Osmanlı'dan bugüne İnebolu'da çekiç sesi eksik olmuyor!

Kastamonu'nun İnebolu ilçesine bağlı Dibek köyü Bıçakçılar Mahallesi'nde, Osmanlı'dan bu güne çekiç sesi eksik olmuyor.

ABONE OL
GİRİŞ 14.05.2021 17:02 GÜNCELLEME 14.05.2021 17:11 YAŞAM
Osmanlı'dan bugüne İnebolu'da çekiç sesi eksik olmuyor!
Osmanlı'dan bugüne İnebolu'da çekiç sesi eksik olmuyor!

Kastamonu'nun İnebolu ilçesine bağlı Dibek köyü Bıçakçılar Mahallesi'nde, Osmanlı döneminde ordunun ihtiyacı olan kılıç, süngü gibi savaş malzemeleri üretilirken, günümüzde coğrafi işaret belgesine sahip Evrenye bıçağının üretimine devam ediliyor.
 

Mardin'de lise öğrencileri 2 bin metrekarelik alanda tarımsal üretim yapıyor


Coğrafi işaret alarak tescillendi

Osmanlı döneminde ordunun ihtiyacı olan kılıç, süngü gibi savaş malzemelerinin de üretimin yapıldığı Dibek köyü Bıçakçılar Mahallesi'nde üretilen ve Evrenye bıçağı olarak satışa sunulan bıçaklar, mahalledeki 5 atölyede asırlık ocaklarda yapılıyor. Sabah 07.00'den akşam saatlerine kadar çekiç sesinin eksik olmadığı mahallede ikamet eden herkes bıçakçılıkla uğraşıyor. İnebolu Ticaret ve Sanayi Odasının girişimiyle bu yıl coğrafi işaret alarak tescillenen, tüm parçaları el işçiliğiyle yapılan Evrenye bıçağı, kalitesiyle öne çıkıyor.

Bıçaklar tamamen el işçiliğiyle yapılıyor

Bıçakçılardan Mehmet Çelikel, bıçakların tamamen el işçiliğiyle yapıldığını söyledi. Mahallede yüz yıllardır bıçak üretiminin yapıldığını anlatan Çelikel, "Atalarımızdan gördüğümüzü, dedelerimizden babalarımızdan gördüğümüzü yapıyoruz. Bıçaklarımız Evrenye bıçağı olarak tanınıyor. Bu mesleğin kaç yıllık olduğunu bilen yok." dedi.

Burada oturup da bıçakçılık yapmayan yok

Bıçakları çelikten yaptıklarını, saplarında keçi boynuzu ile plastik kullandıklarını ifade eden Çelikel, şunları dile getirdi: "Çeliğimizi ocakta ısıtıyoruz daha sonra dövüyoruz. Her bıçağın kendine göre yapım aşaması var. Bıçağı Kastamonu ve çevre illere satıyoruz. Buraya turistler geliyor. Daha öncelerde bıçaklarımız Evrenye'de satıldığı için Evrenye bıçağı olarak biliniyor. Burada bütün mahalle bıçakçılık yapıyor. Burası 12-13 haneydi, 4-5 dükkan kapandı. Şu anda çalışan 5 tane dükkan var. Diğerleri kapandı İstanbul'a gittiler. Burada oturup da bıçakçılık yapmayan yok."

Mehmet Özdemir 50 yıldır bıçakçılık yapıyor

Bıçakçılığın zor bir meslek olduğunu söyleyen Özdemir, "Dedemin dedesi dahi bu işi yapıyormuş. Bıçak yapanların birkaçı gurbete gitti. Bu mahallede oturup bıçak yapmayan yok. Çekiç sesi eksik olmuyor, insanlar çekiç sesine uyanıyor." diye konuştu. Niyazi Demirel de küçük yaşlardan itibaren bıçakçılık yaptığını kaydederek, "Çekiç sesiyle yatıp, çekiç sesiyle kalkıyoruz. Sabah 07.00'de dükkana geliyoruz, akşam 17.00-18.00 gibi dükkanımızı kapatıyoruz. Burada bıçak, nacak gibi ürünler yapıyoruz. Geçimimizi sağlıyoruz. Benim küçüklüğümden beri bu dükkan var. Buralarda kılıç dahi üretiliyormuş." ifadesinde bulundu.

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR