NASA tarih verip dünyaya duyurdu!

NASA, 2022'de Ay’a golf arabası büyüklüğünde bir robot göndereceğini açıkladı. Robot, Ay’daki yüzeyin altındaki su birikintilerini arayacak. VIPER isimli su bulma robotunun 2024 yılında yapılması planlanan ‘Ay’a Yolculuk’ programına yaşamsal kaynak sağlaması planlanıyor.

ABONE OL
GİRİŞ 25.10.2019 22:51 GÜNCELLEME 25.10.2019 22:55 TEKNOLOJİ
NASA tarih verip dünyaya duyurdu!
NASA tarih verip dünyaya duyurdu!

NASA Yöneticisi Jim Bridenstine, su bulması için 2022’de Ay’a golf arabası büyüklüğünde VIPER isimli bir robot göndereceklerini açıkladı.

VIPER’ın 2024 yılında gerçekleşecek ‘Ay’a Yolculuk’ programına yaşamsal malzeme anlamında büyük destek sağlaması bekleniyor.

 

Bridenstine Cuma günü Washington'daki Uluslararası Astronomi Kongresi'nde yaptığı açıklamada, "VIPER su kaynağının nerede olduğunu değerlendirecek. Suyu karakterize edebileceğiz ve nihayetinde yeryüzüne çıkaracağız. Bu proje neden bu kadar önemli? Çünkü su yaşamamızı sürdürmemizin en büyük destekçilerindedir.” dedi.

Robot VIPER’ın, 2022 Aralık'ında Ay’ın güney bölgesine varması, hidrojen ve oksijen izleri için numune alması için dört aleti taşıması bekleniyor.

 

 

NASA'nın Kaliforniya'daki Ames Araştırma Merkezi Robot VIPER’ın ilk 100 gün aktardığı verileri kullanarak Ay’ın ilk küresel su kaynakları haritasını oluşturacak.

ETİKETLER

YORUMLAR 11 TÜMÜ
 • Murat 11 ay önce Şikayet Et
  Ha ha deyip geçin bunların hayatı yalan
  Cevapla
 • blob 11 ay önce Şikayet Et
  dünyanın iliğini kemiğini sömürdünüz, kirletmediğiniz su kaynağı kalmadı, hatta dünyanın çevre sorunun %65 inden tek başınıza sorumlusunuz, hiç bir iyileştirici anlaşmaya yabaşmıyorsunuz, tuttmuşsunuz ayda su diyorsunuz, bence siz önce ayna da insanlığınızı arayın, takiyyeciler.
  Cevapla
 • serkan 11 ay önce Şikayet Et
  Surekli ertelenen ay ve mars yolculukları ama sureklide ileri bir tarih verme saka gibi bu herifler. itiraf edin artik aya hicbir zaman gitmediniz.
  Cevapla
 • Asım 11 ay önce Şikayet Et
  Ay'a biz de gidelim, çok yakın gözüküyor.
  Cevapla
 • Çıkarım 11 ay önce Şikayet Et
  Dünyada Allah bizi bedava ağırlıyor istediği imanile hakikaten Allah'ı tanimamiz ,şükür dua ve NAMAZ...bizim için azcık bir şey yapana nasıl teşekkür edeceğimizi düşünüyoruz da ...hakiki nimetleri verene nankörlük ediyoruz
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR