Myanmar'daki katliamın altından Facebook çıktı

Global Witness isimli insan hakları grubu, Facebook'un Myanmar'daki katliamlarda şiddet sayfalarını önererek etnik temizliği desteklediği, Etiyopya'da da sahte içerikleri ön plana çıkartarak gerginliği artırdığı sonucuna ulaştı.

ABONE OL
GİRİŞ 08.10.2021 06:30 GÜNCELLEME 08.10.2021 09:50 TEKNOLOJİ
Myanmar'daki katliamın altından Facebook çıktı
Myanmar'daki katliamın altından Facebook çıktı

Eski çalışanı Frances Haugen'ın ifadeleri sonrası Facebook'un kirli çamaşırları bir bir dökülmeye başladı.

İngiliz gazetesi The Guardian'ın haberine göre Global Witness isimli insan hakları grubu, 53 milyonluk nüfustan yarısının ana haber kaynağı olarak Facebook kullandığı Myanmar'da, platformun etnik nefreti ve bölücülüğü nasıl beslediğini gün yüzüne çıkardı.

Haugen'ın ifşaladığı yazışmalarda, Facebook'un nefret söylemlerinin geçtiği gönderilerin yüzde 5'inden azına, şiddete teşvik olarak kabul edilen içeriklerin ise yüzde 1'inden azına yaptırım uyguladığı ortaya çıkmıştı.

Facebook çalışanından şirkete flaş suçlama!Facebook çalışanından şirkete flaş suçlama!

Mark Zuckerberg’den eski Facebook çalışanının iddialarına yanıtMark Zuckerberg’den eski Facebook çalışanının iddialarına yanıt

"MYANMAR'DA NEFRETİ BESLEDİ"

Global Witness'dan araştırmacılar; önce Facebook'un şartlarını ihlal etmediği görülen bir Myanmar askeri hayran sayfasını beğendi.

Bir süre sonra platformun algoritması, askeri şiddet içerikli sayfaları önermeye başladı.

Araştırmayı yürüten şirket, "Facebook'ta askeri şiddet içeriklerini aramamıza gerek kalmadı. Zaten platformun algoritması bizi buna yönlendirdi. Facebook'un önerdiği 5 sayfadan 3'ü şiddeti teşvik eden ve kendi kurallarını ihlal eden sayfalar" açıklamasında bulundu.

FACEBOOK SUÇUNU KABUL ETTİ

Araştırmada; Facebook'un Arakan'daki katliamda rol sahibi olduğunun tespit edildiği de hatırlatıldı.

Elde edilen bulgulara göre Facebook, 2018'de "Müslümanların camilere silah stokladığı"na dair bir dizi yalan bilgiyi kaldırmak yerine ön plana çıkararak kullanıcılarına servis etti.

Bu içerikler kısa sürede yayıldı ve halihazırda oldukça gergin olan bölgede toplumsal şiddeti körükledi. İddialar üzerine Facebook olayla ilgili bağımsız bir soruşturma yürüttü ve sitenin çevrimdışı şiddeti körüklediğini kabul etti.

Arakan'daki soykırımda sadece 2018 yılında 24 bin Müslüman katledildi. Yüz binlercesi ise yaşadığı ülkelerini terk etmek zorunda kaldı.

Instagram, WhatsApp ve Facebook kesintisi giderildi! Erişim sorununun nedeni belli olduInstagram, WhatsApp ve Facebook kesintisi giderildi! Erişim sorununun nedeni belli oldu

Kripto para iddiası: Facebook, WhatsApp ve Instagram neden çöktü?Kripto para iddiası: Facebook, WhatsApp ve Instagram neden çöktü?

ETİYOPYA'DA DA ÇATIŞMALARIN FİTİLİNİ ATEŞLEDİ

Araştırmaya göre Facebook; Etiyopya'da da benzer çatışmaların fitilini ateşledi.

Verilere göre platform, Etiyopya'nın Oromia bölgesinde dezenformasyonu önlemeyerek, sahte içerikleri kaldırmak yerine etkileşim aldığı için ön plana çıkardı.

Bir süre sonra bölgede tansiyon yükseldi ve çıkan olaylarda 81 kişi hayatını kaybetti.

YORUMLAR 36 TÜMÜ
 • temel 7 ay önce Şikayet Et
  her pisligin arkasinda bu var son zaman usa galiba bunu gøzden cikardi kim oldugu ortaya cikti diye kisaca digital dusmana karsi tekbir alinacak onu bir gun rusya gibi yayini kesip sistem denemesi yapilacak bunlar digital terør ve casuz
  Cevapla
 • Çorumlu 7 ay önce Şikayet Et
  Siz kullanın hala facebooku müslümanlar.için coca colayı
  Cevapla
 • hıghlander 7 ay önce Şikayet Et
  İnternette ''marc Zuckerberg,alman asıllı yahudi'' yazın ve tıklayın,sonucu göreceksiniz.Doğu Türkistan zulmünde de bunların parmağı var gibi, araştırıyorum.
  Cevapla
 • mişmiş 7 ay önce Şikayet Et
  yerli işletim sistemi, yerli arama motoru, yerli ve islami sosyal medya platformları bu 3 konuda islam birliği bir araya gelip bir fon oluştursa çok değil 500 kişilik bir ekip oluştursa yeminle bu üç konuda bunlara alternatif üretebilirdik. billy gates marck zockerberg ve diğer şeytanileri egale edebilirdik. Çok zor değil.
  Cevapla
 • Küresel salgın 7 ay önce Şikayet Et
  Küreselcilerin görünen ayakçıları ve yüzleri; başta Elon musk teknoloji, facebook, whatsapp, telegram, instagram, tiktok, twetter sosyal medya ve teknoloji, bitcoin, dolar ekonomi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR