkiye'nin Suriye'deki iç savaşın ardından ortaya çıkan göç krizinin çözümünde önemli rol oynadığına işaret edilerek "Türk halkı 3,5 milyondan fazla mülteciye ev sahipliği yaparak büyük bir misafirperverlik gösterdi. Türkiye'deki mültecilerin bir milyonu okul çağında ve bunların yüzde 60'ı okula devam edebiliyor." değerlendirmesinde bulunuldu.

PİRİ'NİN TÜRKİYE'YE KARŞI "ÇİFTE STANDARDI"

Piri, AP seçimlerinin mayıs sonunda yapılacak olması dolayısıyla son Türkiye raporunu hazırlamış oldu.

Türkiye tarafından taraflı ve ön yargılı olarak nitelendirilen Piri'nin hazırladığı önceki yıllık raporlar da benzer nitelik taşıyordu.

Özellikle, "PKK'nın Avrupa'ya tehdit oluşturmadığı" yönündeki açıklamasıyla tartışmaya yol açan Piri'ye Türkiye sert tepki göstermişti.

Dışişleri Bakanlığı söz konusu ifadelere "çifte standart ve ikiyüzlülüğün itirafı" şeklinde yanıt vermişti.

BAĞLAYICILIĞI BULUNMUYOR

AP’nin "Türkiye ile müzakereler askıya alınsın" çağrısı AB üyesi ülkelerin tamamının görüşünü yansıtmıyor ve bağlayıcılığı bulunmuyor.

DÖRT YIL ARANIN ARDINDAN AB-TÜRKİYE ORTAKLIK KONSEYİ TOPLANIYOR

Ankara ile Brüksel arasındaki diplomasi trafiği ise AP raporundaki çağrının aksine hız kesmiyor.

AB ile Türkiye arasındaki en yüksek karar organı olan "Ortaklık Konseyi" toplantısı yaklaşık 4 yıl aranın ardından 15 Mart'ta Brüksel'de yapılacak.

Toplantıya Türkiye'den Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB kanadından Yüksek Temsilci Federica Mogherini başkanlık edecek.

AB ile kurumsal diyaloğun devamı ve çeşitlendirilmesi bakımından önemli olan toplantıya AB Komisyonunun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn da katılacak.

Taraflar, bölgesel konular ve ikili ilişkileri kapsamlı şekilde değerlendirme fırsatı bulacak. Bu kapsamda vize serbestisi, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi, katılım sürecinde gelinen nokta, terörle mücadelede iş birliği gibi konuların ele alınması bekleniyor.

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 277 TÜMÜ
 • celali topuz 2 yıl önce Şikayet Et
  küfür tek millettir..
  Cevapla
 • Mavi 2 yıl önce Şikayet Et
  Ayasofya ibadete açılsa yeter .Manevi alemdeki savaşı kazanmış oluruz inş.Allahın rızasını kazanırsak tüm dünya küsse önemi yok.Allah bizden razı olursa kafirin kalbine korku salar onları zelil eder biz yeterki vazifemizi yapalım inş.
  Cevapla
 • Komik 2 yıl önce Şikayet Et
  Ülkemizin anahtarını verip biz taşınalım mı? Birliğiniz yerin dibine batsın sizi kim takar bu saatten sonra
  Cevapla
 • alp 2 yıl önce Şikayet Et
  teröristlerin içinde terörü kınamak...vay be cesarete bak...bunların tamamı terörist...aman ha bizi ab ye almayın...alırsanız çok üzülürüz sonra...hainler...
  Cevapla
 • Selçuklu 2 yıl önce Şikayet Et
  İt ürür kervan yürür, tın. Diyerek ab yi ciddiye almadığımızı göstersek nasıl olur
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR