Kuran-ı Kerim'deki Maide ayetinden yola çıktı, teyemmümün elleri temizlediğini tespit etti

İstanbul'da özel bir hastanede İç Hastalıkları Uzmanı olarak görev yapan Dr. Abdülkadir Geylani Şahan Kuran-ı Kerim'de teyemmümden bahsedilen Maide suresinden yola çıkarak teyemmümün temizlediği sonucunu ortaya çıkardı.

ABONE OL
GİRİŞ 16.02.2022 15:14 GÜNCELLEME 16.02.2022 15:19 YAŞAM
Kuran-ı Kerim'deki Maide ayetinden yola çıktı, teyemmümün elleri temizlediğini tespit etti
Kuran-ı Kerim'deki Maide ayetinden yola çıktı, teyemmümün elleri temizlediğini tespit etti

İstanbul'da özel bir hastanede görev alan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Abdülkadir Geylani Şahan, Maide Suresinin 6. ayetinden yola çıkarak dikkat çekici bir araştırma yaptı. Ayette geçen "Su bulamadığınız takdirde temiz bir toprağa yönelin (teyemmüm edin), yüzünüzü ve ellerinizi onunla meshedin" ifadelerini inceleyen Şahan, 25 kişilik bir ekiple birlikte 14 denek üzerinde çalışmalara başladı. 14 kişide yapılan araştırmada önce kişiler tuvalete girdi. Tuvalet sonrasında el temizliği yapılmadan örnek alındı. Daha sonra teyemmüm yaptırılıp aynı kişiden tekrar örnek alındı. Alınan örnekler incelendiğinde teyemmüm öncesinde alınan örnekte mikroorganizmaların ürediği görüldü. Teyemmüm sonrasında yapılan araştırmada ise kişilerden alınan örneklerde steril sonuç elde edildi. Şahan, "Kuran-ı Kerim, insanların hem bilimsel hayatına hem dünya hayatına akla gelebilecek her duruma çok net açıklamalar verebilen bir kitap. Bunları bağlantılı ayetleriyle okumak hikmet metoduyla okumak çok daha kıymetlidir. Biz bunlara çalışıyoruz, herkes de çalışsın istiyoruz" dedi. 

 

BİLİM İNSANLARI ŞAŞKINLIKLARINI GİZLEYEMEDİ

Yaptığı araştırma sonucunda şaşkınlık yaşayan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Abdülkadir Geylani Şahan, yapılan araştırmayı uluslararası kongrelerde de paylaştıklarını söyledi. Araştırmanın 6 ay kadar sürdüğünü dile getiren Şahan, "Araştırmanın içeriği Kuran-ı Kerim'deki ayetlerden geliyor. Kuran-ı Kerim'i okurken Maide Suresi 6. ayette, gördük ki Allah bizim elimizi arındırmak ya da bizi temizlemekle ilgili bir ifade kullanmış. Bu ifadeden yola çıkarak dedik ki 'acaba bu bir manevi temizlik mi yoksa maddi temizlik de var mı bunun boyutunda'. Sonra insanları daha pis olan bir işlemle temas ettirip ondan sonra temizliğe yönlendirelim diye bir durum aklımıza geldi. İnsanları tuvalete soktuk ve dedik ki tuvalete girildikten sonra eller kirli kabul ediliyor. Hepimiz öyle biliyoruz. Sonra onların ellerinde kültür aldık. Kültür aldıktan sonra tekrar bu insanlara teyemmüm yaptırıp sonra tekrar kültür aldık. Teyemmüm aldıktan sonra ellerinden aldığımız kültür örneğinde üreme olmayıp steril kalınca biz hem Allah'ın ayetlerini hem de bu ayetleri açıklayacağım diye ifade ettiği Fussilet suresi 53. ayetini doğrulamış olduk. Bunu görünce de çok şaşırdık. Çok kıymetli ve çok da yeni bir veri olunca da hemen bunu uluslararası kongrede paylaştık. Diğer bilim adamları da bizim gibi şaşkınlıklarını saklayamadılar. Bizi çok şaşırttı ve çok da yüreklendirdi. Bununla ilgili birkaç proje daha yapıyoruz. Ben açıkçası bu projeyi paylaşmak istememin temel nedenlerinden bir tanesi Kuran-ı Kerim, insanların hem bilimsel hayatına hem dünya hayatına akla gelebilecek her duruma çok net açıklamalar verebilen bir kitap. Bunları bağlantılı ayetleriyle okumak hikmet metoduyla okumak çok daha kıymetlidir. Biz bunlara çalışıyoruz herkes de çalışsın istiyoruz" diye konuştu. 


 
HAZIRLIK AŞAMASI 6 AY SÜRDÜ

Araştırma sonucunda ekibiyle birlikte yaşadıkları şaşkınlığını dile getiren Şahan, şunları kaydetti: "Bu çalışmanın hazırlık aşaması 6 ay kadar sürdü. İlk alınan sonuçları biz kontrol etmek için ailede evdeki herkeste kullandık. Sonra buna ikna olduktan sonra bir bağımsız ekip alalım onlara da bakalım dedik. Çıkan sonuçlar gerçekten bizi çok şaşırttığı için tekrar tekrar emin olmamız gerekiyor. Danışmanları da katarsak bir 25 kişi vardı. 25 kişilik ekiple sürekli çalışıp bu konuyu sürekli istişare üstünde tuttuk. Sonunda da böyle bir sonuca ulaştık. İlk aldığımız sonuçlar hepimizi şaşırttı zaten sonra bu işin üstüne gidince herkesten öğrendik ki kimse böyle bir sonuç beklemiyormuş. Arkadaşım sonucu bana yollayınca telefonu elime alıp diğer arkadaşımı Allahuekber diye aradım."

KAYNAK : İHA
YORUMLAR 91 TÜMÜ
 • DADAŞ 2 yıl önce Şikayet Et
  Evet çok doğru nedeni SUYLA TEMİZLENECEĞİMİZİ BUYURUYORSA RABBİM TEYEMMÜMLEDE TEMİZLENECEĞİMİZ DOĞRUDUR DEĞERLİ HOCAMIZA ÇALIŞMALARNDAN DOLAYI ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ ALLAH RAZI OLSUN EVET HER ŞEY KURANDA VAR AMA BİZ YÖNÜMÜZÜ BATIYA ÇEVİRMİŞİZ BÜTÜN İSLAM ÜLKELERİ KÖR
  Cevapla
 • Abdullah HÂN Birkul 2 yıl önce Şikayet Et
  Allahu Ekber!
  Cevapla
 • imam 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu beyefendiden Allah razı olsun. Yobaz ve bağnaz kafayla reddetmemiş, bakmış, aramış ve bulmuş. Ama hiç bulmamış olsa toprak yine temizleyicidir. Delilimiz Yüce Allahın "teyemmüm edin" emridir. O emrettiyse doğrudur, tamamdır. Sorgulanmaz bile.
  Cevapla
 • Ateş 2 yıl önce Şikayet Et
  Bilimde ve İslamda Sorgulamak esastır .Biz sorgulayalım ki gerçek ortaya çıksın ,biz sorgulayalım ki hakikat temel bulsun insanların gözü açılsın,biz sorgulayalım ki Yalanın ateşi sönsün.
  Cevapla
 • okuyucu 2 yıl önce Şikayet Et
  toprağın temizleyiciliğini ninelerimiz dedelerimiz yıllardır bilir bağda bahçede kullandığı kapları ,elini önce toprakla bir güzel dezenfekte eder sonrada israf etmeden az suyla yıkarlardı.toplumdan kopuk öğretim sistemi bu sonucu doğuruyor.hz. peygamber muhammed a.s. hadisini de okumuş mu beyefendi acaba? keşke iç hastalıklarında da araştırma yapıp ilaç yazmak yerine yeni tedavi yöntamleri bulsalar ancak meşhur olmanın bir yolu din hakkında-kuran hakkında konuşmaktan geçiyor.
  Cevapla
 • urfalimuslum 2 yıl önce Şikayet Et
  Okuyucu trolluk yapma !..
  Cevapla
 • Ömer 2 yıl önce Şikayet Et
  Doktor olmak senin yazdığın yorum gibi kolay değil “okuyucu” biraz öğrenici ve yapıcı olmaya bak vesselam. Okuya okuya şikayetçi olmuşsun.
  Cevapla
 • Misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  MaşeAllah
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR