Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan İsrail'in açıklamasına tepki

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "İsrail'in Batı Şeria'yı ilhak planını reddediyoruz ve dünyaya tavır alması çağrısında bulunuyoruz" ifadesini kullandı.

ABONE OL
GİRİŞ 20.05.2020 12:23 GÜNCELLEME 20.05.2020 13:06 SİYASET
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan İsrail'in açıklamasına tepki
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan İsrail'in açıklamasına tepki

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İsrail'in yeni hükümetinin Batı Şeria’daki yerleşim birimleri ve Ürdün Vadisi'ni ilhak edeceğini açıklamasının, İsrail’in işgal politikasının yeni adımı olduğunu belirtti. 

 

Kalın, yaptığı yazılı açıklamada,"İsrail’in Batı Şeria’yı İşgal Planı"na ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

"İsrail’de yeni kurulan hükümetin yemin töreninde Batı Şeria’daki yerleşim birimlerini ve Ürdün Vadisi'ni ilhak edeceğini açıklaması, İsrail’in uluslararası hukuku yok sayan işgal politikasının yeni bir adımıdır" ifadelerini kullanan Kalın, dünyanın bu pervasızlığa "dur" demesi gerektiğini belirtti. 

 

Kalın, Filistin halkını yok sayan hiçbir plan ve girişimin meşruiyetinin olmadığını vurgulayarak, şunları kaydetti: 

"İlhak ve işgal politikalarını doğrudan ya da dolaylı olarak destekleyenler bu suçun ortaklarıdır. Filistin meselesinde sorun işgalin kendisidir. Kudüs'ün dini, tarihi ve hukuki statüsünü değiştirmeye yönelik adımları da şiddetle reddediyoruz. Kudüs, kırmızı çizgimizdir. Kudüs kutsalımızdır. Kudüs, emanetimizdir. Emanete ihanet eden herkes tarih önünde hesap verecektir. Filistin toprakları Filistinlilere aittir. Kimsenin onun bir karışını bile birilerine peşkeş çekmeye hakkı yoktur. İslam ülkeleri bu konuda acilen adım atmalı ve İsrail'in işgal ve ilhak politikasına karşı Filistin halkını ve topraklarını korumalıdır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın güçlü liderliğinde Türkiye, haklı ve meşru davasında Filistin halkının yanında olmaya devam edecektir."

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 3
 • kemal 4 ay önce Şikayet Et
  acilen filistinle bir savunma askeri is birligi imzanlamalidir
  Cevapla
 • Tahir ACAR 4 ay önce Şikayet Et
  İsrail'in yok olma vakti cok yaklaştı la galibe ıllallah
  Cevapla
 • demir ersoy 4 ay önce Şikayet Et
  Filistin in kalanınıda versinler tamamını imar etsinler daha sora nasıl olsa tekrar feth edildiğin de imarı bitmiş olur yahudilerde geldikleri yere tıpış tıpış giderler yada kılıçtan geçirilirler bu zülmün sonu budur
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR