Google itiraf etti: Asistan sizi gizlice dinliyor!

Android işletim sistemiyle çalışan akıllı telefonunuzda veya akıllı hoparlörünüzde yüklü olan Google Asistan’ın gizli dinleme yaptığı ortaya çıktı.

ABONE OL
GİRİŞ 01.07.2021 17:37 GÜNCELLEME 01.07.2021 17:37 TEKNOLOJİ
Google itiraf etti: Asistan sizi gizlice dinliyor!
Google itiraf etti: Asistan sizi gizlice dinliyor!

Google Asistan uygulamasının “Ok Google” kelimesiyle tetiklenmese bile kullanıcıların seslerini kaydettiği bildirildi.

IndiaToday haberine göre, Google temsilcileri Salı günü Parlamento Bilgi Teknolojileri Daimi Komitesine, Google çalışanlarının, kullanıcılar ve Google Asistan arasındaki bazı konuşma kayıtlarını dinlediğini söyledi.

Google’dan Covid-19 aşı kartı uygulamasıGoogle’dan Covid-19 aşı kartı uygulaması

Eski Google çalışanından Anti-Google arama motoruEski Google çalışanından Anti-Google arama motoru

Google benzer bir durumu 2019 yılında kabul etmişti. Şirketin yapay zeka asistanının bazen kullanıcı tarafından çağrılmasa bile bir akıllı telefona veya akıllı hoparlöre ses kaydettiği açıklanmıştı.

GİZLİLİK POLİTİKASI NE DİYOR?

Google'ın gizlilik politikasında, "Bazen, Asistan, yardımını istediğinizi yanlış bir şekilde algıladığı için ("Hey, Google" gibi anlayarak) istemediğinizde bile etkinleştirilir. Bu olursa, Hey Google, bu senin için değildi deyin ve Asistan, Google'a gönderdiği son şeyi silecektir." İfadesi yer alıyor.

KULLANICI GİZLİLİĞİNİ İHLAL EDİYOR

Hintli panelin bir üyesi konuyla ilgili olarak, "Google, şartlar ve koşullarında, kullanıcılar ile Google akıllı hoparlörleri ve Google Asistan cihazları arasındaki ses kayıtlarının kaydedildiğini ve saklandığını açıkça belirtiyor. Ancak şartlar, çalışanlarının bu kayıtlardan alıntıları dinleyebileceğinden bahsetmiyor. Ayrıca Google, gizlilik politikasında, kişisel bilgileri, kullanıcıların rızası olduğunda Google dışında paylaşacağını belirtmektedir. Bu, kullanıcı gizliliğinin ciddi bir ihlalidir” şeklinde konuştu.

KAYNAK : Haber7

ETİKETLER

YORUMLAR 19 TÜMÜ
 • Mücahit 2 ay önce Şikayet Et
  Sanki biz bilmiyorduk, iyi ki söylediniz.!
  Cevapla
 • usta 2 ay önce Şikayet Et
  BELİRLİ ülke ismi, kişi ismi , din ismi gibi bazı anahtar kelimeler var onları yazar veya konuşursan size öncelik tanırlar.
  Cevapla
 • Ahmet Bey 2 ay önce Şikayet Et
  Huwaei ile apple nin casusluk savaşı ile ilgili bir makale var. Mutlaka okumalısınız asistan falan hikaye daha neler neler var. O yüzden milli teknoloji milli yazılım milli üretim olmalı. Gerisi boş aksi takdirde bu savaşı şimdiye kadar kaybettik ve kaybetmeye devam ederiz.
  Cevapla
 • Hakan 2 ay önce Şikayet Et
  Zaten yapay zeka ile dinliyorlar her akıllı telefonu olanı. Aksini düşünmek saflık olur. Zamanı geldiğinde kullanılmak üzere depolanır. Ne yani aaaa çok ayıp yapar mıyız öyle şey! Mi diyecekler. Ha ha ha
  Cevapla
 • ahmet 2 ay önce Şikayet Et
  dinliyor , dinliyor tabii ama sorun bakalım bi niye dinliyor?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR