Dünya çapında kullanılıyor: İngiltere, derhal durdurmaları için harekete geçti!

İngiltere hükümetinden 65 millet vekili, yapay zeka ile birlikte endişeleri artıran yüz tanıma teknolojisinin derhal durdurulması gerektiğini ifade ederek, AB'nin bu konudaki yasalarına katılacaklarını belirtti.

ABONE OL
GİRİŞ 06.10.2023 11:20 GÜNCELLEME 06.10.2023 15:30 TEKNOLOJİ
Dünya çapında kullanılıyor: İngiltere, derhal durdurmaları için harekete geçti!
Dünya çapında kullanılıyor: İngiltere, derhal durdurmaları için harekete geçti!

Canlı yüz tanıma teknolojisinin 65 İngiliz milletvekili tarafından Cuma günü durdurulması ve Avrupa Birliği'nin bu yılın başlarında uygulamaya koyduğu genel yasağa katılması isteniyor.

İngiliz Milletvekilleri canlı yüz tanıma uygulamasının durdurulması çağrısında bulunurken, daha önce de çeşitli kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve hayır kurumları bu çağrıya katılmıştı.

TEKNOLOJİNİN GETİRDİĞİ ENDİŞELERE DİKKAT ÇEKİLDİ

Statewatch ve dünya çapında 30'dan fazla kuruluş, teknolojinin getirdiği yasal, etik ve diğer endişelere dikkat çekti.

Big Brother Watch, daha önce de yüz tanıma kameralarının Birleşik Krallık'ta çoğu zaman rıza olmaksızın milyonlarca "yüz izi" almasına dikkat çekmiş ve bunu "tehlikeli bir emsal" olarak nitelendirmişti. Bu tür bir teknoloji "mahremiyetimize ve özgürlüklerimize yönelik bir tehdit" olarak görülüyordu.

The Guardian'ın haberine göre Avrupa Birliği, "Yapay Zeka Yasası" olarak adlandırılan Yapay Zeka ile ilgili ilk olası yasalardan biri kapsamında, kamusal alanlarda polis faaliyetlerinde kullanımını sınırlandıran bir düzenleme uygulaması olarak söz konusu teknolojiye genel bir yasak getirdi.

Fotoğraf: Tumisu

YASAKLI YÜZ TANIMA TEKNOLOJİSİ

AB, geçtiğimiz Haziran ayında canlı yüz tanımayı "insanlara tehdit oluşturduğuna" inanılan "kabul edilemez riskli bir yapay zeka sistemi" olarak kategorize ederek düzenlemeyi teklif etti. Söz konusu kategori altında, canlı yüz tanımanın yanı sıra "bilişsel davranış manipülasyonu" ve "sosyal puanlama" getiren teknolojilerle birlikte yalnızca üç tür teknoloji belirlendi.

The Guardian'a göre, önde gelen bir akademik uzman tarafından "İngiliz tarihindeki en büyük canlı yüz tanıma operasyonu" olarak adlandırılan Kral Charles II'nin taç giyme töreni de dahil olmak üzere, Canlı Yüz Tanıma, İngiliz polisi tarafından uzun süredir kullanılıyor ve bazıları teknolojinin protestoculara ve aktivistlere karşı kullanılabileceğinden korkuyor.

PROTESTO EYLERİMLERİNE KATILAN KİŞİLERİN TESPİT EDİLMESİNDE KULLANILIYOR

Aynı haberde İngiliz Polisinin daha önce canlı yüz tanıma teknolojisinin "protesto eylemlerine katılan kişileri... tespit etmek" için kullanılmayacağını açıklayarak protestoculara nasıl güvence verdiği de belirtildi. Polis teşkilatı yeni teknolojinin yararına inanmaya devam ederken, diğer gruplar ve hatta ülkeler potansiyel riskini görüyor.

CANLI YÜZ TANIMA ÜZERİNE KÜRESEL GÖRÜŞLER

Küresel olarak, canlı yüz tanıma da sürekli inceleme altında. MIT, ABD'nin Massachusetts eyaletindeki yasa koyucuların geçtiğimiz Haziran ayında sadece eyalet polisinin teknolojiyi kullanmasına izin vermeyi amaçlayan bir yasa tasarısı önerdiklerini, dışarıdaki polis uygulamalarının ise yasaklanacağını belirtiyor.

Öte yandan Çin, geçtiğimiz Ağustos ayında yüz tanımayı düzenleyen kurallar taslağı hazırladı. Çin Siber Uzay İdaresi tarafından hazırlanan mevzuat taslağı, teknolojinin yalnızca "belirli bir amaç ve yeterli gereklilik" ile kullanılabileceğini ve aynı zamanda rıza gerektirdiğini belirtiyor.

Canlı yüz tanıma teknolojisine öncülük eden teknoloji devinin ABD'deki Clearview AI olduğu ortaya çıktı. New York Times yazarlarından Kashmir Hill, NPR'a verdiği bir röportajda, şirketin "internetten toplanan milyarlarca fotoğraftan oluşan bir veri tabanına" sahip olduğunu ve daha sonra "hükümetlere ve polis departmanlarına" satıldığını iddia etmişti.  

KAYNAK : HABER7
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR 2
  • orhan 1 ay önce Şikayet Et
    türkiyede sinirlarimizda yüz taramasina baṣladi
    Cevapla
  • Kul insan 1 ay önce Şikayet Et
    Hadi ordan. İlim bilim teknoloji internet başta Müslümanlara ve bütün insanlara rahmet olmuştur. İngiltere Amerika ettiklerinin cezasını çekecek. İngiltere, the commonwealth üyelerini rahat bırak. Sinsice vergi aldığınız ortada. Sizi paparaziciler sizi sizi anglosaksonlar sizi. Protestan oyununa geldiniz Yahudi bozgunculuğu yayıldı.
    Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR