İYİ Parti’de seçim gecesi neler yaşandı? Akşener o kararını açıkladı, parti 3’e bölündü!

Yerel seçimin mağlupları arasında yer alan İYİ Parti'de seçim gecesi büyük gerilim yaşandığı, Akşener'in istifa kararı aldığı fakat kurmaylarının bu kararını ertelemesi gerektiği yönünde telkinlerde bulunduğu öğrenildi.

ABONE OL
GİRİŞ 02.04.2024 17:28 GÜNCELLEME 02.04.2024 17:28 SİYASET
İYİ Parti’de seçim gecesi neler yaşandı? Akşener o kararını açıkladı, parti 3’e bölündü!
İYİ Parti’de seçim gecesi neler yaşandı? Akşener o kararını açıkladı, parti 3’e bölündü!
 • HABER7

Kuruluşundan bu yana ilk kez seçimlere müstakil giren fakat büyük hüsran yaşayan İYİ Parti’de belirsizlik hakim.

1,7 milyon kişinin tercih etmesiyle oyların sadece % 3,7’sini alabilen İYİ Parti, 10 ay önceki genel seçime göre % 6,2, 2019 yerel seçimine göre %3,7 oy kaybetti.

İYİ Parti 2019 yerel seçimlerinde 3,4 milyon oy (%7,45) almıştı. 2023 genel seçimlerindeki oy sayısı 5,2 milyona, oranı %9,90'a ulaşmıştı.


81 ilden yalnızca Nevşehir’i kazanabilen İYİ Parti’nin kazandığı belediyeler 24 ilçe ve 4 belde ile sınırlı kaldı.

Seçim öncesinde “Kaybedersem siyaseti bırakırım” ifadesini kullanan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e yönelik eleştiriler yükselirken Akşener, “olağanüstü seçimli kongre” kararı aldıklarını duyurdu.

İYİ Parti liderinin kongrede aday olup olmayacağına dair bir açıklama yapılmadı.

‘BIRAKIYORUM’ DEDİ, KURMAYLARI VAZGEÇİRDİ

Akşener’in kongre kararını nasıl aldığı ve seçim gecesi İYİ Parti Genel Merkezinde neler yaşandığına dair kulis bilgileri sızdı.

Edinilen bilgilere göre, 31 Mart akşamı İYİ Parti’nin aldığı oy oranının belirmesiyle birlikte Merak Akşener, yakın çevresine görevi bırakacağını söyledi.

Akşener’in, “Ben bir söz verdim, bu sorumluluğumu yerine getirmem gerekir. Kongreyi toplayacağım ama aday olmayacağımı da açıklayacağım.” dediği bildirildi.

Seçim gecesi bu çıkışına karşı kurmayların Akşener’i kararından vazgeçirmeye çalıştığı, “Bunun çok erken alınacak bir karar olduğunu, sabaha kadar düşünmenin daha faydalı olacağını” ifade ettikleri kaydedildi.

“GİDERSE İYİ PARTİ DAĞILIR”

NTV Parlamento Muhabiri Özgür Akbaş’ın aktardığına göre, “Meral Akşener’in İYİ Parti’nin tutkalı olduğu” görüşünü paylaşan partililer, “Akşener giderse partinin toparlanamayacağı, kurucu lider olarak tabanı yeniden kendisinin toparlayabileceğini” söylemiş.

PARTİDE 3 AYRI GÖRÜŞ: GİTSİN, KALSIN, DEĞİŞSİN

İYİ Parti’nin 3’e bölündüğünün altını çizen gazeteci Akbaş, “Akşener ile devam edilmesi gerektiğini” savunan grubun çoğunlukta olduğunu belirtti.

Meral Akşener istifa etmeli, yeni bir döneme girilmeli” diyen ikinci grubun var olduğunu ve başında Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bilge Yılmaz’ın geldiğini ifade etti. Görevinden istifa eden Yılmaz’ın Akşener’i de istifaya davet ettiğini hatırlayan Akbaş, “Bilge Yılmaz’ın kongrede Akşener’in karşısında aday olabileceği konuşuluyor.” dedi.

İYİ Parti’deki üçüncü cephenin ise “Akşener ile devam edilsin fakat kurmay kadrosu değişsin” görüşünde olduğunu aktardı.

8 NİSAN’A KADAR YOL HARİTASI OLUŞACAK  

İYİ Parti’de kongre takviminin 8 Nisan’da netleşmesi bekleniyor.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Akşener’in; milletvekilleri, Başkanlık Divanı ve Genel İdare Kurulu (GİK) üyeleriyle bir araya gelerek hem yerel seçimin sonuçlarına hem de seçimli olağanüstü kurultay sürecine ilişkin istişarede bulunacağı öğrenildi.

İYİ Parti’de seçimli kongre kararının 45 ila 60 gün içerisinde alınması bekleniyor. Kongrenin mayıs yada haziran ayında gerçekleşeceği öngörülüyor.

İYİ Partinin tüzüğüne göre, seçimli olağanüstü kurultay, Genel Başkan veya GİK’in gerek görmesi halinde veya Kurultay delegelerinin, en az üçte birinin noterden onaylı yazılı istemleri üzerine 60 gün içerisinde yapılması gerekiyor.

 

KAYNAK : Haber7
Faruk Arslan Haber7.com - Özel Haber Sorumlusu
Haber 7 - Faruk Arslan

Editör Hakkında

İstanbul’da doğdu. Aslen Erzurumlu. Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunu. 2010 yılından bu yana gazete ve internet haberciliğinde. 2013-2022 yılları arasında Akit Medya bünyesinde birçok vazife üstlendi. Dosya haberleriyle ödül ve plaketler aldı. Alanında uzman isimlerle röportajlar, mülakatlar, beyanatlar gerçekleştirdi. Çeşitli kurum, kuruluş ve STK’lara metin yazarlığı desteği verdi. Alanıyla ilgili seminerlerde, konferanslarda, çalıştaylarda, panellerde yer aldı. Uluslararası Medya Enformasyon Derneği ve İletişim Platformu Derneği üyesi. Kasım 2022’den beri Haber7 kadrosunda.
YORUMLAR 87 TÜMÜ
 • Cilgin horuz 1 hafta önce Şikayet Et
  Sözde milliyetciler 3 bolunmenize gerek yok gidin topluca DEM sözde partiye katilin sizlere de bu yakisir
  Cevapla
 • harun 1 hafta önce Şikayet Et
  Türkiyedeki hiç kimsenin hayatına zerre etkisi olmayan insanlar oturmuşlar kendi kendilerine birşeyler düşünmüşler falan filan. Evcilik oynar gibi
  Cevapla
 • Vatandaş 1 hafta önce Şikayet Et
  Kısaca 3,5 milyon oy demlenmiş cehapeye gitmiş ve gerçek? milliyetçi oldukları tescillemiş oldular.
  Cevapla
 • vatandaş 1 hafta önce Şikayet Et
  boyna algı boyna algı, ne gidermiş be. aynı kemal sunal filimlerindeki gibi( tutmayın lan beni) !!!!!
  Cevapla
 • akın akın 1 hafta önce Şikayet Et
  Akşener iplileri chpye mahkum etti boynuna atladı kaşkolu sardı ipliler ekreme leyla ile mecnun gibi oldular bunlar sağcıları solculara satan kişiler ipe geçti bunların hepsi solculara hayran oldular bunları iki kişi yönetti biri koray aydın diğeri musavat derviş ülkücü ayağına yattılar koray aydını yüce divanda bahçeli kurtardı adamı hançerlediler meral hanımın eşi eski solculardan
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR