iPhone 13 kamerası iPhone 12 Pro’dan daha iyi

Apple’ın geçtiğimiz ay tanıtımını yaptığı iPhone 13 serisi kamera özellikleriyle büyük ses getirmişti. Bağımsız test kuruluşu DXOMark’ta çarpıcı bir sonuç ortaya koydu.

ABONE OL
GİRİŞ 10.10.2021 14:17 GÜNCELLEME 10.10.2021 14:17 TEKNOLOJİ
iPhone 13 kamerası iPhone 12 Pro’dan daha iyi
iPhone 13 kamerası iPhone 12 Pro’dan daha iyi

iPhone 13 Pro kamera incelemesini paylaşan DXOMark, şimdi de iPhone 13 kamerasını mercek altına aldı. iPhone 13'te kullanılan kamera paketini iPhone 12 Pro'nun iyileştirilmiş versiyonu olarak tanımlayan test merkezi, iPhone 13'e 130 puan verdi.

iPhone 13 ailesinin Türkiye'deki stokları eridi!iPhone 13 ailesinin Türkiye'deki stokları eridi!

iPhone 13 Pro kaç paraya üretiliyor?iPhone 13 Pro kaç paraya üretiliyor?

IPHONE 13 KAMERA KARŞILAŞTIRMA SONUCU

iPhone 13'ün aldığı skor; iPhone 12 Pro Max ile aynı iken, iPhone 12 Pro'dan ise 1 puan daha yüksek. DXOMark kağıt üzerindeki bu farkı şöyle açıklıyor:

Kamera bölümünde, iPhone 13 özel bir telefoto lense ev sahipliği yapmasa da selefi iPhone 12'ye kıyasla önemli birkaç iyileştirme sunuyor. Öyle ki yeni ana kamera, iPhone 12 Pro Max ile aynı boyuttaki sensörü kullanıyor ve artık PDAF yerine çift piksek otomatik odaklama yapıyor. Ayrıca geçtiğimiz yıl yalnızca iPhone 12 Pro Max'de kullanılan ancak bu yıl tüm modellerde kullanılan sensör kaydırmalı stabilizasyon sistemi de çok daha iyi stabilizasyon sunuyor. Ana kameraya, iPhone 12 ile aynı özelliklere sahip ultra geniş açılı kamera eşlik ediyor.

IPHONE 13 SERİSİ BÜYÜK GELİŞME KAYDETTİ

DXOMark incelemesine göre iPhone 13, renkleri ve beyaz dengesini oldukça iyi ayarlayabiliyor. Ayrıca ışık koşullarının iyi olduğu ortamlarda net ve detay anlamında oldukça iyi sonuçlar veren telefonun video kanadında ise geniş dinamik aralık, doğru otomatik odaklama, doku/gürültü dengesi, doğru pozlama ve beyaz dengesi kabiliyetlerine övgüler diziliyor.

iPhone 13'ün olumsuz yönlerine de değinen DXOMark bu noktada; düşük ışık altında parlaklık gürültüsü, "zorlu yüksek kontrastlı sahneler" için sınırlı dinamik aralık, görüntü artefaktları, orta ila uzun menzilli yakınlaştırmada sınırlı ayrıntı ve video kareleri arasındaki keskinlik farklılıkları bulunduğunu belirtti.

iPhone 13 mini ile iPhone 13'ün aynı kamera donanımını paylaştığını doğrulayan DXOMark, bu sonuçların iPhone 13 mini için de geçerli olduğunu beliritiyor.

KAYNAK : Donanımhaber, Haber7

ETİKETLER

YORUMLAR 1
  • temel 3 ay önce Şikayet Et
    nasil anlamislar sorun o degil ilk uc bes ay iyi foto ceker sonra kendi kendine kalite duser yani ne var ise sistem de zaman ile bozar sende kamara kalitesiz pil su bu diye yenisi alirsin isteyen denesin ilk 6 ay kadar net ceken sey sonra yari yariya køtu olur
    Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR