Son Dakika: Türkiye ile ABD arasında kritik görüşme

Son Dakika: Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

ABONE OL
GİRİŞ 27.10.2021 15:43 GÜNCELLEME 27.10.2021 17:00 SİYASET
Son Dakika: Türkiye ile ABD arasında kritik görüşme
Son Dakika: Türkiye ile ABD arasında kritik görüşme

Son Dakika: Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede ikili ilişkiler, F-35/F-16 meselesi, küresel iklim değişikliği, Afganistan, Suriye, Libya, Yukarı Karabağ, Yunanistan, Doğu Akdeniz ve diğer bölgesel gelişmeler ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Biden arasında Glasgow İklim Zirvesi marjında gerçekleşmesi planlanan ikili görüşmenin konuları ve detayları da konuşuldu.

F-35/F-16 KONUSU GÖRÜŞÜLDÜ

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre; Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Kalın ve Sullivan arasında gerçekleşen görüşmede ikili ilişkiler, F-35/F-16 meselesi, küresel iklim değişikliği, Afganistan, Suriye, Libya, Yukarı Karabağ, Yunanistan, Doğu Akdeniz ve diğer bölgesel gelişmeler ele alındı. Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Biden arasında Glasgow İklim Zirvesi marjında gerçekleşmesi planlanan ikili görüşmenin konuları ve detayları da konuşuldu.

"KONULARI ORTAK ÇIKARLAR ÇERÇEVESİNDE ELE ALALIM" VURGUSU

Türkiye-ABD ilişkilerinin stratejik öneminin vurgulandığı görüşmede tarafların konuları karşılıklı saygı, anlayış ve ortak çıkarlar çerçevesinde ele alması gerektiği ve uluslararası anlaşmalara riayet etmenin önemi ifade edildi. Afganistan’da ortaya çıkan insani krizin önlenmesi ve istikrar ortamının sağlanması adına Türkiye’nin Afganistan halkına yardım etmeye ve uluslararası toplumla işbirliği içerisinde olmaya devam edeceği belirtildi.

"TERÖR ÖRGÜTLERİNE KARŞI MÜCADELE DEVAM EDECEK"

Yukarı Karabağ’ın işgalden kurtarılmasının ardından Kafkaslarda barış, istikrar ve kalkınma için atılacak ortak adımlar üzerinde duruldu. Ayrıca Türkiye'nin sınır güvenliğini ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü tehdit eden PYD/YPG/PKK ve DEAŞ dahil olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı kararlı mücadelenin devam edeceğinin altı çizildi. İki NATO müttefiki olarak Türkiye ve ABD’nin iklim değişikliği, terör, göç, salgın hastalıklar gibi küresel ve bölgesel tehditler karşısında işbirliği ve dayanışma içerisinde hareket etmesi gerektiği konusunda mutabık kalındı. Türkiye-ABD ilişkilerinin stratejik öneminin vurgulandığı görüşmede tarafların konuları karşılıklı saygı, anlayış ve ortak çıkarlar çerçevesinde ele alması gerektiği ve uluslararası anlaşmalara riayet etmenin önemi ifade edildi.

Erdoğan'dan Biden, F-35 ve F-16 açıklaması: İçeriği değişti! Bir çağrı da İran'aErdoğan'dan Biden, F-35 ve F-16 açıklaması: İçeriği değişti! Bir çağrı da İran'a

KAYNAK : DHA

ETİKETLER

YORUMLAR 25 TÜMÜ
 • xray 1 ay önce Şikayet Et
  Bir an önce abd ile ticaret hariç tüm ilişkilerimizi kesmeliyiz.
  Cevapla
 • Nefer 1 ay önce Şikayet Et
  1 milyar 400 milyonu geri alsak daha iyi ... Amerikadan uçurtma bile alınmaz. Kendimiz daha iyisini yaparız.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Bakalım1.400 milyon doları geri alabilecekmiyiz
  Cevapla
 • adana 1 ay önce Şikayet Et
  bence rusyadan ucak alacaklar yine f35 bahane edip siz vermediniz bizde rusyadan aldik dicekler
  Cevapla
 • evim 1 ay önce Şikayet Et
  İyi
  Cevapla
 • memleket 1 ay önce Şikayet Et
  Türkiye F16 lara hem yakıt modulü hem aerodinamik sistemi yükleyip ve ekstra bazı özellikler çoğu inanmayacak ama f117 lerin çok ötesinde uçak haline getiriyor ilerde görürsünüz
  Cevapla
 • Led 1 ay önce Şikayet Et
  F117 diye uçak mı kaldı ? Hepsi çoktan jilet oldu
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR