İşrak namazı nasıl kılınır? İşrak namazının fazileti nedir?

İşrak namazı, güneş bir iki mızrak boyu yükseldikten yani güneş doğduktan kırk-elli dakika zaman geçtikten sonra kılınır. Peki İşrak namazı nasıl kılınır? İşrak namazının fazileti nedir?

ABONE OL
GİRİŞ 23.05.2020 22:03 GÜNCELLEME 23.05.2020 22:03 YAŞAM
İşrak namazı nasıl kılınır? İşrak namazının fazileti nedir?
İşrak namazı nasıl kılınır? İşrak namazının fazileti nedir?

Saati olmayan bir kimse, çenesini göğsüne yapıştırarak güneşe bakar, şayet güneşi bu vaziyetteyken göremiyorsa, kerahat vakti çıkmıştır. Bundan sonra artık İşrak namazı kılınabilir. İşrak namazı iki rekatır. Bu namazın fazileti hakkında Fahr-ı Kainat -sallallahü aleyhi ve sellem- Efendimiz şöyle buyurur. "Bir kimse sabah namazını cemâatle kıldıktan sonra oturup güneş doğuncaya kadar zikir ile meşgul olsa, güneş doğunca da iki rekat (İşrak) namaz kılsa, bir nafile hac ve umre sevabına nail olur." (İhyâ, I. 336)

 

İŞRAK NAMAZI NEDİR?

İşrak veya duhâ namazı; güneşin doğup ufukta beş derece (bir mızrak boyu) yükselmesi ile kerâhet vakti çıktıktan sonra yani güneşin doğuşundan yaklaşık 40-50 dakika sonra ilk kuşluk vaktinde kılınır. Bir hadis-i kutsîde bu namazın faziletine işaretle şöyle buyurulur: “Ey Âdemoğlu, gününün ilk vakitlerinde benim için dört rekât nafile kılmaktan acizlik gösterme ki, günün sonunda seni korumayı tekeffül edeyim.” (Ebû Dâvûd, Tatavvu’, 12)

 

Hadis kaynaklarında çokça teşvik edilen duhâ (kuşluk) namazı; dört, sekiz ve on iki rekât olarak kılınabilir (Müslim, Salâtü’l-müsâfirîn, 78-83). En az iki rekât olarak kılınabileceği de söylenmiştir. Bu namazda iki rekâtta bir selam vermek daha sevaptır. Ancak dört rekâtta bir de selam verilebilir (Tahtâvî, Hâşiye, s. 395).

İŞRAK NAMAZININ FAZİLETİ NEDİR?

Bir kutsî hadiste bu namazın faziletine işaretle Peygamber Efendimiz (s.a.s.) şöyle buyurmuştur: “Ey Âdemoğlu! Gününün ilk vakitlerinde benim için dört rekât nafile kılmaktan acizlik gösterme ki günün sonunda seni korumayı tekeffül edeyim.” (Ebû Dâvûd, Tatavvu’, 12)

İŞRAK NAMAZI NASIL KILINIR?

1. Rekat:

"Niyet ettim Allah rızası için iki rekat işrak namazı kılmaya" diye niyet ederiz.

"Allahu Ekber" diyerek İftitah Tekbiri alır ve namaza başlarız

Sübhaneke'yi okuruz

Euzü-besmele çekeriz

Fatiha Suresini okuruz

Kur'an'dan bir sure okuruz

Rüku'ya gideriz

Secde'ye gideriz. Doğruluruz, tekrar Secde'ye gideriz

2. Rekat:

Ayağa kalkarak Kıyama dururuz

Besmele çekeriz

Fatiha Suresini okuruz

Kur'an'dan bir sure okuruz

Rüku'ya gideriz

Secde'ye gideriz. Doğruluruz, tekrar Secde'ye gideriz

Oturarak Ettahiyyatu ve Allâhumme salli, Allâhumme Bârik ve Rabbenâ dualarını okuruz

"Es selâmu aleyküm ve rahmet'ullah" diye sağa ve sola selam vererek namazı tamamlarız.

ETİKETLER

YORUMLAR 4 TÜMÜ
 • Hakir adam 5 ay önce Şikayet Et
  Bayram namazı yerine kılınmaz ikisi ayrı namaz şekilleri Dinimiz İslâm Resùlullah Efendimiz Sallallahu Aleyhi ve Sellem hazretlerimiz bu yana ayni bundan sonra da Allâh Celle Celaluhu hazretlerimiz izni ile ayni olacak
  Cevapla
 • ZAFER58 5 ay önce Şikayet Et
  nafile namz kılmak yerine kaza namazı kılmak daha doğru bence ,zira farz namazı borcu olan bir Müslümanın nafile ibadet etmesi doğru değildir.
  Cevapla
 • ZAFER58 5 ay önce Şikayet Et
  Kardeşlerim, Farz Namazı borcu olanların Nafile namaz kılması caiz değildir
  Cevapla
 • Sabır 5 ay önce Şikayet Et
  Mezhepsel farklılıklar olabilir kafana göre genel fetva vermek doğru değil.
  Cevapla
 • Eksper 5 ay önce Şikayet Et
  Bu fetvayı neye göre veriyorsunuz..Kaynağınız nedir?
  Cevapla
 • Okur 5 ay önce Şikayet Et
  Sahabeden bir iki örnek vererek evde bayram kılınır denemez. Çünkü sahabe camilerde bayram namazı kılınırken her hangi bir sebeple camiye gidemediği zaman evde bayram namazı kılmıştır. Yani camilerde bayram kılınmazken evde bayram kılmadılar. Fakat evde bayram namazı kılanlar tabi ki günah girmezler, en azından nafile namaz kılmış olurlar.
  Cevapla
 • Hakir Adam 5 ay önce Şikayet Et
  İnsanımızın huyu medya basin olsa biliyorlar bilen sormuyorlar bilgilendirme yalnıs t.cumhuriyetinde gusül almayı bilmeyen var siz ne anlatıyorsunuz
  Cevapla
 • Ddd 5 ay önce Şikayet Et
  Kılınışı normal namazla aynı. Niye kuşluk namazı diye tarif verdiniz ki, ben de normalden farklı sandım.
  Cevapla
 • Fatih 5 ay önce Şikayet Et
  Hepsi aynı zaten isimleri değişik tek cenaze bayram vitr harici hepsi aynı sadece nafikelerde fatihadan sonra istediğin süreyi önce ve sonra okuyabilirsin normal namazlarda sırasına göre okumak emlineyetlidir duha kusluk israk hepsi aynı
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR