Trump'tan NATO zirvesi öncesi bomba Türkiye ve F-35 açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump, NATO toplantısı öncesinde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un "NATO'nun beyin ölümü gerçekleşti" açıklamasına yanıt vererek bu açıklamayı 'nahoş' ve 'hakaret' olarak niteledi. Trump, Türkiye ve F-35'ler hakkında da kritik açıklamalarda bulundu.

ABONE OL
GİRİŞ 03.12.2019 13:19 GÜNCELLEME 03.12.2019 14:37 DÜNYA
Trump'tan NATO zirvesi öncesi bomba Türkiye ve F-35 açıklaması
Trump'tan NATO zirvesi öncesi bomba Türkiye ve F-35 açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un "NATO'nun beyin ölümü gerçekleşti" açıklamasını "nahoş" ve "aşağılayıcı" olarak niteledi. Trump,"NATO büyük bir amaç için hizmet ediyor. NATO için böyle bir açıklama yapamazsınız" ifadeleri ile Macron'a yönelik eleştirilerini sürdürdü.

 

 

Fransa'nın NATO'ya en çok ihtiyaç duyan ittifak üyesi olduğunu savunan Trump, NATO'dan en az faydalanan ülkenin de ABD olduğunu söyledi. Trump sözlerine "Macron ile iyi bir ilişkim var ancak kendisi bazen söylememesi gereken şeyler söylüyor" diyerek devam etti.

Trump, "Fransa'nın Amerikan şirketlerine vergi uygulamasını istemiyorum, vergi uygulayacak biri varsa o da ABD'dir, Fransa değil" dedi.

 

TÜRKİYE ve F-35 AÇIKLAMNASI

Türkiye ile ilgili açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Trump, "Türkiye'yle iyi ilişkilerimiz var. Yeterince uzun süre sınırlarında kaldık, artık sınırlarından çekildik. İyi iş çıkarıyorlar" dedi.

Bağdadi operasyonu ile ilgili olarak Trump, "Türkiye'yi seviyorum. Erdoğan ile çok iyi anlaşıyoruz. Bağdadi operasyonunda çok yardımcı oldular. Daha iyisini yapamazdı, daha fazla destek veremezdi" derken, F-35'ler hakkında da konuştu. Trump, "Türkiye milyarlarca dolar değerinde F-35 savaş uçakları aldı. Eğer biz vermeyi reddedersek başka yerler arayacaklardır" ifadelerini kullandı.

KUZEY KORE, İRAN VE SUUDİ ARABİSTAN AÇIKLAMASI

Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'a taktığı lakapla ilgili olarak, "Ona roket adam diyorum çünkü roket fırlatmayı seviyor" diye konuştu.

Trump, Suudi Arabistan'daki Amerikan askerleriyle ilgili ise, "Suudi Arabistan saldırıya uğradı, yardıma ihtiyaçları vardı, biz de asker gönderdik. Onlar da şu an bize ödeme yapıyor" dedi.

İran'da son haftalarda yaşanan benzin zammı protestolarına da değinen Trump, "Orada yaşananlar korkunç, çok sayıda ölü olduğu söyleniyor. Medyanın oraya gidip ne olduğunu göstermesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 43 TÜMÜ
 • Hıdır BUDUR 8 ay önce Şikayet Et
  Bakmayın siz ABD'nin F-35 kaprislerine .."Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmezmiş" derler !! ABD " Eyy Türkiyee senin yaptığın SOM füzesini tüm F-35'lerde kullanacağım şeklinde Türkiye'yi "YEMLEYEREK" , F-35 uçaklarını "Türkiye'ye yaslayıp" esas "TÜRKİYE'Yİ TEKNOLOJİK ASKERİ SİYASI BAĞIMLILIKTA TUTMAYI HESAP ETMEKTEDİR. ABD'nin istemediği bir hedefe gönderemeyeceğimiz, yerde/ havada harekat bilgilerini anında ABD'ye aktaran, MİLLİ ŞAPKA İLE UÇURULMASI HEP ŞÜHELİ BU UÇAK o zaman " tencere kapağından bir farkı varmı sizlerce o zaman"...
  Cevapla
 • Volkan 8 ay önce Şikayet Et
  Obama zamanında patriot satmadılar gittiler s400 aldılar diye ağlayan bir kuklanın f35 satmaması komik değilmi?arabistan milyarlarca dolar savunma sistemi aldı abd den yanlız hiçbiri çalışmadı.f35 lerin çalışacağını düşünmüyorum.ırakda aynı vahim durumu yaşadı patriotlar konusunda.türkiye kendi savaş uçağını yapmalıdır.boşa para vermemeliyiz
  Cevapla
 • ...DEREKÖYLÜ... 8 ay önce Şikayet Et
  Hele şunu anlayabildiniz, bu uçakların en kralını eninde sonunda kendimiz yapacağız... Aklınız varsa vermeyin...
  Cevapla
 • Fatih 8 ay önce Şikayet Et
  100 abd 100 Rusya 100 Çin’den alalım bizde para veririz alım için çeşit olsun
  Cevapla
 • Mardinli 8 ay önce Şikayet Et
  Trump ne içti acaba patron çıldırdı aga ,Reis hariç herkese posta koymuş helal yakında müslüman olsa şaşırmayın :))
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR