Çocuklar cinsel istismardan nasıl korunur?

Uzmanlar çocukların istismardan korunması için yapılabilecek en iyi şeyin onları bilgilendirmek olduğunu açıkladı.

ABONE OL
GİRİŞ 24.09.2018 09:44 GÜNCELLEME 24.09.2018 11:24 Çocuk
Çocuklar cinsel istismardan nasıl korunur?
Çocuklar cinsel istismardan nasıl korunur?

Gerek fiziksel gerek duygusal olarak uygulanan istismarlar konusunda çocuklara bazı bilgilerin verilmesiyle tehlikeli durumların üstesinden gelinebileceğine değinen uzmanlar, ebeveynlere önemli vazifeler düştüğünü vurguluyor.

''Çocuklarda istismar belirtileri'' haberi için TIKLAYIN

PEKİ, EBEVEYNLER ÇOCUK İSTİSMARINA KARŞI NE YAPMALI?

ÇOCUKLARA ÖZEL BÖLGELER ÖĞRETİLMELİ

3 yaşlarında olan bir çocuğun kendi vücudunu tanımaya, kendisinde olanın başkalarındaki olanın fark etmeye başladıklarına dikkat çeken uzmanlar,

“Bu yaşlardaki çocuklara özel bölgelerin nereler olduğunu ve bu bölgelere kesinlikle başkasının dokunmasına izin verilmemesi gerektiği izah edilmeli. Burada dikkat edilmesi gereken ilk özellik, izah ederken onu korkutmaması ve çevresindeki kişilere şüphe dolu gözlerle bakmaması gerektiğinin anlatılmasıdır.'' anlattı.

İYİ DOKUNMA İLE KÖTÜ DOKUNMA ÖĞRETİLMELİ

Aileler, çocuklarına iyi dokunmanın kısa süreli olabileceğini mesela, saç okşama ya da sırt sıvazlama gibi olduğunu, kötü dokunmanın ise özel yerlerin yakınlarına uzun süreli, onu rahatsız edici olması yönünde olduğundan bahsetmelidir.

Kötü insanların çocuktan yararlanabilmeleri için çocuğun en ufak bir hatasında anne-babaya söyleme ile tehdit ettiği unutulmamalı. Bu nedenle çocuklar, yaptığı davranışlar karşısında çekinmeden ebeveynlerini söyleyebilecek güvende olmalılar.

ETİKETLER

YORUMLAR 1
  • leyla 3 yıl önce Şikayet Et
    Teşekkürler
    Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR