Gürsel Tekin'i kurtarma operasyonu mu?

Resmi evrakta sahtecilikten 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan CHP'li Gürsel Tekin’in Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığında bekletilen dosyasından 5 belgenin yok olduğu iddia edildi.

ABONE OL
GİRİŞ 29.05.2011 13:14 GÜNCELLEME 29.05.2011 13:14 SİYASET
Gürsel Tekin'i kurtarma operasyonu mu?
Gürsel Tekin'i kurtarma operasyonu mu?

Yeni Akit gazetesinin manşetten verdiği habere göre; Kadıköy 3. Ağır Ceza Mahkemesinin ‘resmi evrakta sahtecilik yapmak’ suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdığı Gürsel Tekin’in dosyasının Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığında bekletildiği tarihlerde avukatı tarafından incelenmesinin ardından, dosyadan 5 belgenin eksildiği belirlendi.

TEKİN’İN AVUKATI İNCELEMİŞ, DOSYADAN 5 EVRAK EKSİLMİŞ

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı; Gürsel Tekin’in, Gazeteci-Yazar Zihni Çakır’ın hakkında yaptığı suç duyurusu üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu’nu bilgilendirdi.

Başsavcılık; Gürsel Tekin’in avukatı Özlem Arslan’ın, 2 Aralık 2010 tarihinde müvekkili Gürsel Tekin’in dosyasını Yargıtay Dağıtım Bölümü’nde incelediğini, Yargıtay Cumhuriyet Savcısı’nın, 24 Ocak 2011 tarihinde Gürsel Tekin’in dosyasında eksiklik olduğunu saptadığını açıkladı. Yargıtay’ın bu açıklaması, Akit’in “Tekin’in dosyası buhar oluyor” manşetinin doğruluğunu gözler önüne serdi!

DOSYA BOŞALTILMIŞ!

Gazetemize konuşan hukukçular, Yargıtay’da bekleyen dosyadan 5 önemli evrağın kaybolmasının bir ilk olduğuna dikkat çekerek, “Bu dosya resmen boşaltılmış. Bu, dosyanın karar verilmemesine yönelik girişim. Bu işlemi gerçekleştiren kişi avukatsa avukatlık hayatını bitirir. Eğer Gürsel Tekin bu işlemi yaptırdıysa, siyasi hayatı olumsuz anlamda etkilenir” dediler.

BAŞSAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosu’nun, Gürsel Tekin’in dosyası Yargıtay’da iken, Gürsel Tekin’in dizi pusulası ile gönderilen dosyasından belge çıkarılması hakkında soruşturma başlattığı kaydedildi.

O AVUKAT, CHP MİLLETVEKİLİ ADAYININ BÜROSUNDA ÇALIŞIYOR

Bu arada; Gürsel Tekin’in dosyasının boşaltılması olayında şüpheli görülen Özlem Arslan’ın, Gürsel Tekin’in avukatı ve CHP İstanbul 1. Bölge Milletvekili adayı Mahmut Tanal’ın hukuk bürosunda çalıştığı öğrenildi. Defalarca ulaşmaya çalıştığımız Arslan, akit’in konu ile ilgili sorularına cevap vermekten kaçındı.

GERÇEKLERİ ORTAYA ÇIKARAN SUÇ DUYURUSU

Gazeteci Zihni Çakır, 24 Ocak 2011 tarihinde “rotahaber” adlı haber sitesinde yayımlanan köşe yazısında; “2 Aralık 2010 Perşembe günü saat 14-15 arasında Ö.A. isimli bir avukat, Gürsel Bey’in Yargıtay’daki dosyasından, temyiz incelemesinde karar vermeyi engelleyecek şekilde evrak çıkarır” ifadelerine yer vermişti.

YARGITAY: DAİREMİZDE GÜRSEL TEKİN DOSYASI YOK

Gürsel Tekin, Zihni Çakır’a, “Suç uydurma, adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs, yargı görevini yapanı etkileme, devletin yargı organlarını alenen aşağıladığı” iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. İşte, Gürsel Tekin dosyasındaki karanlık eller ve dosyanın başına gelenlerle ilgili karanlık noktalar da bunun üzerine aydınlanmaya başladı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Zihni Çakır aleyhine yapılan söz konusu şikayetle ilgili soruşturma başlattı. Başsavcılık, soruşturmayla ilgili olarak da Yargıtay 11. Ceza Dairesi Başkanlığına yazı yazdı, şikayet dilekçesine konu olayla (Gürsel Tekin’in dosyasının boşaltılması) ilgili herhangi bir dosyanın kayıtlarında olup olmadığını, bu konuya ilişkin bir soruşturma başlatılıp başlatılmadığını sordu. Yargıtay 11. Ceza Dairesi Başkanlığı, Gürsel Tekin ile ilgili Yargıtay 11. Ceza Dairesinde herhangi bir dosyanın bulunmadığını bildirdi.

MAHKEME: 16 ŞUBAT 2011 TARİHİNDE DOSYAYI YENİDEN GÖNDERDİK

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, bunun üzerine Gürsel Tekin dosyasını Kadıköy 3. Ağır Ceza Mahkemesine sordu. Kadıköy 3. Ağır Ceza Mahkemesi; Gürsel Tekin dosyasının 24 Aralık 2009 tarihinde karara bağlandığını, söz konusu kararın temyiz incelemesi için 9 Şubat 2010 tarihinde Yargıtay’a gönderildiğini ancak dosyadaki eksikler sebebiyle dosyanın kendilerine tekrar iade edilmesi nedeniyle eksiklikleri giderdiğini ve 16 Şubat 2011 tarihinde tekrar Yargıtay’a gönderdiğini belirtti.

BAŞSAVCILIK: AVUKAT ÖZLEM ARSLAN İNCELEDİ, ARDINDAN DOSYANIN İÇERİĞİNİN EKSİLDİĞİ TESPİT EDİLDİ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Kadıköy 3. Ağır Ceza Mahkemesinin yazısı üzerine Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına Gürsel Tekin dosyasını tekrar sordu. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı; Kadıköy 3. Ağır Ceza Mahkemesinin Gürsel Tekin ile ilgili dosyasının 2 Aralık 2010 tarihinde Avukat Özlem Arslan tarafından dağıtım bürosu kaleminde incelendiğinin tespit edildiğini, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından tebliğname düzenlenmesi için dosyanın tevzi edildiğini, Yargıtay Cumhuriyet Savcısı tarafından dosyadaki eksikliklerin tamamlanması için 24 Ocak 2011 tarihinde yazı yazılarak 26 Ocak 2011 tarihinde dosyanın Kadıköy 3. Ağır Ceza Mahkemesine iade edildiğini, tamamlanan eksikliklerden sonra, Kadıköy 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilen dosyanın 25 Mart 2011 tarihinde tebliğnamesinin düzenlenerek Yargıtay 11. Ceza Dairesi’ne gönderilerek 2011/4270 esasına kaydının yapıldığını bildirdi.

DOSYA İÇERİSİNDEN BELGE ÇIKARAN KİŞİLERLE İLGİLİ İŞLEM BAŞLATILDI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosu’nun 2011/24388 sayılı ile yürütülen soruşturma evrakı; Kadıköy 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından eksiklik gerekçesiyle iade ettiği dosyada dizi pusulası ile gönderilen dosya içerisinden belge çıkarıldığı, dosyadan belge çıkaran kişilerle ilgili işlem yapılmak üzere tutanak tuttuğu ve suç duyurusu üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosu’nun bu eyleme ilişkin soruşturma yürüttüğü ve halen derdest olduğu bildirildi. Ankara Cumhuriyet Savcısı Abdulvahap Yaren, söz konusu belgelerin ardından Zihni Çakır’ın hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

AVUKATI SUS PUS

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin’in, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nda bekletilen dosyasından 5 belgenin çıkartılmasında, Gürsel Tekin’in avukatı Mahmut Tanal’ın etkili olduğu iddia ediliyor.

Göztepe Parkı’na cami yapılmaması için mahkemeye başvuran, Başbakan Erdoğan’ın başörtüsü açıklamaları konusunda suç duyurusunda bulunan, bir konferansta Atatürk’e ‘Bu adam’ diyen Prof. Dr. Atilla Yayla hakkında ihbarda bulunan Avukat Mahmut Tanal, müvekkili Gürsel Tekin’in dosyasından evrak eksilmesi hakkında gazetemize konuşmayacağını söyledi. Tanal, konu ile ilgili sorularımıza, “İşinizde başarılar diliyorum. Beni ve büromu rahatsız etmeyin. İyi günler” diye cevap verdi.

CEZA ONANIRSA CEZAEVİNE GİRER

Gürsel Tekin hakkında verilen ceza Yargıtay 11. Ceza Dairesi tarafından 12 Haziran 2011 tarihinde gerçekleşecek seçimlerden önce onanırsa, Gürsel Tekin milletvekili olmadığı gerekçesiyle cezaevine gidecek.

YENİ AKİT

ETİKETLER

YORUMLAR 10 TÜMÜ
 • buzlucalı 10 yıl önce Şikayet Et
  NEREDESİNİZ. adalet borozanları neredesiniz adam yargıya çalım atmak üzere kimsede ses yok başbakanı zamanında 2 ayda yargıladınız ve cezaevine attınız ne o bu adamlardan çokmu korkuyorsunuz,yada neleri vaad ettiler sizlere şu adalet artık mülkün temeli olsun beyler dünyanın altıda var...
  Cevapla
 • tuncay tezel 10 yıl önce Şikayet Et
  BU CHPLİLERİ NASIL RAHATSIZ ETMEZ? SOSYAL DEMOKRATİM, HUKUKA SAYGIM VAR DİYENLERİ NASIL RAHATSIZ ETMEZ?. Chpye oy verenler nasıl olur da Ergenekon karşısında bu kadar büyülenmiş kalırlar? Nasıl olur da hukuksuzluklar, Chpnin özerklik vermesi, kendilerinden olmayan sanatçıları linç etmesine sessiz kalırlar? Bomboş, konuşamayan 3 yöneticinin partiyi yönetmesine nasıl olur da ses çıkarmaz kaliteli Chpliler? ÜNİTER YAPIYI YIKACAK ÖZERKLİK TEKLİFİNE NASIL OLUR DA SAĞ DUYULU ANADOLU CHPLİ KARDEŞLERİMİZ GÖZ YUMAR? Chp kesin olarak yenilecektir seçimlerde, hem de çok feci yenilecek. Biz bekliyoruz, siz de bekleyin!
  Cevapla
 • Samil Bayram 10 yıl önce Şikayet Et
  Dezizli'dede bir tane kurtarılmış adayları var.. Hukuk hala CHP lehine işliyor.Bir türlü tarafsız olamamış.Bir Avukata delillerin bulunduğu dosya verilirmi, o zaman bütün davaların dosyalarını verin sanık avukatlarına ortada suç kalmasın Türkiye Apak bir memleket olsun.
  Cevapla
 • Samil Bayram 10 yıl önce Şikayet Et
  CHP de hiçmi dürüst adam yok.. Ne zaman 'evet bunlardada dürüst adam varmış' diyeceğiz.
  Cevapla
 • kadir sert 10 yıl önce Şikayet Et
  melis. ne güzelde demiş bence de tam yerine oturmuş ne beklenirki bi hizbullahçıları yargılayamayıp salıveren yargıdan ne beklersinki çokda görmemek lazım. hizbulahçıları bırakan yargının gürsel tekinin evraklarını kaybetmesi yada yok etmesi çokda olağan dışı birşey değil bence.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR