Süleyman Soylu: Arapça tabelaları değiştireceğiz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "İlk kez söylüyorum, Türkiye'de 6 aya kadar Arapça tabelaların tamamını değiştireceğiz. Kilis'te yaptık. Bir standart var, tamamı Türkçe oluyor. Altında ufak bir Arapça yazmak istiyorsa yazsın. Standardı var bu işin, tamamını değiştireceğiz. Nizam, kural neyse buna herkes uyacak." dedi.

ABONE OL
GİRİŞ 20.06.2019 07:09 GÜNCELLEME 20.06.2019 07:09 SİYASET
Süleyman Soylu: Arapça tabelaları değiştireceğiz
Süleyman Soylu: Arapça tabelaları değiştireceğiz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı televizyon programında değerlendirmelerde bulundu.

 

31 Mart'taki seçimde CHP'lilerin seçim kurulu ve sandık başkanları organizasyonunu iyi yaptığını belirten Soylu, "Seçimde hile yapılabilir ve bu yakalanır. Mevzidir, belli alanda yapılır. Bu yaygınlaştırılamaz. Böyle bir şey mümkün değil. Bunu İstanbul'da yaygınlaştırmışlar. Hakikaten çalmak için yaygınlaştırmışlar. Direkt Cumhuriyet Halk Partisi bunu çalmak üzere kurmuş. Çalma da var hırsız da var." diye konuştu.

İsmail Küçükkaya ile Ekrem İmamoğlu'nun ortak yayın öncesinde yaptıkları görüşmeye de değinen Bakan Soylu, şunları kaydetti:

 

"Size birileri itimat ediyor, güveniyor. Şahsınıza güveniyor. Karı koca niçin boşanıyor? Birbirlerini aldattığı için. Aldatıyorsa boşanıyor. Burada otelde cürmümeşhut yakalanmışlar, bu kadar açık ve net. Olay üstünde yakalanmışlar. Saf ve iyi niyetli, temiz bir şekilde bu yayına hazırlanan Binali Yıldırım var. Bir de diğer tarafta her türlü cambazlığı, hokkabazlığı yapan bir yapı ve zihniyet var. Bu demokrasi konusunda laf üreten ebeler var. Niye bir tek laf söylemiyorlar. Burada demokrasi ifal edilmiştir."

"İstanbul'u ele geçirmeye çalışıyorlar"

Küçükkaya ile İmamoğlu'nun otelde yaptıkları görüşmenin öncesinin de olduğuna dikkati çeken Süleyman Soylu, "Bütün süreci kurgulamışlar. Yayının içerisindeki haklar dahil olmak üzere. Bu 31 Mart'taki çalma çırpma olayı sadece o güne ait bir olay değil. O güne ait bir zeka ve akıl değil. O bir süreç ve bu süreci hala devam ettiriyorlar. İstanbul'u ele geçirmeye çalışıyorlar." ifadelerini kullandı.

PKK'NIN SÖZDE YÖNETİCİLERİ HAYVAN

Kendisinin PKK ve yapılan yanlışların dışında sert konuşmadığını aktaran Bakan Soylu, "PKK'nın sözde yöneticilerine hayvan diyorum. Onun dışında benim sert bir dilim yok. Bundan birileri rahatsız oluyor. Bunu söylemek zorundayım. İnsan değiller hayvanlar. Hayvan dediğim için hayvanlara yönelik rahatsızlık duyuyorlarsa söyleyeceğim bir şey yok." değerlendirmesinde bulundu.

İçişleri Bakanı Soylu, PKK'nın 13 yaşındaki çocukları dağa çıkarıp, tecavüz ettiğini vurgulayarak, "HDP kendisini PKK'dan ayırdı da mı ben sertleştim? O zaman ne dersen de. Ekrem İmamoğlu için Selahattin Demirtaş, Kandil ve HDP üçgeni birbirleriyle aynı dili konuşuyorlar. Biz söylemeyelim mi sert konuşmayayım mı? Bu milletin çektiği acıyı ne yapacaksınız? Siyaset gibi en kutlu işi terör örgütüne alet ediyorsanız ne söylenmesi lazım. Ne söylenebilir, nasıl yumuşak söylenebilir? 'Lütfen terörü siyaseti alet etmeyiniz mi?' diyeyim." şeklinde konuştu.

"Bu yıl 50 bin kaçak göçmeni sınır dışı edeceğiz"

Göç meselesiyle terörle ve uyuşturucuyla ilgilendiklerinden fazla ilgilendiklerini belirten Soylu, bu yıl 122 bin kaçak göçmeni yakaladıklarını söyledi.

"Ben nasıl kurallara uyuyorsam Suriyeli de kurallara uyacak." ifadesini kullanan Soylu, "Geçen sene İstanbul'dan 4 bin 500 kaçak göçmeni sınır dışı ettik. Bu yıl 50 bin kaçak göçmeni sınır dışı edeceğiz. İstanbul'u kaçak göç merkezi yapamayız." dedi.

"ARAPÇA TABELALARIN TAMAMINI DEĞİŞTİRECEĞİZ"

İstanbul'da kaçak göçmen bırakmayacaklarını anlatan Soylu, şöyle konuştu:

"İstanbul'a söylüyoruz, 6 ay bize süre verin. 6 ay içinde İstanbul'da bu konulardan şikayet ettiğiniz bütün meseleleri bitireceğiz. Herkes bizim kurallarımıza uymak zorunda kalacak. Kim uymuyorsa gereğini yerine getiririz. İlk kez söylüyorum. Türkiye'de 6 aya kadar Arapça tabelaların tamamını değiştireceğiz. Kilis'te yaptık. Bir standart var, tamamı Türkçe oluyor. Altında ufak bir Arapça yazmak istiyorsa yazsın. Standardı var bu işin, tamamını değiştireceğiz. Nizam, kural neyse buna herkes uyacak."

Bakan Soylu, Suriyelilerin, Afganlıların Türk ekonomisine katkısının olduğunu da kaydetti.

ETİKETLER

YORUMLAR 66 TÜMÜ
 • Momedo 1 yıl önce Şikayet Et
  Çözüm yanlış. Bu mülteci meselesini çözmez. Burda bazı kendini bilmez suriyelileri kendini bilen yapmaz. Kimse arap olmaz tabela yazısıyla. Antalya muğla ege Akdeniz in French rus alman tabelalarla dolu orası turistik diye sıkıntı yaratmıyorsa istanbul daha turistik hemde kültür turizminin kralıdır. Hani 72 millet 1 arada yaşıyoruzya sakıncası ne arapça tabelanın anlamadım. Çözüm değil tabelalar kalsın hem çoğu tabelaları asanda Türklerdir müşteri kapmak için. Ayrıca Arapça çok güzel 1 dildir türkçe dillet dahil en zengin diller aradındadır. Ve arap turistinde en uğrak yeri istanbuldur. Bu mülteci kardeşler meselesi böyle çözülmez farklı çözüm bulun lütfen.
  Cevapla
 • Fatma acar 1 yıl önce Şikayet Et
  Sayın bakanım ingilizce fransızca olan tabelalarada el atın lütfen
  Cevapla
 • Alanyalı 1 yıl önce Şikayet Et
  Sayın bakanımız; Arapça'nın dışındaki dillerde de aynı uygulama olacakmış?Alanya'da Antalya'da Türkçe tabela kalmadı! Rusça,İngilizce ve Almanca bunlarda değiştirilecekmi acaba?
  Cevapla
 • SADECE TÜRKÇE 1 yıl önce Şikayet Et
  Biz diğer avrupalı ülkelerden neyimiz eksik. Onlar kendi dillerinde olmayan kelimlere tabelalarda yer vermiyorlar. bizim ülkede bir başıbozukluk almış başını gidiyor. Nerdeyse Türkçe kelime bulmak mucize ..
  Cevapla
 • Burhanettin 1 yıl önce Şikayet Et
  İngilizce , Almanca , Fransızca tabelalarada el atalım sayın Bakanımız. Sizi gerçekten seviyor ve takdir ederiz lakin bu tek taraflı uygulamanız yanlış . niçin sadece arapça? Arapça bizim Kur'an dilimiz ve cennet lisanımızda arapça olacak diye biliyorum. Ben şahsen arapça tabelaları gördükçe seviniyor ve mutlu oluyorum. Bu hiç hoş olmadı sayın bakan .
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR