AK Parti'de teşkilatlarda büyük değişikliğe gidilecek

1 Ocak’tan itibaren parti yönetimi ilçe kongrelerini, nisan ayından itibaren ise il kongrelerini başlatacak. Güçlü yönetim yapısı kurulacak. Cumhurbaşkanı ‘değişimin büyük’ olacağı mesajını verdi.

ABONE OL
GİRİŞ 03.11.2019 07:22 GÜNCELLEME 03.11.2019 09:02 SİYASET
AK Parti'de teşkilatlarda büyük değişikliğe gidilecek
AK Parti'de teşkilatlarda büyük değişikliğe gidilecek

AK Parti’nin 7’inci Büyük Olağan Kongresi takvimi kapsamında, yılbaşından itibaren ilçe kongrelerinin başlaması ve teşkilatlardaki yeni yönetim yapısının büyük oranda gençlerden oluşmasına yönelik çalışma yapılıyor. AK Parti yönetimi, 1 Ocak’tan itibaren ilçe kongrelerini, nisan ayından itibaren ise il kongrelerini başlatacak. İlçelerden başlamak üzere yönetim kademelerinde ‘Eş-dost’ düzenine geçit verilmeyecek. Hem illerde hem de ilçelerde, partiyi taşıyacak isimler yönetime getirilecek. Parti kaynakları, kongrelerde yönetime getirilecek isimlerle ilgili kriterlerin belirlendiği, bu kapsamda teşkilatlarda yüzde 60’ın üzerinde bir oranda değişime gidileceğini dile getirdi. AK Parti kurmayları “Teşkilatlarda gençlere ağırlık verilecek ve güçlü bir yönetim yapısı kurulacak. Cumhurbaşkanı’mızdan edindiğimiz izlenim değişimin büyük olacağı yönünde. Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sisteminin gücü teşkilatlara da yansıtılacak” değerlendirmesini yaptı.

 

 

ADAY TESPİTLERİ YAPILIYOR

AK Parti yönetimi, her il için ayrı ‘İl koordinatörü’ de belirledi. Eski ve yeni milletvekillerinden oluşan il koordinatörleri, kongre sürecine ilişkin sorumlu oldukları illerde çalışma yapmaya başladı. Özellikle, o ilin ileri gelenleri, STK’ları, mevcut milletvekilleri ve teşkilat yöneticileri ile tek tek görüşerek, kongre sürecine ilişkin önerilerini alınıyor. Görüşmelerde, ‘Değiştirilmesi istenen teşkilat yöneticileri ve bunun gerekçeleri’ soruluyor. Anket formatında yapılan görüşmelerde, yönetime getirilecek yeni isimlerin kim olabileceği konusunda da tespitler yapılıyor. Bu çalışmalar sonucunda il başkanı adaylarının isimleri alternatifli olarak Cumhurbaşkanına sunulacak. Kongrede kimin aday gösterileceğine, Erdoğan’ın o ilin milletvekilleri ve parti yöneticileri ile yapacağı değerlendirmelerden sonra karar verilecek.

 

 

ÇATLAK SESLER SİZİ YILGINLIĞA İTMESİN

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan önceki gece, AK Parti Ankara İl Başkanlığının toplantısına telefonla bağlanarak, büyük kongre sürecine ilişkin mesajlar verdi. Erdoğan şöyle konuştu: "Büyük kongreye giderken bu yolda özellikle hep söyledim; Ömerleri bulacağız. Kararlarımız noktasında çok hassas davranacağız. Özellikle kadın ve gençlik kollarımızla da çok güçlü çıkışlar yapmak suretiyle inşallah kongrelerin ardından 2023’e farklı bir şekilde gitmiş olacağız. Bazı çatlak sesler veya safsatalar sizleri asla yılgınlığa itmesin. Bunların hepsi gider ama işin aslı yerinde kalır. Bünyemiz çok sağlam, bünyemiz çok çok güçlü. Yedi düvel, AK Parti’ye karşı bir gayretin içerisinde ama onlar, buralardan asla yel bile koparamaz."

Türkiye

ETİKETLER

YORUMLAR 22 TÜMÜ
 • muhtar 6 ay önce Şikayet Et
  Akparti nin kuruluşundan bu yana parti üyesi olan, bu kadar badere atlatılmasına rağmen davasına hizmet eden kişiler arasından yeni yüzler çıkartılmalıdır. Ayrıca 15 temmuz şehit yakınlarına da bu davaya hizmet etme fırsatı verilmelidir. Cumhurbaşkanımız bu üyelik listesi üzerinden bir çalışma yapmalı bence. Aksi takdirde 2023 hayal olur. Çok ciddi bir teşkilatlanma yapısına derhal gidilmelidir. Makam, mevki ve para ya tamah eden anlayışta olan kişilerle yol yürünmemeli. Bunalar davayı 3 kuruşa satarlar. Bizim gibi gerçek Akparti ve dava neferleri ile reisimiz bu yola selametle devam etmelidir. Bizler onun emrinde ve onun izindeyiz. Rabbim biz sefere çıkanlara zafer nasip etsin. Amin.
  Cevapla
 • ahmet 6 ay önce Şikayet Et
  ankara istanbulda ak parti ve mhp lilere sorun bençe %90 milletvekillerinin kim olduğunu bilmez artık şu vekil siyasetini bırakın vekiller lobilerde duyduklarını söylüyor
  Cevapla
 • tokatlı 6 ay önce Şikayet Et
  bence gençler olmalı lakın tecrube olmayınca gençlik duşer
  Cevapla
 • ens 6 ay önce Şikayet Et
  millete sorun,milletvekili kim oluyorki
  Cevapla
 • izmirli 6 ay önce Şikayet Et
  mevcut milletvekilleri, bu sürecin dışında tutulmaz da sözlerine ve fikirlerine itibar edilirse değişen hiçbir şey olmaz, eski tas eski hamam devam edilir. örneğin İzmir'de Kemalpaşa eski belediye başkanı, il başkanı olmak için çok yogun uğraş veriyor ve bazi milletvekilleri de bu şahsa yakın destek veriyor. Oysa bu eski başkan Akparti'nin kalesi olan Kemalpaşa'yı fahiş hata ve yanlışları, büyük kibri yüzünden kaybetmiş idi. Korkarım ki bu kişi İzmir il başkanı olacak. Akparti Kurmaylari bu yorumları okuyordur inşallah
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR