Abajur nasıl temizlenir? Her malzemeye uygun abajur temizleme teknikleri

Abajur temizleme işlemi abajurun malzemesinin kumaş, plastik, cam ya da kâğıt olmasına göre değişiklik gösteren oldukça basit bir işlemdir.

ABONE OL
GİRİŞ 25.02.2024 17:46 GÜNCELLEME 25.02.2024 17:59 YAŞAM
Abajur nasıl temizlenir? Her malzemeye uygun abajur temizleme teknikleri
Abajur nasıl temizlenir? Her malzemeye uygun abajur temizleme teknikleri

Abajur, bulunduğu ortama dekoratif bir hava katarken aynı zamanda tepe ışığının sertliğini azaltan bir dekorasyon eşyasıdır. Her eşya gibi abajurun da düzenli aralıklarla temizlenmesi gerekir. Ancak abajur temizleme işlemi yapıldığı malzemeye göre değişiklik göstermektedir.

Abajur temizlemek için, abajurda kullanılan malzemeyi bilmeli ve ona göre bir temizleme yolu izlemelisiniz. Yanlış uygulanan bir temizleme yöntemi abajurun temizlemeyeceği gibi onu deforme deforme ederek zarar görmesine de sebep olur.

Abajur nasıl temizlenir? Her malzemeye uygun abajur temizleme teknikleri

Abajurun temiz görünmesi ve ışığı en iyi şekilde saçabilmesi için abajur temizleme işlemi önemlidir. Sadece birkaç malzeme ile abajur temizleme işlemi hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizler için derledik.

ABAJUR NE SIKLIKLA TEMİZLENMELİ?

Abajur nasıl temizlenir? Her malzemeye uygun abajur temizleme teknikleri

Abajur temizleme işlemi ne sıklıkta yapılmalı sorusu oldukça kafa karıştıran bir sordur. Abajurun üzerindeki kirlerin derin yüzeylere nüfuz etmemesi ve örümcek bağlamaması için en az ayda bir kere temizlenmesi önerilir. Ancak abajurun bulunduğu odayı her derinlemesine temizlediğiniz de abajuru da temizleyerek bu işlemi bir rutine dönüştürebilirsiniz.

KUMAŞ ABAJUR NASIL TEMİZLENİR?

Abajur nasıl temizlenir? Her malzemeye uygun abajur temizleme teknikleri

Uzmanlara göre kumaş abajur temizleme işlemini su ve deterjan kullanarak yapabilirsiniz. Ancak kumaşın yıkama talimatlarını bu aşamada göz önünde bulundurmanız gerekir. Aksi halde kumaşa zarar vererek geri dönüşü olmayan hasarlara sebep olabilirsiniz.

  • Kumaş abajurunuzu kapatın ve elektrik bağlantısını kesin. İçerisindeki ampulün tam anlamıyla soğumasını bekleyin. Ampul soğuduktan sonra abajurun üzerindeki kuru tozu almak için temiz bir bez ile kumaşın üzerinden geçin ya da elektrik süpürgenizin fırça aparatını kullanarak abajurunuzu tozlardan arındırın.
  • Bir kovanın içerisinde ılık su ve yumuşak kumaş deterjanını karıştırarak bir temizleme solüsyonu oluşturun. Abajurun kumaş kısmını bu suya batırın ve yaklaşık 15 dakika bekletin. Tüm lekeler yumuşayınca temiz bir bez ile nazikçe ovalayarak lekelerin tamamen çıkmasını sağlayın.
  • Ayrı bir kovanın içerisine temiz su doldurun ve abajuru bu suyun içerisine batırın. Tüm köpüğünün arındığını düşündüğünüzde abajuru suyun içerisinden çıkarın ve fazla suyunun akmasını sağlayın. Suyu akan abajuru emiciliği yüksek bir havluya sararak kurumaya bırakın.

PLASTİK VE CAM ABAJUR NASIL TEMİZLENİR?

Abajur nasıl temizlenir? Her malzemeye uygun abajur temizleme teknikleri

Plastik ve cam abajurları su ve bulaşık deterjanı ile rahatlıkla temizleyebilirsiniz.

  • Plastik ve cam abajur temizlemek için öncelikle abajuru kapatın ve elektrik ile bağlantısını kesin. Abajurun içerisindeki ampul soğuyana kadar bekleyin. Ampul soğuduktan sonra abajurun başlığını çıkarın.
  • Bir kabın içerisinde bulaşık deterjanı ve ılık suyu karıştırarak bir temizleme solüsyonu oluşturun. Yumuşak bir mikrofiber bezi bu temizleme solüsyonuna batırın ve abajur başlığını temizleyin.
  • Abajur temizleme işlemini yaptıktan sonra onu akan su altında durulayın ve fazla suyunu akıtın. Su lekesi oluşmasını önlemek için güzelce silin. Ardından temiz bir bez ile iyice kurulayın.

KÂĞIT ABAJUR NASIL TEMİZLENİR?

Abajur nasıl temizlenir? Her malzemeye uygun abajur temizleme teknikleri

Kâğıt abajur temizleme işleminde asla kullanılmaması gereken şey su gibi sıvı temizleyicilerdir. Sıvı maddeler kâğıt yapının bozulmasına ve parçalanmasına sebep olacağı için bunun yerine tüy bırakmayan bir rulo ya da fırça ile abajur temizleme işlemini yapabilirsiniz.

  • Kâğıt abajur temizlemek için tüy bırakmayan bir temizleme rulosu ya da yumuşak kıllı bir fırça kullanın. Bu fırça yardımıyla abajurun üzerindeki tozları temizleyin. Varsa abajurun kıvrımları arasını daha ince bir fırça yardımıyla temizleyin.
  • Eğer abajurun malzemesi farklı farklı ise onlara uygun temizleme yöntemini baz alarak temizleme işlemini gerçekleştirin.

İlginizi çekebilir;

Bulaşık makinesinde matlaşan bardaklar nasıl parlatılır?Bulaşık makinesinde matlaşan bardaklar nasıl parlatılır?

Bulaşık makinesi filtresi nasıl temizlenir? Bulaşık makinesi filtresi ne sıklıkla temizlenmeli?Bulaşık makinesi filtresi nasıl temizlenir? Bulaşık makinesi filtresi ne sıklıkla temizlenmeli?

Çamaşır suyu kokusu elden nasıl çıkar? Çamaşır suyu kokusunu elden çıkarmak için ipuçlarıÇamaşır suyu kokusu elden nasıl çıkar? Çamaşır suyu kokusunu elden çıkarmak için ipuçları

Elif Kocalı Haber7.com - SEO İçerik Editörü
Haber 7 - Elif Kocalı

Editör Hakkında

1996 yılında Kocaeli’nde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Şile'de tamamladı. 2018’de Düzce Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünden mezun oldu. Kanal7 Medya Grubu’na bağlı Haber7.com bünyesinde ‘SEO Editörü’ unvanıyla görev yapmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR