Bakan Soylu: Ülkelerine göndereceğiz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yakalanan DEAŞ'lı teröristlerle ilgili yaptığı açıklamada, "Elimizde bulunanları ülkesine göndereceğiz" dedi.

ABONE OL
GİRİŞ 04.11.2019 10:30 GÜNCELLEME 04.11.2019 11:29 SİYASET
Bakan Soylu: Ülkelerine göndereceğiz
Bakan Soylu: Ülkelerine göndereceğiz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Hiç üzülmesinler, biz elimizdeki DEAŞ'lıları ister vatandaşlıktan çıkarsınlar ister çıkarmasınlar kendi ülkelerine göndeririz." dedi.

Soylu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir basın mensubunun, terör örgütü DEAŞ üyesi Hollandalı iki kadının yakalanmasıyla ilgili gelişmelerin sorması üzerine Soylu, şu anda hapishanelerde bin 200'e yakın DEAŞ'lının olduğunu söyledi.

Özellikle Barış Pınarı Harekatı'ndan sonra ellerinde bir kısmı kadın ve çocuk 287 DEAŞ'lının olduğunu belirten Soylu, şunları kaydetti:

"Hapishanelerdekilerin hepsi yabancı terörist savaşçı. Aynı zamanda geri gönderme merkezlerimizde yabancı terörist savaşçılar var. Bunların hepsiyle ilgili çeşitli çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Bunlar dönem dönem bahsettiğiniz yollarla Türkiye'ye girdiler ve yakalandılar. Burada bütün güvenlik ekiplerimiz teyakkuz halinde. Bunlar yakalandıkları zaman adli makamlara intikal ettiriliyor. İntikal ettirildikten sonra ya cezaevlerine girerler veyahut da geri gönderme merkezlerine gider. Biz de bunları dönem dönem ülkelerine iade ederiz.

Şimdi de elimizde bulunanları elbetteki ülkelerine göndereceğiz. Ancak dünya yeni bir metot belirledi. Belirledikleri metot, 'Biz bunları vatandaşlıktan çıkaralım' diyorlar. Özellikle dünkü açıklamamızdan sonra şöyle bir tespitte bulunmaya çalışıyorlar. 'Bunlar, bulundukları yerlerde yargılansınlar.' diyorlar. Yani bu da yeni bir uluslararası hukuk herhalde. Yani 21'inci yüzyıla mülteci, sığınmacı meselesinde maalesef hiç uymayan davranışlar ortaya koyan ülkeler, şimdi terörizm konusunda yeni bir içtihadı ortaya koyuyorlar. Bu içtihadı kabul etmek mümkün değildir. Hiç üzülmesinler, biz elimizdeki DEAŞ'lıları ister vatandaşlıktan çıkarsınlar ister çıkarmasınlar kendi ülkelerine göndeririz."

PKK'NIN 11 SÖZDE YÖNETİCİSİ ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

 

İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı, geçtiğimiz ay düzenlenen terör operasyonlarına ilişkin bilgi verdi. Çataklı şunları söyledi:

Ekim ayında yapılan operasyonlarda aralarında kırmızı kategoride  3, turuncu kategoride 3, gri kategoride 11 sözde üst düzey teröristin bulunduğu 175 terörist etkisiz hale getirildi.

KAYNAK : AA, DHA

ETİKETLER

YORUMLAR 2
  • Yakub 6 ay önce Şikayet Et
    Sayın Bakanım, deaşlıların geldiği AB ülkelerini şeytanların listesine yazınız lütfen. Bundan sonra milletimize resmi belge olsun. Hapishaneden saldıkları adamları kadınları Islam'a ve Müslümanlara karşı savaştıran, uyuşturucu yu resmi ticaret haline getiren devletlere acımayın.
    Cevapla
  • Mavi Muammer 6 ay önce Şikayet Et
    İşte bukadar. Sayın bakanım arkandayız.
    Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR