Facebook şifresi çalan 9 Android uygulaması

Google Play Store’da yer alan ve kullanıcıların Facebook hesaplarını ele geçiren ve milyonlarca kişinin indirdiği 9 uygulama mağazadan kaldırıldı.

ABONE OL
GİRİŞ 04.07.2021 10:46 GÜNCELLEME 04.07.2021 10:46 TEKNOLOJİ
Facebook şifresi çalan 9 Android uygulaması
Facebook şifresi çalan 9 Android uygulaması

Google’ın uygulama mağazası Play Store, milyarlarca Android kullanıcısının ihtiyaçlarını giderdiği bir Pazar yeri haline geldi. Binlerce kullanışlı uygulamanın yer aldığı Play Store’da maalesef zararlı uygulamalar da bulunuyor. Ayrıca kendisini zararsız olarak gösteren uygulamalar kullanıcılara virüs bulaştırıp hesaplarını çalabiliyor.

Google ise kendini masum gibi göstererek kullanıcıların Facebook bilgilerini çalan 9 adet uygulamayı Google Play Store’dan kaldırdı. Uygulamaların toplam indirme sayısı 5,8 milyonu geçmişti.

2021’de en çok bu uygulamaları indirdik2021’de en çok bu uygulamaları indirdik

ABD'de Facebook'a açılan dava reddedildiABD'de Facebook'a açılan dava reddedildi

Bu tehlikeli uygulamaları tarayan ve işleyiş şekillerini çözen firma ise ünlü güvenlik firması Dr. Web oldu. Dr. Web araştırmacılarının açıklamasına göre uygulama, telefona kurulduğu andan itibaren zararlı yazılımını çalıştırmaya başlıyor ve sunucudan gerekli verileri çekiyor. Ardından Facebook ile giriş yapacağınız herhangi bir uygulamada açılan pencerenin içine bir kod yerleştirerek kullanıcı adı ve şifrenizi topluyor. Buna ek olarak giriş yaptığınız anda çerezlerinizi de çalan yazılım, bu bilgileri ve çerezleri bilgisayar korsanlarına satıyor.

FACEBOOK ŞİFRELERİNİ ÇALAN UYGULAMALAR VE İNDİRME SAYILARI

PIP Photo: 5,8 milyon indirme

Processing Photo: 500.000 indirme

Rubbish Cleaner: 100.000 indirme

Inwell Fitness: 100.000 indirme

Horoscope Daily: 100.000 indirme

App Lock Keep: 50.000 indirme

Lockit Master: 5.000 indirme

Horoscope Pi: 1.000 indirme

App Lock Manager: 10 indirme

Uyarı: Eğer bu uygulamalardan birini indirdiyseniz cihazınıza virüs taraması yapın ve Facebook hesabınızın şifresini farklı bir cihaz üzerinden değiştirin.

 

KAYNAK : Haber7

ETİKETLER

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR