iPhone 13 fiyatları ve gerçekler!

Apple’ın yeni iPhone 13 serisi merakla bekleniyor. Özellikleri neredeyse kesinleşen iPhone 13 serisinin fiyatlarıyla ilgili birçok farklı görüş var. Gelin birlikte spekülatif rakamların gerçekleri ne kadar yansıttığını inceleyelim.

ABONE OL
GİRİŞ 11.09.2021 12:07 GÜNCELLEME 11.09.2021 12:07 TEKNOLOJİ
iPhone 13 fiyatları ve gerçekler!
iPhone 13 fiyatları ve gerçekler!

Haber7.com/ Mustafa Kalkan

Apple’ın önümüzdeki günlerde tanıtacağı iPhone 13 serisinin fiyatları hakkında yapılan paylaşımlar bazı tartışmalara yol açtı. Ancak sosyal medyada paylaşılan beklenti haberleri aslında gerçeği yansıtmıyor. Apple her ne kadar çip krizinden etkilense de en büyük gelir kalemi olan iPhone satışlarında yüksek fiyat politikası uygulayarak risk almayacaktır.

ANDROID TEHLİKESİ FİYATLARI ETKİLEYECEKTİR

Android üreticileri her geçen gün Apple’a daha da yaklaşıyor ve agresif fiyat politikaları izleyebiliyorlar. Bu rekabet karşısında Apple’ın yeni iPhone 13 serisinde daha mantıklı bir fiyat listesiyle karşımıza çıkması muhtemel.

UZMANLAR BENZER FİYATLAR ÖNGÖRÜYOR

Dünya genelinde konunun uzmanı olan analistler yeni iPhone 13 serisinin geçtiğimiz yıl tanıtılan iPhone 12 serisiyle benzer fiyatlarla geleceğini paylaşıyor. Örneğin geçmişte paylaştığı doğru bilgilerle tanınan Max Weinbach yeni iPhone 13 serisi için şu fiyat listesini paylaştı:

iPhone 13 mini– $699

iPhone 13 – $799

iPhone 13 Pro – $999

iPhone 13 Pro Max – $1099

DEVRİMSEL ÖZELLİKLER BEKLENMİYOR

Ayrıca iPhone 13 serisi iPhone 12 ile karşılaştırıldığında çok üstün özelliklere sahip olmayacak. Şimdiye kadar sızdırılan özelliklere baktığımızda hafif iyileştirmelerden öte bir yenilik görülmüyor. Bu da iPhone 13 serisinin fiyatlarının geçtiğimiz yıl ile benzer bir şekilde olacağı tahminlerini güçlendiriyor.

Apple’ın iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max versiyonlarında 1 TB depolama alanı sunacağı artık neredeyse kesin diyebiliriz. iPhone 13 Pro 1 TB depolama alanı sunan versiyonların bir önceki sürümlerde olduğu gibi diğerlerinden yüksek fiyatlı olması oldukça doğal ancak sosyal medyada paylaşılan 36 bin TL gibi bir fiyat oldukça spekülatif görünüyor.

ÇİP KRİZİ NE KADAR ETKİLEYECEK?

Çip krizi kısmına gelecek olursak TSMC geçtiğimiz günlerde maliyetlerin yüzde 20 artacağını ve bunun da fiyatlara yansıyacağını açıklamıştı. Apple’ın işlemci tedarikçisi olan TSMC’nin bu açıklaması iPhone 13 fiyatlarının da yüzde 20 artacağı olarak anlaşıldı. Fakat durum bu şekilde değil. Çünkü TSMC’nin açıkladığı maliyet artışının fiyatlara nasıl yansıyacağı paylaşılan rapordan pek anlaşılmıyor.

Apple yeni iPhone modellerini belki ufak bir fiyat yükseltmesiyle piyasaya sunabilir. Fakat iki kat fiyat uygulaması Apple’ın en büyük gelir kalemi olan iPhone satışlarında aradığını bulamamasına neden olur. Bu nedenle Apple’ın önümüzdeki hafta iPhone 13 serisini mantıklı bir fiyat listesiyle satışa sunması bekleniyor.

iPhone 13 serisi için fiyat listesi henüz kimse tarafından net bir şekilde paylaşılmadı. Sosyal medyada her yıl olduğu gibi yeni iPhone modeli hakkında çeşitli rakamlar paylaşılıyor. Ancak güvenilir olmayan bir kaynağın iddiasının gerçek fiyat olarak değerlendirilmesi yalnızca spekülasyondan ibaret.

KAYNAK : Haber7

ETİKETLER

YORUMLAR 37 TÜMÜ
 • temel 4 ay önce Şikayet Et
  cok ucuz cepler var ve daha iyi bir kac model eski olsa cok ønemli degil parayi sokak da bulmuyorum millet yeni cep aldi diye enayi degilim alan alir zaten her uc da yeni model gelir model zengin olacak diye durmadan model almam en uygun hangisi ise cok model su an usa mali modellere baka bin kat daha iyi bunlar guvenlik diye sov yapar o guvenlik ise usa askere bagli seni takip eden dinler casuzluk yapar bir de parasini verirsin
  Cevapla
 • Ekonomi iyi 4 ay önce Şikayet Et
  Amerika asgari ücret en az 1500 dolar. Iphone 12 mini 700-800 dolar. Bir asgari ücret ile 2 tane iphone alırsın. Türkiye asgari ücret 2800 tl. Iphone 12 mini.. 9000 tl . 4 ay çalışıp alırsın.
  Cevapla
 • Metehan Börü 4 ay önce Şikayet Et
  Lüks merakı bu milleti bitirecek. Millet açız diyor. Hayret ediyorum. Çok insanda üst seviye iphone telefon. Gösteriş başka bir şey değil.
  Cevapla
 • AHİRZAMAN YOLCUSU 4 ay önce Şikayet Et
  Iphone 3 varken bir üst model Iphone 4 alabiliyordum şimdi 13 değil 7,8,9,10,11,12' yi alamıyoruz. En iyisi Samsung A serisi
  Cevapla
 • Ser 4 ay önce Şikayet Et
  Bir asgari ücretli yıllık kazancının yarısıyla bir adet iPhone alabiliyor alt tarafı bir telefon araba değil
  Cevapla
 • Dürüst 4 ay önce Şikayet Et
  Evet burda yıllık kazancının yarısıyla alınıyor. Amerikada aylık kazancının yarısıyla. Aradaki farka bir bak istersen. Buradaki araba 300000 tl ise orada 15000 dolar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR