Kabine değişikliği neden bekleniyor?

Sabah Gazetesi yazarı Mahmut Övür, kabine değişikliği haberlerine istinaden köşesinde bir yazı yayımladı. Övür, yazısında kabine değişikliğinin neden ve nasıl olacağı ile ilgili önemli detayları ele aldı. Mahmut Övür, değişimin hangi boyutta olursa olsun veya hiç olmasın, her iki durum da AK Parti'nin bundan sonraki yolculuğunun yönünü belirleyici olacağını söyledi.

ABONE OL
GİRİŞ 27.06.2020 12:26 GÜNCELLEME 27.06.2020 12:26 SİYASET
Kabine değişikliği neden bekleniyor?
Kabine değişikliği neden bekleniyor?

İşte Mahmut Övür'ün o yazısı; 

 

Türkiye'deki gündemin hızlı değişmesinin bir nedeni içeride ve dışarıda yaşanan derin değişimse bir diğer nedeni de siyasetin -iktidar veya muhalefet fark etmiyor- bilerek gündemi değiştirmesidir. Her ikisi de yaşanıyor. Buna o kadar çok alışıldı ki, hafif bir sakinlik bile "durağanlık" olarak niteleniyor ve ortaya hemen klasik "kabine değişikliği" tezi atılıyor.

Aslında içinde "değişim" olduğu için, konuşulması insanların hoşuna da gidiyor.
Tam da bu nedenle bir süredir kabinede değişiklik olacağıyla ilgili çok sayıda haber çıkıyor, köşe yazılıyor.
Sanıyorum bu konu o kadar çok konuşuldu ki, "Değişiklik olacak mı?" diye sorduğum bir bakan, şöyle deme gereği duydu:
"Olması beni şaşırtmaz."
Aslında önümüzdeki temmuz ayında kabinenin iki yılı da doluyor. Bakanların performanslarını değerlendirme açısından da yeterli bir zaman dilimi.

 

Peki, kabinede değişiklik için tek ölçü iki yıllık zaman mı?

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'yle yeni bir tecrübe yaşandığı için tek ölçü zaman değil. Başka parametreler de var ve daha çok da performansa bakılıyor.
Ayrıca bu kabine, ne eskisi gibi tam seçilmişlerden ne de klasik başkanlık sistemlerinde olduğu gibi "atanmış" teknokratlardan oluşuyor. Karma bir geçiş dönemi tecrübesi yaşanıyor. Normalde başkanlık sisteminde, kabineyi değiştirmenin "özel" bir takvimi yok. Başarısızsa ve başkanla uyumlu çalışmıyorsa "siyasi sekreter" olarak görülen bakan hemen görevden alınıyor, yerine yenisi atanıyor. Bizde de bu yöntem bir süre önce uygulandı. Bir bakan sessiz sedasız görevden alındı ve yerine yenisi atandı.
Şimdi gelelim bu bilgiler ışığında köklü veya kısmi bir kabine değişikliği olup olmayacağına... 

15 TEMMUZ'UN 4'ÜNCÜ YILDÖNÜMÜ

Hem AK Parti içinde hem de dışında böyle bir beklenti var ve her an olabileceği söyleniyor. Ama ilginç ve derin bir değişim hazırlığından söz edenler de var.
Buna göre, geride kalan iki yıl bir "test" yılıydı. Devletin yeniden yapılanması için yeni adımlar atıldığı, bir anlamda bakan-bakan yardımcısı ve bakanlık bürokrasisi ilişkisinin yeniden kurgulandığı, nerelerde tıkandığı, nerelerde verimli olduğu test edildi.
Şimdi bu bilgiler ışığında sadece kabine değişikliği değil, çok daha köklü bir değişikliğe gidileceğinin sinyalleri veriliyor. Tarih olarak da 15 Temmuz'un 4'üncü yıldönümünün seçildiği söyleniyor. Birkaç temel bakanlık dışında kalan bakanlıkların yeniden düzenleneceği, geçmişte birleştirilen bakanlıkların ayrılarak yeni bakanlıklar kurulacağı ve klasik başkanlık sistemlerindeki gibi "siyasi sekretarya" sistemine geçileceği öngörülüyor. 

ERDOĞAN'DAN BAŞKA BİLEN YOK

Buna paralel olarak, başta cumhurbaşkanı yardımcılarının sayısının arttırılacağı, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin kurumları olarak dizayn edilen Kurullar ve Ofisler'in daha aktif rol üstlenecekleri gibi bir hazırlıktan söz ediliyor.
Anlayacağınız sadece birkaç bakanın değişeceği, yerlerine yenilerinin geleceği şekli bir değişim değil, sistemin oturmasını sağlayacak, güçlü ve köklü bir değişim hazırlığı var. Kimlerin gideceğini, kimlerin geleceğini ise Başkan Erdoğan'dan başka bilen yok. Ama şu tahmin ediliyor; değişim hangi boyutta olursa olsun veya hiç olmasın, her iki durum da AK Parti'nin bundan sonraki yolculuğunun ne yöne olacağının işareti olacak...

ETİKETLER

YORUMLAR 5 TÜMÜ
 • ZEYNEB 1 ay önce Şikayet Et
  Aslında Danışmanların değişmesi lazım, o kadar mektup gönderdim hiçbiri cevap yazma ya da dönüş yapma zahmetinde bile bulunmadı, başka türlü nasıl Cumhurbaşkanımıza ulaşalım, derdimizi anlatalım. 16 Danışman var, hiçbir işe yaramıyorlar, milletin sesine kulak verin, sorunları giderin.
  Cevapla
 • Cucumber 1 ay önce Şikayet Et
  Bakalım ne olacak. Ülkem için hayırlı bir şey olur herhalde... Fakat ani değişiklik iyi olmaz gibi. Allah (CC) ülkemize, ümmetimize ve Dünya'mıza akıl versin ve hayırlı gelecekler nasip etsin. EVDEKAL alalım ve kurallara uyalım. Çok mu zor be ?
  Cevapla
 • Cumhur 1 ay önce Şikayet Et
  Bende Cumhurbaşkanımızın danışmanı olmak isterdim
  Cevapla
 • Danışman 1 ay önce Şikayet Et
  Ben de senin danışmanın olmak isterdim.
  Cevapla
 • mem 1 ay önce Şikayet Et
  Kabine değişikliği yapılmasın. Bakanların işlere teşkilata devletin işleyişine kanunlara mevzuatlara hakimiyeti sağlaması vakit alıyor, projeleri olumsuz etkiler. Özel sektörde bile iki yılda bir müdür değiştirilmez.
  Cevapla
 • Fehmi. 1 ay önce Şikayet Et
  Reis emniyet genel müdürlüğü de müsteşarlık yada başkanlık olsun
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR