Dijital dünyadaki büyük tehlike ve Türkiye'de oyun sektörü

Bilgisayar oyunları koronavirüs pandemisi sonrası çok hızlı bir şekilde yükseliş gösterdi. Ülkemizde de yükselişe geçen oyun sektörünü HES Games Kurucusu Enes Yıldırım tarafından dijital oyunlardaki büyük tehlike, Türkiye’de oyun sektörünün durumu ve Whatsapp’ın tartışmalı güncellemesini değerlendirdi.

ABONE OL
GİRİŞ 13.01.2021 15:39 GÜNCELLEME 13.01.2021 16:52 TEKNOLOJİ
Dijital dünyadaki büyük tehlike ve Türkiye'de oyun sektörü
Dijital dünyadaki büyük tehlike ve Türkiye'de oyun sektörü

Dijital dünyada oyun sektörü son yıllarda büyük ve hızlı bir gelişme gösteriyor.  Tamamen yerli mühendislerden oluşan ekipler artık dünya çapında başarı elde eden oyunlara imza atabiliyor. HES Games Kurucusu Enes Yıldırım’da Sabotaj isimli oyunuyla bu başarımı gösteren isimler arasında yer alıyor. Turgay Güler'in Yusuf Alabarda ile sunduğu Sıradışı Strateji programına katılan Yıldırım dijital dünyadaki tehlike, Türkiye’de oyun sektörünün durumu ve WhatsApp güncellemesi hakkında yorumlarda bulundu.

 

 

Oyun sektörü yıllık 200 milyar dolara ulaşacak

Enes Yıldırım, oyun sektörünü rakamlarla analiz ederek yükselişi gözler önüne serdi. 2019’da küresel oyun pazarının 152.1 milyar dolara ulaştığını ve bu rakamın 2022 yılında 196 milyar dolara ulaşacağını söyledi. Asya-Pasifik bölgesinde oyun geliştiren firmaların 2019 yılında toplam 72.2 milyar dolar elde ettiğine dikkati çekti. Ayrıca bir oyunun pandemi döneminde gelirlerini 7 kat artırdığını söyledi.

 

 

 

Yaklaşık 1 milyar dolar yurtdışına gidiyor

Yıldırım, Türkiye’nin içinde bulunduğu MENA bölgesinde 830 milyon dolar harcamayla komşuları arasında en çok para harcayan konumda olduğunu söyledi. 2019 yılında 830 milyon dolarlık harcamanın oyunlar aracılığıyla yurt dışına çıktığını ve bu paranın yalnızca 8-9 firma arasında bölüştürüldüğünü söyledi. Ayrıca Türkiye’nin dünya genelinde oyun sıralamasında 17. Sırada olduğunu belirtti.

 

Eren Bülbül unutulmadı

HES Games’in, "Türkler tarafından Türkiye'de geliştirilen oyun" etiketi altında yayınlanan Sabotaj oyunu ilk etapta Türkiye, önümüzdeki 6 ay içinde ise Avrupa ve MENA bölgesinde Steam üzerinden aktif edilecek. HES Games, bunun için gerekli arayüz ve çeviri çalışmalarını gerçekleştiriyor. Yıldırım geliştirdikleri Sabotaj oyununu ele alarak Türkiye’deki gerçek mekanların dijital dünyaya aktarıldığını gösterdi.

Kalekol isimli bölümde zırhlı askeri aracın üzerindeki ŞHT. Eren Bülbül yazısı da dikkatleri çekti.

Yıldırım, Mavi Balina ve Momo gibi gençleri intihara teşvik eden oyunlara dikkat çekerek dijital dünyadaki tehlikeyi anlattı. Mavi Balina ve Momo gibi oyunların dünya genelinde 136 gencin ölümüne sebep olduğunu dile getirdi. Ayrıca bu oyunların mesajlaşma uygulamaları üzerinden talimatlarla yerine getirilen görevler olduğundan bahsetti.

Kişisel verilerimize nasıl ulaşıyorlar?

Enes Yıldırım, “Verilerin akışı, çalınması ve analizleri hangi platformlar üzerinden yapılıyor ona değinmek istiyorum. WhatsApp üzerinden benim neyimi alabilirler? Dediğiniz zaman. WhatsApp başlı başına bir platform değil. Bu akıllı telefon 24 saat dinleniyor. Akıllı telefonlar tehlikeli ancak bu tehlikeyi kontrol etmek lazım. Sadece WhatsApp üzerinden neler paylaşılır? E-devlet, şifreler, kredi kartı bilgileri, doğum tarihi, anne kızlık soyadı bu verilerin hepsi orada. 2 türlü analiz var. Birinci analiz kendisi. Burada reklam alan platformlar var. Örnek veriyorum makyaj malzemesi satıyorsunuz. Dijital reklamla yaş, cinsiyet, kategori hedef kitle için maliyet minimum. Bir bunun için kullananlar var. Bir de art niyetli kullanan platformlar var. Bakın tekrar tekrar söylüyorum. Ücretsiz olan bir uygulama sizin hayatınızı çalar” dedi.

İslamofobi ve kutsallara hakaretler

Oyunlardaki islamofobik öğelerin ele alındığı programda onlarca farklı oyunda Kuran-ı Kerim başta olmak üzere islam dünyasına yönelik hakaretler örneklerle gösterildi. Aşağıdaki videoda bu oyunlar ve İslam dünyasına yönelik saldırıların neler olduğunu görebilirsiniz.

#dijitalpandemi etiketiyle yayınlanan Sıradışı Strateji programında dijital dünyadaki tehlikeler ve gündemdeki gelişmeler Turgay Güler, Yusuf Alabarda ve Enes Yıldırım tarafından ele alındı.

KAYNAK : Haber7

ETİKETLER

YORUMLAR 4 TÜMÜ
 • keske 1 gün önce Şikayet Et
  bi playstation da türkiye cikarsa
  Cevapla
 • gerçek 2 gün önce Şikayet Et
  Bu dünya hayatı bir eğlence ve oyundan ibarettir. Ahiret yurduna gelince işte asıl hayat odur, keşke bilselerdi... (Ankebu suresi-64)
  Cevapla
 • yolcu 2 gün önce Şikayet Et
  Boş aylak işler, yazık ediyorlar insanlar kendilerine
  Cevapla
 • Tusubasa 1 gün önce Şikayet Et
  @tandogan. .. Bazıları para verir zamanını satar..Bazıları da imkan olsa para verip zaman almak ister.. Birinci adam ikinciyi hiç bir zaman anlayamaz!..
  Cevapla
 • yolcu 2 gün önce Şikayet Et
  Yine söylüyorum boş beleş yazık iş. Oyun oynama oyun yap, pazar olma pazar yap adamlar yapmış oyunu bizim çocuklar vaktini harcıyor. Yazılım yapın satın. Pazar olmayın... Anlayın artık boş beleş işin ne olduğunu....
  Cevapla
 • tandoğan 2 gün önce Şikayet Et
  boş aylak işi dediğin sektör senin ülkenin gelirinden fazla cirosu var sizin kafaya göre herşey boş...
  Cevapla
 • dejaVu 2 gün önce Şikayet Et
  Türkiye' gerek bilgisayar gerekse telefon üzerinden oyun girmeyen ev ne kadardır? Bu oyunlar üzerinden kazanılan, ülke dışına çıkan paraları bir kenara bırakalım ki artık kaç milyar dolarlık bir sektör haline geldi, alttan verilen mesajlar, farkına varılmadan çocuklarımızın gençlerimizin beyinlerinin yıkanması oldukça vahim bir hal almadı mı sence.Bu da bir tür savunma türüdür. Televizyon dizi platformları vs yayınları ile yapılan saldırı bir tarafta bligisayar,oyun konsolları mobil oyunları ile de oldukça ciddi saldırılar mevcutken nasıl boş aylak işler olur ki bunlar.Çok bile geç kalındı.Ülkece her konuda yerli ve milli yazılımlar,uygulamalar, oyunlar geliştirilmeye devam edilmeli
  Cevapla
 • Ali 2 gün önce Şikayet Et
  2005 yılından beridir günde 6-7 saat oyun oynayan biri olarak gunaydin diyorum
  Cevapla
 • Hakan 2 gün önce Şikayet Et
  Allah affetsin kardeşim. Vakit dünyada sağlıkdan sonra en değerli şey. Ecel gelince bir saniyemiz bile olmayacak fazladan..
  Cevapla
 • Blacklabel 2 gün önce Şikayet Et
  1998 yılından beri oynuyorum :)
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR