Google’a açılan dava Apple anlaşmasını ortaya çıkardı

Google’a yönelik bir tekelcilik davasında Apple ile yapılan ‘varsayılan arama motoru’ anlaşması ortaya çıktı. Bu anlaşmadan Google’ın her yıl milyarlarca dolar kazanç elde ettiği öğrenildi. Google, bu anlaşmayı kaybetme olasılığının bile korkutucu olduğunu açıkladı.

ABONE OL
GİRİŞ 26.10.2020 11:46 GÜNCELLEME 26.10.2020 11:46 TEKNOLOJİ
Google’a açılan dava Apple anlaşmasını ortaya çıkardı
Google’a açılan dava Apple anlaşmasını ortaya çıkardı

The New York Times'ta yer alan bir habere göre ABD Adalet Bakanlığı, teknoloji devi Google'a yönelik yeni bir antitröst davası açtı. Bu dava, bugüne kadar açılan antitröst davalarının en büyükleri arasında yer alıyor. Davanın nedeni ise Google'ın teknoloji devi Apple'la yaptığı dudak uçuklatan bir anlaşma.

 

 Mahkeme evraklarında yer alan bilgilere göre Google, Apple ekosistemindeki cihazlarda varsayılan arama motoru olabilmek için büyük çapta bir anlaşma yaptı. Google bu anlaşma sayesinde Siri'nin bile varsayılan arama motoru olabiliyor, bu sayede de sektördeki tekel pozisyonunu güçlendiriyordu. Hatta bu anlaşma 2017 yılında güncellenmiş ve Google, Apple'a yıllık 8 ila 12 milyar dolar arasında ödeme yapmış durumda. Bu dudak uçuklatan para, Apple'ın karının yüzde 14 ile 21 kadarını karşılıyor.

Bu arada, açılan dava sadece Google'ı değil, Apple'ı da etkiliyor. Çünkü yetkililer, Apple'ın da bu tekelciliği korumak için Google'a yardım ettiği düşünülüyor. Ancak hukuk uzmanlarına göre dava, her ne kadar Apple'ı da etkileyecek olsa da Google için daha büyük kayıplara neden olacak. New York Times'ın iddialarına göre ise Apple, kendi arama motorunu geliştirerek bu anlaşmadan kurtulmaya çalışıyor. Böylesi bir durum, Google'ı daha da zora sokacak gibi görünüyor.

 

 

KAYNAK : webtekno, Haber7
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR