Karpuz nasıl seçilir? Kelek ve iyi karpuz nasıl anlaşılır?

Yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi olan karpuzun lezzetli ve olgunlaşmış olanını bulmak oldukça zordur. Renginden boyutuna kadar birkaç özelliğine dikkat edilirse oldukça tatlı ve lezzetli karpuzlar seçmek mümkün. İşte karpuz seçerken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar...

ABONE OL
GİRİŞ 09.06.2020 09:09 GÜNCELLEME 20.06.2020 16:21 YAŞAM
Karpuz nasıl seçilir? Kelek ve iyi karpuz nasıl anlaşılır?
Karpuz nasıl seçilir? Kelek ve iyi karpuz nasıl anlaşılır?

Yaz boyunca herkesin severek tükettiği karpuz, öğünlerin dahi yerine tüketilmektedir. Ancak karpuz alırken karpuzun olgunlaşmış olmasına dikkat edilmelidir. Karpuz seçerken genelde sağına soluna vurarak olgunlaşıp olgunlaşmadığı anlaşılmaya çalışılır. Fakat bu yeterli bir hamle değildir. Karpuz seçerken karpuz kabuğunun rengine, boyutu ve şekli de dikkate alınmalıdır. 

 

KARPUZ SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

1- Karpuz seçerken sararmış bölgenin açık renkli olmaması ve iyice sararmasına dikkat edilmelidir. Sararan bölgenin koyuluğuna göre karpuzun tatlılığı artmış olmaktadır. 

 

2- Karpuzun renginin canlı olması aldatıcıdır. O yüzden daha mat ve tok görüntüsü olan karpuzlar daha olgunlaşmış ve tatlı olmaktadır. Bundan dolayı daha mat görüntüsü olan karpuzlar tercih edilmelidir.

3- Kocaman ve büyük olan karpuzlar da tam olarak olgunlaşmamıştır. Büyük karpuzların içi genelde tam kırmızı olarak çıkmaktadır. Daha makul boyutta olan karpuzlar tatlı ve lezzetli olmaktadır.

4- Karpuzun sapına bakılarak da ne kadar olgunlaştığı tespit edilebilir. Karpuzun sapı kuru ise tam olarak istenilen olgunlukta olduğuna, sap eğer yaş ise olmadan toplandığı anlamına gelir. 

5- Karpuzların şekline bakarak da tatlı olup olmadığı anlaşılabilir. Oval ve uzun olan karpuzlar daha sulu, yuvarlar ve basık olan karpuzlar da daha tatlı olmaktadır.

6- Karpuzun üzerindeki çatlak ve kahverengi lekeler de karpuzun o kadar lezzetli olduğunu göstermektedir.

ETİKETLER

YORUMLAR 5 TÜMÜ
 • Parislifenerli48 5 ay önce Şikayet Et
  Fransaya , Fas’tan gelen karpuzlar süper çıkıyorlar.
  Cevapla
 • Hll 5 ay önce Şikayet Et
  Bu tariflerin hepsi boş en güzeli üçgen bucak attırın içini görerek ali n ki alan arkadaş ham karpuz almasın ki üreticiler de ham toplamasın
  Cevapla
 • faruk 5 ay önce Şikayet Et
  Üç harfli marketlerde bile çok güzel karpuzlar var, seçmeyi bilecen, bu yazılanlar çok önemli
  Cevapla
 • celal 5 ay önce Şikayet Et
  Kabak aşı çıkalı karpuzlarda tad kalmadı. Ne zaman kabak aşı biter o zaman karpuz yeriz . Ben şahsen genellikle ağustosta küçük çiftçinin çıkardığı yerel üretim karpuzu bekliyorum. Onlar zaten kabak aşı bilmiyor. Karpuzları da lezetli oluyor.
  Cevapla
 • Gemlikli 5 ay önce Şikayet Et
  Biliyoruz kardeşim biliyoruz , fakat yapmıyoruz
  Cevapla
 • adıyamanlı mehmet 5 ay önce Şikayet Et
  5 yıldan beri ilk defa busene karpuz çok güzel çıktı busene karpuzlar tatlı
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR