Sıcağa meydan okuma: Keten mi, Pamuk mu? Terletmeyen kumaşlar!

Keten mi, pamuk mu? Terletmeyen kumaşlar arasındaki farkı öğrenin ve tüm yaz serinliği garanti altına alın!

ABONE OL
GİRİŞ 13.06.2024 09:06 GÜNCELLEME 13.06.2024 09:07 YAŞAM
Sıcağa meydan okuma: Keten mi, Pamuk mu? Terletmeyen kumaşlar!
Sıcağa meydan okuma: Keten mi, Pamuk mu? Terletmeyen kumaşlar!

Terletmeyen kumaşlar, yaz aylarında serin ve rahat kalmak için kritik bir öneme sahiptir. Sıcaklığında artmasıyla birlikte, yaz aylarına uygun, terletmeyen kumaşa sahip kıyafet seçimi oldukça önemlidir. Bu bağlamda, terletmeyen kumaşlar, özellikle keten ve pamuk gibi doğal liflerden yapılmış olanlar, tercih edilmelidir. Terletmeyen kumaşların, serinlik sağlama ve vücuttaki nemin uzaklaştırılmasına yardımcı olma konusundaki üstünlüğü, özellikle sıcak havalarda daha da önemli hale gelir.

Yastıklar nasıl yıkanmalı? Viral limon suyu ile yastık yıkama hilesi gerçek mi?Yastıklar nasıl yıkanmalı? Viral limon suyu ile yastık yıkama hilesi gerçek mi?

Beklemiş ter lekelerinden kurtulun: Kıyafetleriniz ilk gün gibi temiz kalsınBeklemiş ter lekelerinden kurtulun: Kıyafetleriniz ilk gün gibi temiz kalsın

KETEN: TERLETMEYEN KUMAŞLARIN ŞAMPİYONU

Sıcağa meydan okuma: Keten mi, Pamuk mu? Terletmeyen kumaşlar!

Keten ve pamuk gibi doğal lifler, terletmeyen kumaşlar arasında öne çıkar. Ancak, keten, yaz aylarında terletmeyen kumaşlar arasında özel bir konuma sahiptir ve terletmeyen kumaşların özellikleri incelendiğinde, ketenin pamuktan daha serin tuttuğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Pamuk, terletmeyen kumaş olarak bilinse de, ketenin karşısında bir adım geride kalır. Pamuk lifleri daha fazla su emme eğiliminde olduğu için teri ciltte tutabilir ve hissedilen sıcaklığı arttırır. Buna bağlı olarak ketenin terletmeyen özelleri arasında lif yapısının, suyun buharlaşmasını kolaylaştırarak terin vücuttan uzaklaştırması ise dikkat çeker.

NEFES ALABİLİRLİK: KETENİN AVANTAJI

Sıcağa meydan okuma: Keten mi, Pamuk mu? Terletmeyen kumaşlar!

Keten kumaşlar, genellikle daha az iplik sayısına ve daha fazla boşluğa sahiptir, bu da giysinin nefes alabilirliğini artırır. Bu özellik, vücuttan gelen sıcak havanın dışarı atılmasını kolaylaştırır ve terlemeyi azaltarak serinlik sağlar.

Ancak, terletmeyen kumaşların şampiyonu olan keten kumaşların pamuklu kumaşlardan daha kırılgan ve yatkın olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle, keten giysilerin düzenli olarak ütülenmesi gerekir. Ketenin hassas yapısı, düz ve düzgün bir görünüm için pamuk kumaşlara göre daha özenli bir bakım gerektirir.

2 farklı yöntem: Keten gömlek nasıl yıkanır?2 farklı yöntem: Keten gömlek nasıl yıkanır?

Keten, yaz aylarında serinlik ve rahatlık arayanlar için ideal bir tercih olabilir. Ancak, kıyafet seçiminde kişisel tercihler ve bakım gereksinimleri gibi faktörler de göz önünde bulundurulmalıdır. Terletmeyen kumaşlar, yazın sıcak günlerinde konforlu bir deneyim sunar ve stilinizi öne çıkarır.

Elif Kocalı Haber7.com - SEO İçerik Editörü
Haber 7 - Elif Kocalı

Editör Hakkında

1996 yılında Kocaeli’nde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Şile'de tamamladı. 2018’de Düzce Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünden mezun oldu. Kanal7 Medya Grubu’na bağlı Haber7.com bünyesinde ‘SEO Editörü’ unvanıyla görev yapmaktadır.
YORUMLAR 8 TÜMÜ
 • Diyar-ıbekir'li 1 ay önce Şikayet Et
  Keten pamuk mu kaldı,hangi giyeceğe baksan"don lastiği" gibi plastikten üretilmiş giyecekler.Leş gibi kokmanız için 10 dakika giymeniz yetiyor.
  Cevapla
 • TAKVA SAHİBİ 1 ay önce Şikayet Et
  Eee herkesin bir derdi var. bizim derdimizde... ALEMLERİN RABBİ OLAN YÜCE ALLAHIN RIZASINI RAHMETİNİ BEREKETİNİ FAZLINI KEREMİNİ İHSANINI İKRAMINI LUTFUNU NURUNU RIZKIMIZI MAĞFİRETİNİ MERHAMETİNİ RIZASINI SEVGİSİNİ HOŞNUTLUĞUNU VE DOSTLUĞUNU KAZANMAK. ALLAHIN HUZURUNDA OLMAK. ALLAHA KAVUŞMAK. bizim derdimizde bu... çok şükür çaresinide bulduk. ALEMLERİN RABBİ OLAN YÜCE ALLAHA İMAN ETMEK
  Cevapla
 • Turancılar 1 ay önce Şikayet Et
  Terlememizin sebebi güneş ve sıcak değil, elbiseymiş. İlginç
  Cevapla
 • Cskn 1 ay önce Şikayet Et
  Eski kumaş boyaları yok malesef. Kumaş boyaları kalitesiz. Özellikle kalitesiz kumaz boyalari kullanılıyor. Kök boyalar pahali
  Cevapla
 • Hakikat 1 ay önce Şikayet Et
  Şile bezi kaçıncı sırada
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR