HDP'ye oy vermeyenlerin arazisi gasp edildi

Diyarbakır'da bazı vatandaşlar, "HDP'ye oy vermedikleri gerekçesiyle belediyenin arazilerini ellerinden almaya çalıştığını" iddia etti.

ABONE OL
GİRİŞ 12.11.2015 12:57 GÜNCELLEME 12.11.2015 14:24 Yerel Yönetimler
HDP'ye oy vermeyenlerin arazisi gasp edildi
HDP'ye oy vermeyenlerin arazisi gasp edildi

Diyarbakır'ın merkez Kayapınar ilçesinde yaşayan bazı vatandaşlar, "HDP'ye oy vermedikleri için büyükşehir belediyesinin arazilerini ellerinden almaya çalıştığını" ileri sürdü.

Talaytepe Mahallesinde "Kent Ormanı" projesi kapsamında ağaçlandırma çalışması yapan belediye ekiplerine, "ağaçlandırmanın arazilerinde yapıldığını" öne süren bazı mahalle sakinleri tepki gösterdi.

Belediye ekipleri ile mahalle sakinleri arasında çıkan gerginlik üzerine polis ekipleri güvenlik önlemi aldı.

Mahallede yaşayan vatandaşlardan Yasin Bakır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, belediyenin ağaçlandırma çalışması yapmasından duydukları rahatsızlığı dile getirdi.

"Belediye zor kullanıp arazilerimizi elimizden almaya çalışıyor" diyen Bakır, şunları kaydetti:

"BELEDİYE ARAZİYİ GASP ETMEK İSTİYOR"

"Bu arazi dedelerimizden kaldı. 1945 yılında satın alınan bu araziyle ilgili elimizde satış sözleşmesi, senetler ve tapu kayıtları mevcut. 1969 yılında kadastro hatasıyla 13 bin dönüm araziden sadece 850 dönümü bize verildi. Geriye kalan araziyle ilgili mahkeme süreci devam ediyor. Hukuki sürece rağmen 2010 yılında arazimizin 2 bin 10 dönümü bir vakfa verildi. Milli Emlak Müdürlüğü ile devam eden bir mahkeme sürecimiz olmasına rağmen belediye gelip arazimizi işgal ediyor."

Bakır, 1985 yılında söz konusu alanda 50 ev inşa ettiklerini belirterek, belediyeden "Kent Ormanı projesi kapsamında olduğu için bu evleri yıkacağım, yıkım ücretini de alacağım" denildiğini öne sürdü.

Yasin Bakır, 7 bin 500 dönüm arazinin belediye tarafından işgal edilmeye çalışıldığını ileri sürerek, "Belediye Milli Emlak Müdürlüğünden araziyi satın aldığını söylüyor. Kesinlikle böyle bir şey yoktur. Varsa elinde bir belge, getirsin" diye konuştu.

"HDP'Lİ BELEDİYE ZOR KULLANIYOR"

Belediye ekiplerinin zorla hububat ekimi yaptıkları tarlalarda çalışma yaparak, kendilerini zarara uğrattığını iddia eden Bakır, şunları kaydetti:

"Zaten bize bir hizmet yapılmıyor. Belediye HDP'ye oy vermediğimiz için bu oyları bize koz olarak kullanıyor. Demokraside herkesin fikrine saygı duyulması gerekir. Hizmete gelince hizmet yapmıyorlar oy talep ettiklerinde biz de oy vermiyoruz. Oy vermediğimiz için de bize hizmet yapmıyor ve bu tür sıkıntıları çıkarıyor. Belediye zor kullanıp arazilerimizi elimizden almaya çalışıyor."

Bakır, müfettiş görevlendirilerek bu soruna çözüm bulunmasını istediklerini aktardı.

"OY VERMEDİĞİMİZ İÇİN ARAZİMİZİ ALMAYA ÇALIŞIYORLAR"

Mehmet Bakır da belediye ile yaşadıkları problemin seçimlerde kullanılan oylardan kaynaklandığını iddia etti.

"Belediye onlara oy vermediğimiz için bunları yapıyor. Dava oy davasıdır. Oy vermiş olsaydık böyle yapılmazdı. Bu köy bizim. Araziyi, müteahhitlerden, gecekonduculardan biz muhafaza ettik. Şimdi, belediye bizim arazimizi bizden alıyor, bizi kovuyor" ifadelerini kullanan Bakır, mağdur olduklarını savundu.

Casım Gün ise belediyenin kendilerine zulüm ettiğini öne sürerek, dedelerinden kalan arazilerinin ellerinden alınmak istendiğini ileri sürdü.

BELEDİYEDEN AÇIKLAMA

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Abdullah Sevinç ise "belediye tarafından mahalle sakinlerinin arazilerinin işgal edildiği" yönündeki iddiaların asılsız olduğunu savundu.

Sevinç, çalışmanın yürütüldüğü arazinin bir kısmının TOKİ'den imar planı kapsamında devredildiğini, bir kısmının ise kamulaştırıldığını belirterek, "Hukuksuz bir şey yapmıyoruz. Eğer, bir hukuksuzluk varsa iddia sahipleri İdare Mahkemesine başvurarak, yapılan işlemi durdurma kararı alabilir" şeklinde konuştu.

İşlemlerinin hukuki olmasından dolayı emniyetin de çalışma yaptıkları alanda güvenliği sağladığına işaret ederek, şunları kaydetti:

"Zaman içerisinde proje sınırları içinde kalan evler yıkılacak. Gecekondulara ilişkin kanunun ilgili maddelerinde, 'devletin hüküm ve tasarrufu altında olan yerlere kaçak olarak yapılan yapılar devlet zabıtası tarafından derhal yıktırılır. Yıkım bedeli de yüzde 20 fazlasıyla vatandaştan tahsil edilir' ifadesi yer alır fakat barınma hakkını kutsal hak olarak kabul ettiğimizden evleri yıkılacak vatandaşları mağdur etmemek için elimizden geleni yapacağız. Hizmet konusunda oy hesabı yapmıyoruz."

ETİKETLER

YORUMLAR 34 TÜMÜ
 • Ali 4 yıl önce Şikayet Et
  Beter olun ,,,türk, ve türkiye demekten utaniyorlardı...
  Cevapla
 • yorumcu21 4 yıl önce Şikayet Et
  Böyle bi durum gerçekten varsa, ki var gibi görünüyor. Devlet, o vatan hainlerine karşı vatandaşlarına sahip çıkmalı.
  Cevapla
 • haluk 4 yıl önce Şikayet Et
  devlet o belediyeyi hdp nin elinden alsın kamulaştırsın....
  Cevapla
 • Asi ihtiyar 4 yıl önce Şikayet Et
  Hendek kazmaktan, yollara bomba gommeteken zamanlari varmi ki agac diksinler...?
  Cevapla
 • Uyan 4 yıl önce Şikayet Et
  Bir cok terde ayni seyi yapiyorlar. Buna dur denilmesi gerekli.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR