AB'den arka arkaya Türkiye kararları

Avrupa Birliği (AB) Konseyinden, "tüm askeri harekatlara ara verilmesine ilişkin ABD-Türkiye açıklamasının not edildiği" bildirildi.

ABONE OL
GİRİŞ 18.10.2019 08:31 GÜNCELLEME 20.10.2019 06:05 DÜNYA
AB'den arka arkaya Türkiye kararları
AB'den arka arkaya Türkiye kararları

Brüksel'de AB Liderler Zirvesi'nde bir araya gelen üye ülke devlet ve hükümet başkanları, Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzur getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı'yla ilgili sonuç bildirgesi yayımladı.

 

 

Bildirgede, "AB, Türkiye'nin Suriye'nin kuzey doğusundaki tek taraflı askeri harekatını kınıyor" ifadesine yer verilirken, harekatın, Avrupa güvenliğini ve DEAŞ terör örgütü ile mücadeleyi tehdit ettiği savunuldu. 

"AB Konseyi, tüm askeri harekatlara ara verilmesine ilişkin ABD-Türkiye açıklamasını not eder" denilen bildirgede, birliğin Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin gelişmeleri takip etmeye devam edeceği kaydedildi.

 

 

Bildirgede, üye ülkelerin, 14 Ekim tarihindeki AB Dış İlişkiler Konseyi'nde konuya ilişkin alınan kararları onayladığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi: "Türkiye'ye yeniden askeri harekatına son vermesi, birliklerini geri çekmesi ve uluslararası insani hukuka uyması çağrısında bulunuyoruz. 14 Ekim'deki Konsey kararlarının ardından üye ülkelerin silah ihracatını askıya aldığını hatırlatıyoruz."

Bildirgede ayrıca, "AB'nin ciddi boyuttaki göçmen kriziyle mücadele etmeye devam edeceği, bu konuda üye ülkeleri de desteklemeyi sürdüreceği" ifade edildi.

Türkiye'nin Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetleriyle ilgili de 14 Ekim'deki AB Dış İlişkiler Konseyi'nde alınan kararların onaylandığı belirtilen bildirgede, AB'nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ile birlik içinde olduğu vurgulandı.

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 90 TÜMÜ
 • Hüseyin ÇİÇEK 8 ay önce Şikayet Et
  Not et, daaaaaa. Ben hazırım gelirim, daaaaa.
  Cevapla
 • yüksekovalı kürt 8 ay önce Şikayet Et
  kınasan ne olur kınamasan ne olur sizden ne çıkar avrupa LİDER Erdoğanın karşısında istesenizde istemesenizde düğmelerinizi ilerleyerek geleceksiniz sizlerin tümünde liderlik vasfı yoktur önce lider olmaya çalışın ondan sonra konuşun
  Cevapla
 • Mehmedim38 8 ay önce Şikayet Et
  Keçeli kalemle kalın kalın yazın kaynatıp suyunu içersiniz hazmettirir...
  Cevapla
 • Serdar A 8 ay önce Şikayet Et
  ayyy. cok da umurumuz da. aksam sabah not alsinlar . aman ha not almazlarsa ne yapariz sonra. embesiller
  Cevapla
 • isa 8 ay önce Şikayet Et
  Bu kadar acik düsmanlik. Demekki terör örgütü ile mücadele sucmus, AB öyle diyor. Üyelik müzakerelerini Türkiye ile yapiyorlar fakat kendilerinin de terör örgütü ilan ettikleri PKK ile ittifak yapiyorlar. Akiltutulmasi mi yoksa bizim aklimizla alay mi ediyorsunuz.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR