Erdoğan'dan İspanya'da kritik mesajlar! Övgüyle bahsedip, teşekkür etti

Son dakika haberi... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Madrid'deki Türkiye - İspanya İş Forumu'nda önemli açıklamalarda bulundu.

ABONE OL
GİRİŞ 13.06.2024 12:43 GÜNCELLEME 13.06.2024 14:56 SİYASET
Erdoğan'dan İspanya'da kritik mesajlar! Övgüyle bahsedip, teşekkür etti
Erdoğan'dan İspanya'da kritik mesajlar! Övgüyle bahsedip, teşekkür etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-İspanya İş Forumu'nda İsrail'in Gazze saldırılarına ilişkin dikkat çeken mesajlar verdi.

İspanya'ya tavrından dolayı teşekkür eden Erdoğan, "İlk günden bu yana gerçekten ilkeli tutarlı bir politika seyrederek hem İspanya halkını hem Filistinli kardeşlerimizin hem de Türkiye'nin gönlünde müstesna bir yer edinmiştir." dedi.

Başkan Erdoğan, "Türkiye ekonomisi geçen yıl yaşadığı deprem felaketine rağmen toparlanmaya devam ediyor." ifadelerini de kullandı.

Başkan Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde;

Toplantılarımızın ekonomik ilişkilerin daha da ilerlemesine vesile olmasını diliyorum. Dostumuz İspanya ile mükemmel ilişkilere sahibiz. Ziyaretin yeni ortaklıklara vesile olmasını diliyorum. Dayanışma ve iş birliği hayati önemde.

2002 yılı öncesinde 2 milyar dolar civarındaki ticaret hacmimiz geçtiğimiz yıl 19.2 milyar dolar seviyesine çıktı. Türkiye, İspanya’dan çok sayıda yatırımcıyı ülkemize davet ediyoruz. Türkiye bölgemizin cazibe merkezi.

Sanayiden finansa gerçekleştirilecek oturumların önemli olduğunu düşünüyorum. Markalara arasındaki iş birlikleri giderek güçleniyor. G-20’deki çabalar da ayrı bir teşvik olmaktadır. Yeni ortaklıklara fırsat tanımalıyız. Ülkelerimizi geleceğe taşıyabiliriz. Ekonomik ilişkilerimiz kazan-kazan esaslı olmalı.

Siyasetçiler olarak bizim görevimiz iş dünyasının önünü açmaktır. Hükümetler olarak iş dünyamızı destekleyeceğiz. Siz yatırım yaptıkça biz de her daim yanınızda olacağız. İmzalanacak anlaşmalarla iş birliğimizi güçlendireceğiz.

SANCHEZ'İN GAZZE POLİTİKASI: TÜRK MİLLETİNİN GÖNLÜNDE MÜSTESNA BİR YER EDİNMİŞTİR

Gazze'de insanlar göz göre göre katledildi. Mülteci kampları bombalandı. Masum siviller kurşunların hedefi oldu. Gazze'de ve işgal edilmiş Filistin topraklarında 250 gündür yaşanan soykırım, vicdan sahibi herkesin yüreğini kanatıyor.

Ateş çağrılarına şımarıklıkla karşılık veren bir tablo ile karşı karşıyayız. İspanya Başbakanı Sanchez'in tebrik ediyorum tavrından dolayı. Sanchez ilk günden beri tutarlı bir politika izleyerek Türk milletinin gönlünde müstesna bir yer edinmiştir.

"AB'YE ÜYELİK ADIMLARIMIZ, BİR TAKIM ÜYELERİN ENGELLEMELERİ NEDENİYLE KARŞILIK BULAMIYOR"

Avrupa Birliği'ne yönelik samimi adımlarımız, salt kendi çıkarını düşünen bir takım üyelerin engellemeleri nedeniyle karşılık bulamıyor. AP seçimlerinin ortaya çıkardığı tablo ve endişeyle izlenen aşırı sağın yükselişi bu durumu körükleyecek.

Katı vize uygulamaları, gümrük birliği anlaşmasının yenilenememesi durumları da mevcut. İspanya'nın bize verdiği samimi desteğe müteşekkirim. Bu olumlu adımların artarak devam edeceğin inanıyorum.

"DEPREM FELAKETİNE RAĞMEN EKONOMİ TOPARLANMAYA DEVAM EDİYOR"

Türkiye ekonomisi geçen yıl yaşadığı deprem felaketine rağmen toparlanmaya devam ediyor.

Durmadan çalışacağız, çalışmaya devam edeceğiz. Özellikle savunma sanayii konusunu çok önemsiyorum. Uçak gemisi, İHA'lar, denizaltılar... Ortaklığımız çok daha iyi bir noktaya gelecektir.

TÜRKİYE ÖNEMLİ BİR ORTAK

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez de törende yaptığı konuşmada "Türkiye, İspanya için anahtar bir ekonomik ortak ve bölgesinde önemli bir oyuncu." dedi.

"İspanyol şirketleri Türk ekonomisinin iyileşen görüntülerini, alınan tedbirlerin cesaretini, ekonomik programın sağlamlılığını takdir ediyor." diyen Sanchez, şöyle devam etti:

"Türkiye'ye her zaman güven duyduk. Bunun için çok sağlam temellerimiz var. Biz hep Türkiye'ye güvendik. Bazıları Türkiye'den çekilirken biz yatırımlarımızı ikiye katladık. Biz bu güveni koruduk. Türkiye önümüzdeki 10 yıllarda ekonomik ağırlığını ve önemini artırmaya devam edecektir. Türkiye ve İspanya birbirine güvenen ve özel ilişkileri olan, dost ülkelerdir."

İspanya'nın Türkiye ile mevcut Karşılıklı Yatırımların Korunması ve Geliştirilmesi Anlaşması'nı gözden geçirme kararı aldığını ve bunun çok değerli olduğunu kaydeden Sanchez, "devlet kurumları arasında imzalanacak 5 mutabakat zaptının yatırımları ve üçüncü ülkelerdeki ortak projeleri daha da hızlandıracağını" dile getirdi.

Sanchez, "Büyük fırsatla karşı karşıya olduğumuza dair inancımız tam. Muhteşem ilişkilerimizi güçlendirmeliyiz." diye konuştu.

Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 5
 • devriye 1 ay önce Şikayet Et
  Adam gibi admsın reis . Allah seni şer odakların Hasedinden korusun..
  Cevapla
 • 6565 1 ay önce Şikayet Et
  Niye hakkı yenmişki nekörlük ağır bir ithamdır ne biçim saygısız pervasızca utanmadan sıkılmadan 22 yıl zorlukta darlıkta etrafındakiler hak etmediği halde senin nonkör dediğin insanlar can mal derdi dinlemeden sahiplenen oy veren ikdidar getiren senin nankör dediğin insanlar aslından gibiler zarar veriyor bu söylemlerin ne insanlığa ne bu ülkeye faydanız var lütfen dikkat
  Cevapla
 • TC.Kılınç 1 ay önce Şikayet Et
  İşte dünya lideri REİS.hepsi onun sözüne bakıyor. Dünyanın kurtuluşu onun yazacagı REÇETE de... Diğerleri gibi halkını siyonistlere satan bir devlet başkanı değil. Allahım yar ve yardımcıs olsun...
  Cevapla
 • doğruları konuşan 1 ay önce Şikayet Et
  Keşke İtrail'de baksa Reisin sözüne.
  Cevapla
 • Nordsdjeland 1 ay önce Şikayet Et
  Dünyada Reis kadar hakki yenen, nankörlük edilen başka lider yoktur.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR