Kılıçdaroğlu'nun siyasi kariyerini belirleyecek karar! Her şey tercihine bağlı

3 Kasım 2002 seçimleriyle Türk siyasetine milletvekili olarak giren ve 22 Mayıs 2010'dan bu yana CHP Genel Başkanlığı görevini sürdüren Kemal Kılıçdaroğlu'nun siyasi hayatı, 2023 seçimleri öncesi vereceği kritik kararla belli olacak.

ABONE OL
GİRİŞ 24.01.2023 17:05 GÜNCELLEME 24.01.2023 18:04 SİYASET
Kılıçdaroğlu'nun siyasi kariyerini belirleyecek karar! Her şey tercihine bağlı
Kılıçdaroğlu'nun siyasi kariyerini belirleyecek karar! Her şey tercihine bağlı

  Haber7-Özel

Türkiye 2023 yılında yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimine hazırlanıyor. Seçimin 14 Mayıs'ta yapılacağı açıklanırken, bu seçimin birçok açıdan diğer seçimlerden daha farklı yönü var. Seçim, özellikle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu için fevkalade derecede önem arz ediyor. Öyle ki bu seçim Kılıçdaroğlu'nu zirveye de taşıyabilir, siyaset sahnesinden silinmesine de neden olabilir. 

ADAY BELİRLEME KARMAŞASI

2023 seçimlerine hazırlanırken, muhalefet partileri CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu öncülüğünde birleşerek Millet İttifakı’nı oluşturdu. Yapılan bu ittifakta bugüne kadar sürekli ortak aday belirleneceği yönünde açıklamalar yapıldı. Ancak seçime birkaç ay kalmışken bile altılı masada henüz isim belli değil ve aday karmaşası yaşanıyor. Bu açıdan 26 Ocak'ta İYİ Parti ev sahipliğinde yapılacak altılı masa toplantısı büyük önem arz ediyor. 

Özellikle CHP ve İYİ Parti arasında aday isim belirleme konusunda anlaşma sağlanamazken, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu adaylığını ilan ediyor, İYİ Parti ise ‘Kazanacak aday’ argümanıyla Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş gibi isimler üzerinde uzlaşılmasını istiyor. Ancak gelinen noktada 26 Ocak'ta yapılacak ve cumhurbaşkanı adayının resmen konuşulacağının açıklandığı 11. altılı masa toplantısı öncesi ibre Kılıçdaroğlu'na dönmüş durumda. 

3 İSİM BÜTÜN SENARYOLAR

Yapılan değerlendirmelerde, Kılıçdaroğlu özelinde öne çıkan 5 senaryo dikkat çekiyor. Kılıçdaroğlu, İmamoğlu ve Yavaş’ın adaylık ve seçim ihtimalleri üzerinden olumlu veya olumsuz bütün ihtimallerde Kılıçdaroğlu için tek yol kaldığına işaret eden senaryolar şöyle sıralanıyor:

• Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde İYİ Parti'nin istediğinin olması ve İBB Başkanı İmamoğlu veya ABB Başkanı Yavaş’ın altılı masanın ortak adayı ilan edilmesi ile, CHP lideri Kılıçdaroğlu için tehlike çanlarının çalacağı belirtiliyor. İlk ihtimalde, İmamoğlu veya Yavaş’ın görece yüksek bir oy oranı ile seçimi kaybetmesinin Kılıçdaroğlu’nun yerine genel başkan olarak isminin öne çıkacağı ifade ediliyor.

İmamoğlu veya Yavaş’ın olası seçim galibiyeti durumunda ise CHP’de Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlığının sorgulanmaya açılacağı öngörülüyor. Kemal Kılıçdaroğlu'nun 13 yıldır Erdoğan'ı yenemediği, ancak İmamoğlu/Yavaş’ın ona karşı galip gelebildiği teziyle “CHP genel başkanlığını da hak ettiği” yönünde bir fikir ortaya çıkacak. Halihazırda Kılıçdaroğlu'yla 'savaş' halinde olan İmamoğlu'nun CHP Genel Başkanı da olması istenecek.

• İmamoğlu kaybederse de, bu kez Kılıçdaroğlu'nun yine Erdoğan'ı yenemediği, Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlığında Erdoğan'ın yenilemeyeceği düşünülecek. Bu durumda Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlığı tehlikeye girecek. 

KILIÇDAROĞLU ADAY OLURSA...

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun kendisinin ortak aday olması durumunda tehlike yine geçmiş sayılmayacak. Kılıçdaroğlu'nun seçimi kazanamaması halinde, defalarca kaybettiği yarışta bir kez daha hüsrana uğrayacak. 6 partinin birleşip Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı yine yenememesi durumunda muhalefette büyük çatlağa neden olacağı işaret ediliyor. 

Aynı masadaki 6 partinin bu senaryoda, birbirini suçlamaya başlayacağı, 13 senedir türlü yollarla Cumhurbaşkanı Erdoğan iktidarını deviremeyen Kılıçdaroğlu'nun artık genel başkanlığına son verilmesi konusunun gündeme geleceği vurgulanıyor. 

• Şu anda 75 yaşında olan Kılıçdaroğlu, bir sonraki cumhurbaşkanlığı seçiminde 80 yaşında olacağı için siyaseten yaş haddine girmiş sayılacak. Bugüne kadar türlü söylemlerle genel başkanlık görevini bırakmayan Kılıçdaroğlu’nun bu kez genel başkanlığı bırakmaya mecbur bırakılacağı öngörülüyor.

KILIÇDAROĞLU'NUN TEK YOLU ADAY OLUP KAZANMASI

İhtimaller değerlendirildiğinde Kılıçdaroğlu'nun siyasi hayatına devam etmesi için tek yolun kendisinin aday olup seçimi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a karşı kazanması olarak öne çıkıyor. Bunun dışındaki tüm ihtimallerde; İmamoğlu'nun aday olması durumunda, Yavaş'ın aday olması durumunda ve kendisinin aday olup kaybetmesi durumunda siyasi hayatı büyük tehlikeye girecek. 

Kılıçdaroğlu bu senaryoda, 13 yıl CHP genel başkanlığı koltuğunda oturmuş, ancak girdiği hiçbir seçimi kazanamamış bir isim olarak hafızalara kazınacak. 

 

 

 

 

KAYNAK : Haber7
Yalçın Taşbaşı Haber7.com - Özel Haber Editörü
Haber 7 - Yalçın Taşbaşı

Editör Hakkında

Yalçın Taşbaşı 1991 yılında İstanbul'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da, üniversite eğitimini ise Kayseri'de Erciyes Üniversitesi'nde tamamladı. 2014 yılında gazetecilik bölümünden mezun olmasının hemen ardından vatani görevini tamamlayarak iş hayatına giriş yaptı. 2015 yılında yeniakit.com.tr'de internet editörlüğü görevine başladı. Burada 7 yıl süren görevinin ardından 2022 yılında Haber7.com'da özel haber editörü olarak göreve başladı ve çalışmalarına devam ediyor.
YORUMLAR 107 TÜMÜ
 • ömer 1 yıl önce Şikayet Et
  hadi diyelim k.oğlu bir sürü secim kaybetti fakat c başkanlığı adaylığını hak ediyor imamoğlu ve ankara belediye başkanı insanlara ne hizmet etti de aday olacak ülke yönetecek anlamış değilim yönettikleri şehirlerde bi eser yapmayanlar ülke yönetecek ha bunlar ülkeyi satar.
  Cevapla
 • AVARE 1 yıl önce Şikayet Et
  sayın cumhurbaşkanımız inşaallah %55 ile tekrar seçilecektir inşaallah şimdiden reise hayırlı uğurlu olsun durmak yok yola devam kardeşlerim kılıçtaroğlu adaysa bu iş inşaallah tamam gibi bana göre
  Cevapla
 • ADALET 1 yıl önce Şikayet Et
  Her gün biraz daha gıcık kapıyorum bu adamdan bu danışmanlar buna iyi gelmedi saçmalama katsayısı iyice arttı .
  Cevapla
 • DAVUT 1 yıl önce Şikayet Et
  kılçıktaroğlu na bay bay.....alışmıştık keratanın yalanlarına......yaptığı gamlara....
  Cevapla
 • Pütürgeli 1 yıl önce Şikayet Et
  Ülke sınırları içersinde bulunan yahudiler Rumlar Ermeniler Süryaniler ve bilumum kriptolar azımsanmayacak sayıdalar ..Acaba bunlar yıllarca hangi partiye ağırlıklı oy veriyorlar acaba ??? Veya hangi partiye kesinlikle oy vermezler acaba ? Ve sebepleri nelerdir ?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR