Türkiye'den net mesaj: Bize yapılanı karşılıksız bırakmayız, cevabı sahada alacaklar!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Libya’ya giden Türk yük gemisinin, Alman fırkateyni tarafından durdurulup komandolarca basılmasına ilişkin, “Bize yapılan bir şeyi karşılıksız bırakmayız. Gereken tedbirlerimizi alacağız” dedi.

ABONE OL
GİRİŞ 24.11.2020 21:07 GÜNCELLEME 25.11.2020 08:46 SİYASET
Türkiye'den net mesaj: Bize yapılanı karşılıksız bırakmayız, cevabı sahada alacaklar!
Türkiye'den net mesaj: Bize yapılanı karşılıksız bırakmayız, cevabı sahada alacaklar!

Çavuşoğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Dışişleri Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinden sonra gazetecilerin Libya’ya giderken alıkonulan ve arama yapılan gemi ile ilgili sorusunu cevapladı.

 

 


"CEVABIMIZI SAHADA DA VERECEĞİZ"

Bakan Çavuşoğlu, Libya’ya giderken alıkonulan gemi ile ilgili olarak "Gerek Roma Büyükelçimiz gerek burada Genel Müdürümüz gerekli uyarıları yaptı, 'Bayrak sahibi bir ülkenin izni olmadan çıkamazsınız' diye. Hatta bir kere bildirdiğimizde bunlar 'biz size bilgi verdik ama BM Güvenlik konseyi kararımız var. Daha sonra BM Güvenlik Konseyi kararı uluslararası hukuku yok saymaz. Dolayısıyla uluslar arası denizcilik hukuku var. Bu anlamda cevabımızı sahada da vereceğiz. Diğer taraftan BM, NATO ve Uluslararası Denizcilik Örgütü'nde temasa geçtik. Dün ilgili ülkelerin Avrupa Birliği, Almanya ve İtalya Büyükelçilerini Bakanlığa çağırdık ve Bakan Yardımcımız Sedat Önal görüştü ve notamızı verdik. Bu işin siyasi, hukuki boyutunu da takip edeceğiz. Bu işin peşini bırakmayacağız. Arkadaşlarımız yazılı olarak protestoyu gönderince bu sefer 'mesajınızı aldık, yarıda bırakıp, çıkıyoruz, dönüyoruz' dediler" ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, sahada vereceğiz sözüne yönelik olarak, “Ne gereksiyorsa onu yapacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı bu yönde. Bize yapılan bir şeyi karşılıksız bırakmayız. Gereken tedbirlerimizi alacağız. Ticari gemilere korsan gibi çıkmak uluslar arası hukukun ihlalidir. Bundan sonra da bu tür şeylerde fırsat vermediğimiz gibi gerekli adımları atacağız” dedi.

ETİKETLER

YORUMLAR 77 TÜMÜ
 • zekeriya 2 ay önce Şikayet Et
  bu yaptıkları karşılıksız kalmamalı yoksa ayıp olur gereken ceza kesilmeli Türkiye nin eski Türkiye olmadığını anlamalılar
  Cevapla
 • hasan 2 ay önce Şikayet Et
  türk vatandaşı hüzün ile kahır ile olan biteni izlemekte verilen nota ya müzik notası olarak hafızalarda kalacak yada ülkenin intikamını en ağır şekilde alındığını görecek.
  Cevapla
 • Aziz 2 ay önce Şikayet Et
  İkinci mavi Marmara vakası . Nota verdik. Nota ne . Bir halt çıkmaz unutulur gider.
  Cevapla
 • Duyarlı vatandaş 2 ay önce Şikayet Et
  İzle ve gör aziz
  Cevapla
 • ozcan 2 ay önce Şikayet Et
  hicbir olabilecegine inanmiyorum sadece kuru gurultu gii duruyot
  Cevapla
 • caner tan 2 ay önce Şikayet Et
  savaşmı açsak ne yapsak acaba.
  Cevapla
 • murathoca 2 ay önce Şikayet Et
  ikinçi cuvalıda geçirdiler
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR