Hülleye karşı 4 formül

AK Parti ve MHP, CHP'nin hülleyle milletvekili transferinin önüne geçmek için başlattığı çalışmada sona geldi. Taslakta 4 seçenek üzerinde duruluyor.

ABONE OL
GİRİŞ 23.05.2020 07:31 GÜNCELLEME 23.05.2020 07:37 SİYASET
Hülleye karşı 4 formül
Hülleye karşı 4 formül

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun geçmişte İYİ Parti’ye milletvekili transferi yaptıkları ve aynı şeyi gerekirse Deva ve Gelecek Partisi için de yapacaklarına ilişkin açıklamaları, dikkatleri bir kez daha “milletvekili pazarı”na çevirdi. AK Parti ve MHP’nin, daha önce Siyasi Partiler Kanunu’nda gerekli düzenlemeyi yapmak için başlattıkları çalışma, Kılıçdaroğlu’nun açıklaması sonrasında hızlandırıldı.

 

 

AY SONU GELİYOR

İki partinin ortak hazırladığı çalışma haziran ayında TBMM gündemine gelecek. Edinilen bilgiye göre, Siyasi Partiler Kanunu ve ilgili kanunlarda yapılacak düzenlemeyle “milletvekili pazarı”, “Hülle” tartışmaları sonlandırmak için 4 seçenek üzerinde duruluyor. Buna göre;

 

 

• Partisinden istifa eden milletvekili bağımsız kalmalı.

• Milletvekili partisinden ayrıldıktan sonra 6 ay hiçbir partiye geçmemeli.

• Bir parti, TBMM’de grup oluşturacak şekilde toplu transfer yapamaz.

• Bir vekil partisinden ayrılıp başka bir partiye geçtikten sonra geri dönemez.

AHLAKA AYKIRI

AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, Twitter hesabından açıklama yaptı. Bostancı, “Halkın tayin ettiği milletvekillerinin temsil ettiği siyasi iradenin çeşitli oyunlarla; ahlaka, demokrasiye aykırı şekilde değiştirilmesine, pazara çıkartılmasına imkân vermeyecek bir hukuki çalışmayı MHP ile birlikte yürütmekteyiz. Tekemmül ettiğinde diğer partiler ve kamuoyu ile paylaşacağız. Siyasi rekabet, partilerin kurallar dahilinde; ancak ülkenin üst çıkarlarını asla gözden çıkartmaksızın mücadelesi elbette olacak” dedi.

Akşam

ETİKETLER

YORUMLAR 68 TÜMÜ
 • Mehmet 1 hafta önce Şikayet Et
  vatanını milletini düşünenler İstanbul sözleşmesinin. maddesini dikkatli okusunlar ve "cinsel yöndelim"den ne anlıyorlar.
  Cevapla
 • #Yalnız Kurt 1 hafta önce Şikayet Et
  Aslında partisinden istifa edenin vekilliği de düşecek.bağımsız vekil ne işe yarar. Bir de dokunulmazlığın kaldırın sadece kürsü dokunulmazlığı olsun.
  Cevapla
 • Can 1 hafta önce Şikayet Et
  Zaten kürsü dokunulmaxligi var milet vekillerinin
  Cevapla
 • ibadullah Avci 1 hafta önce Şikayet Et
  Benim yeni bir madde: Partisinden istifa eden milletvekili bir sonraki secime kadar bagimsiz kalmali ve baska bir partiye gecememeli. Boylelikle 4 maddeyi birden kapsar.
  Cevapla
 • 1071 Egeli 1 hafta önce Şikayet Et
  Muhalefet ne yaparsa yapsın milletimizin gönlünde CUMHUR İTTİFAKI vardır.
  Cevapla
 • Sel 1 hafta önce Şikayet Et
  Birde isdanbul sozlesmesi gozden gecmesi lazim.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR