ABD'nin gizli planı ortaya çıktı: Parayı YPG'ye bırakacaklar

Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatına verdiği 120 saatlik ara bu akşam sona eriyor. Sürenin bitmesine az bir süre kala ABD, Suriye’den en büyük asker çekme operasyonunu gerçekleştirirken Savunma Bakanı Esper’den yeni açıklama geldi. Esper, Suriye’nin doğusunda petrol için bir miktar asker bırakabileceklerini söyledi. Pentagon’un Suriye’nin doğusunda 200 civarında asker bırakmayı öngören planında DEAŞ’la mücadele ve Suriye’nin doğusundaki petrol bölgelerinin Esad rejimi ile Rusya’nın eline geçmemesi olduğu kaydedildi. Ancak petrolden elde edilecek parayla ilgili farklı planlar peşindeler...

ABONE OL
GİRİŞ 22.10.2019 09:04 GÜNCELLEME 22.10.2019 09:09 DÜNYA
ABD'nin gizli planı ortaya çıktı: Parayı YPG'ye bırakacaklar
ABD'nin gizli planı ortaya çıktı: Parayı YPG'ye bırakacaklar

ABD Başkanı Donald Trump’ın talimatı üzerine Amerikan birliklerinin Suriye’nin kuzeyinde en büyük bileşenini terör örgütü YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) elindeki bölgeden çekilme süreci devam ederken, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’dan önemli açıklamalar geldi.

Afganistan’da temaslarda bulunan ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Suriye’nin petrol sahaları olan doğusundaki bölgelerde Amerikan askerlerinin kalmaya devam etmesinin üzerinde çalışılan seçeneklerden biri olduğunu söyledi. Esper, bununla amaçlananın bu petrolün terör örgütü DEAŞ ve başkalarının eline geçmesinin engellenmesi olarak niteledi. Bakan şunları söyledi:

“O bölgelerin yakınlarındaki birkaç kentte şu anda birliklerimiz var. Amaç, kötü niyetli faaliyetler için bu petrol gelirine özellikle DEAŞ ve diğer grupların erişimini önlemek. Ama asker sayısı veya benzer bir konuda alınmış bir karar yok.”

 

 

PLAN ABD BASININDA

ABD Başkanı Donald Trump da önceki gün paylaştığı tweet’te hem Suriye’nin kuzeyinin sakin olduğunu, hem de Suriye’deki petrol bölgelerinin güvenliğini sağladıklarını belirtmişti. Pentagon’dan gelen mesajlar ABD basınında da yankı buldu. Amerikan New York Times (NYT) gazetesinin üst düzey bir yetkiliye dayandırdığı haberine göre Trump, Pentagon’un Suriye’nin doğusunda 200 civarında asker bırakmayı öngören planını kabul edecek. Haberde söz konusu planın iki nedene dayandığı ve bunların DEAŞ’la mücadele ve Suriye’nin doğusundaki petrol bölgelerinin Esad rejimi ile Rusya’nın eline geçmemesi olduğu kaydedildi.

Lindsey Graham

GRAHAM: GELİRİ SDG'YE GİTSİN

Wall Street Journal (WSJ) gazetesi de bu planın Trump’a Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham tarafından geçen hafta sunulduğunu yazdı.

Gazeteye göre Pentagon, bu görev için 300 kişilik Amerikan birliğinin konuşlanabileceğini belirtmiş. Graham, Amerikan Fox News’e yaptığı açıklamada petrol sahalarını Kürtlerin yararına modernize edebileceklerini belirtti. Graham, “Petrol alanlarının İranlıların eline geçmesini reddedeceğiz. Bize DEAŞ’ı yok etmek ve yok olmuş halde tutabilmek için yardımcı olan SDG ile petrol alanlarının yenilenmesinde bir iş ortaklığının eşiğinde olduğumuza ve geliri İranlıların değil, Esad’ın değil onların alacağından emin olacağımıza inanıyorum. Bu, gelecekte bize gösterdikleri sadakatin ödenmesinde yardımcı olacaktır” dedi.

ABD’nin, çekilme talimatından önce Suriye’nin kuzeyinde 1000 civarında askeri bulunuyordu. Suriye’nin güneyindeki El Tanf bölgesinde ise halen 125 kadar ABD askeri bulunuyor.

ETİKETLER

YORUMLAR 27 TÜMÜ
 • Altaylar 8 ay önce Şikayet Et
  200 askerle Deaş a karışı duracak büyük devlet, helal olsun çok korkusuz askeri var
  Cevapla
 • Gerçek 8 ay önce Şikayet Et
  Süper devlet, diye diye kendimiz şişirdik. Bunlar ancak zayıf buldukları Müslümanları öldürür. Kendilerini de nükleer silahlarla dokunulmaz kılmaya çalışıyorlar.
  Cevapla
 • Salih 8 ay önce Şikayet Et
  Sizden kim ne petrolu alsin ? Ne anlasmasi yapabilirsin ne guveni verebilirsin bugun varsin yarin yoksun,bir operasyonla buharsiniz..garantör kim abd,petrolu kim alicak sdg.. gecelim bu bölümü daha once izledik
  Cevapla
 • coşman 8 ay önce Şikayet Et
  islam toplumu uyuyor iyi uykular abd petrol olmayan yere bakmaz asker göndermez zapt etmez bunlar siyah incinin peşinde buraların kontrolü elinde tutmak için kürt ve diğer gurupları kullanıyorlar küçük parçalara ayırıp birleşmesini engelliyorlar sistemleri bu
  Cevapla
 • Nezih 8 ay önce Şikayet Et
  Ne Rusya ne de Esed Amerika ya çıt çıkartamıyor.Hani Suriye nin bütünlüğü?Ama söz konusu Türkiye olunca aslan kesilişyorlar.Vay be!Demek ki en yiğidi gene de bizmişiz.
  Cevapla
 • naniiii 8 ay önce Şikayet Et
  ülke kimin toprağıki esada bırakmıyor
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR