İngiliz gazetesinden 6'lı masa analizi: Gizli görüşmeler var

İngiliz gazetesi Financial Times, 6'lı masada derin çatlaklar olduğunu yazarak, Kılıçdaroğlu'nun adaylığı için kapalı kapılar arkasında görüşmeler yaptığını iddia etti.

ABONE OL
GİRİŞ 22.09.2022 09:59 GÜNCELLEME 22.09.2022 10:49 SİYASET
İngiliz gazetesinden 6'lı masa analizi: Gizli görüşmeler var
İngiliz gazetesinden 6'lı masa analizi: Gizli görüşmeler var

Türkiye son dönemde seçim atmosferine girmeye başlarken, İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden Financial Times, dikkat çekici bir habere imza attı… Gazetenin Türkiye muhabiri Laura Pitel imzalı haberde, Türkiye’de yerel seçimlerde birlikte hareket ederek başarıya ulaşan muhalefet bloğunun dağılmaya başladığı öne sürüldü.

“Türkiye’de Erdoğan’la mücadele edecek muhalefet bloğu dağılıyor” başlığı kullanılırken, “Gelecek yılki seçimlerde büyük umutları olan koalisyonun yüzeyinde çatlaklar oluştu ve dağılmamak için çabalıyor” ifadesine yer verildi.

“ÖNCE KENDİ ADAYLARINA OY VEREBİLİRLER”

Gazete muhalefet bloğunun yapacağı hamle ile ilgili de dikkat çekici bir iddiada bulundu. Financial Times’ın haberinde, “Hem HDP’den hem de İyi Parti’den yetkililer en sonunda ilk turda kendi adaylarıyla cumhurbaşkanlığı oylamasına çıkma kararı alıp eğer olursa ikinci turda Erdoğan karşısında kalan adaya destek verebilirler” ifadesi kullanıldı.

Fakat gazeteye konuşan uzmanlar, bu durumun risk oluşturabileceğini çünkü seçim kampanyası sırasında muhalif adayların birbirleriyle karşı karşıya gelebileceğini söyledi. 

“ÇAY BİLE İÇMİYORLAR”

Bazı muhalefet partileri arasındaki ilişkilerin çok kırılgan olduğunu öne süren gazete, “Teoride Erdoğan’a karşı birleşmesi gereken parti liderleri birlikte çay bile içmeyi reddediyor” yorumunu yaptı. 

Gazete, “İttifakın merkezinde CHP ve İyi Parti var. Her ne kadar iki partinin lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener birlikte çalışmaya baş koysa da aralarında gelecek seçim için derin ve giderek büyüyen strateji anlaşmazlığı var” yorumunu yaptı.

AKŞENER, MANSUR YAVAŞ'I İSTİYOR

Financial Times, Meral Akşener’in aday olarak Mansur Yavaş’ı istediğini yazdı.

İttifak içindeki en büyük gerilimin ortak aday konusu olduğuna dikkat çekilirken Kılıçdaroğlu’nun kendisini aday göstermek istediği ve Akşener’in ise Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı aday göstermek istediği hatırlatıldı.

KILIÇDAROĞLU DEVA PARTİSİ İLE GÖRÜŞÜYOR

Öte yandan İyi Parti’den yetkililer Kılıçdaroğlu’nun kapalı kapılar arkasında Ali Babacan’ın kurduğu Deva Partisi ile görüşmeler yaptığını öne sürdü. İyi Parti’de rahatsızlık yaratan bir diğer konunun ise HDP ile yakınlaşması olduğu da belirtildi. İyi Parti’den yetkililer, bu yakınlaşmanın arkasında Kılıçdaroğlu’nun kendi adaylığı için zemin hazırlaması olduğunu öne sürdü.

CHP’den yetkililer oy oranı yüzde 11 olan bir partiye sırt çevrilmemesi gerektiğini söylerken İyi Parti’den bir yetkili ise, “Biz neysek oyuz. Biz de bir yere kadar göz yumabiliriz ve biz çok fazla iyilik yaptık” dedi.

Ayşe Çolpan Tan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ayşe Çolpan Tan
YORUMLAR 138 TÜMÜ
 • Söz 1 hafta önce Şikayet Et
  Kılıçdaroğlu aday gösterildiği gün AKP seçim zaferini ilan eder
  Cevapla
 • ILGAZ 1 hafta önce Şikayet Et
  burdan şu çıkıyor meralle kemal ingilizden desdek arıyorlar bunlar akıllanmaz icazeti milletden alacaksınız ingilizden değil
  Cevapla
 • Güçlü Türkiye 1 hafta önce Şikayet Et
  ingiliz 6 lı masayı bizden daha iyi tanıyor biliyor
  Cevapla
 • Frank 1 hafta önce Şikayet Et
  O masayı kuran ve 5 benzemezin tepelerine ingiliz devşirme kafaları yerleştirenlker bunlar olunca , tabii ki daha iyi tanıyacak . Frankeştayn gibi kafa kol bacak farklı farklı canlılardan alınarak birleştirilip ortaya bir mahlukat çıkarılmaya çalışıyr.. yaşayıp yaşamadığı önemli değil hedefi öldürsün yeter !!!
  Cevapla
 • Abdullah Aydın 1 hafta önce Şikayet Et
  Bu ülkede iki partili koalisyon bile yürümezken sayısı bile belli olmayan 6+1+ çok uluslu güçler =? ülke yönetecek bunlar olsa olsa ülkeyi bölerler ondan sonrasımı yutmak kalıyor o da kolay.
  Cevapla
 • ALPASLAN. 1 hafta önce Şikayet Et
  Bu altılı masa bir araya gelmişken bari bir şey yapacakları yok lahmacun salonu açsınlar meral hanım kasada bay kemal temizlikte davutoğlu servis de diğerleri pişirmede olsunlar bırakın politikayı siyaseti sizin yapacağınız iş değil.
  Cevapla
 • Han Solo 1 hafta önce Şikayet Et
  Vallahi o dediğin işleri bile yapamazlar bunlar....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR