Beyrut'u yıkan patlayıcılar Rus iş adamına ait çıktı

Beyrut'u yerle bir eden ve onlarca insanın ölümüne neden olan patlayıcıların Rus iş adamı Igor Grechushkin tarafından Eylül 2013'te terk edildiği ve altı yıl boyunca limanda depolandığı ortaya çıktı.

ABONE OL
GİRİŞ 05.08.2020 17:29 GÜNCELLEME 05.08.2020 17:29 DÜNYA
Beyrut'u yıkan patlayıcılar Rus iş adamına ait çıktı
Beyrut'u yıkan patlayıcılar Rus iş adamına ait çıktı

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta bulunan limanda meydana gelen patlama, kenti yerle bir ederken i gerisinde bıraktığı manzara Hollywood film sahnelerini aratmadı. Şoke edici görüntülerin ortaya çıkmasına sebep olan atlamaya ilişkin ilginç detaylar ortaya çıkyıor.

 

 

RUS İŞ ADAMINA AİT ÇIKTI

Kenti yerle bir eden patlayıcıların Rus iş adamı Igor Grechushkin tarafından Eylül 2013'te terk edildiği ve altı yıl boyunca limanda depolandığı ortaya çıktı.

İnternette yayınlanan belgeler, limandaki maddelerin orduya verilebileceğini veya ilgili bir şirkete satılabileceğini, ancak herhangi bir yanıt alınamadığı için patlayıcı yükü, liman bölgesinde bıraktığını ortaya çıkardı. Amonyum nitratın genel olarak gübre için kullanılan yaygın bir endüstriyel kimyasal madde olduğu çünkü bitkiler için gereken azotu içerdiğini biliniyor.

 

 

PATLAYICI YÜKLÜ GEMİYİ BEYRUT'A BIRAKTI

Amonyum nitrat, diğer yandan madencilik sektöründe kullanılan patlayıcılarının ana bileşenlerinden biri. Amonyum nitrat kendi başına patlayıcı olmadığı gibi, aksine bir oksitleyici madde olduğu biliniyor. Tehlikeli yükün, Eylül 2013'te, bir arıza nedeniyle durmak zorunda kalan "Moldova Bayrağı" adlı kargo gemisinden başkente ulaştığı belirtildi. Şu anda eşi Irina ile Güney Kıbrıs'ta yaşayan iş adamı Igor Grechushkin, ölümcül kargo yüklü gemisini Beyrut'ta terk etmekle suçlanıyor.

NE OLMUŞTU?

Beyrut Limanı'nda patlayıcı maddelerin bulunduğu 12 numaralı depoda yangın çıktı. Yangın nedeniyle güçlü bir patlama meydana geldi. Patlama sesi başkentin banliyölerinden de duyuldu. Sağlık Bakanı Hamad Hasan, Beyrut'taki patlamada ilk belirlemelere göre ölü sayısının 100'ün üzerinde olduğu, 4 binden fazla kişinin ise yaralandığını belirtti. Yerel medyada ise ölü sayısının açıklanan resmi rakamlardan çok daha fazla olduğu ileri sürüldü.

 

ETİKETLER

YORUMLAR 16 TÜMÜ
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Bu Rus kesin yahudi dir
  Cevapla
 • Akıncı Imam 1 ay önce Şikayet Et
  Bu Ruslar parazit gibi...
  Cevapla
 • Abdurrahman 1 ay önce Şikayet Et
  Bu patlayıcı 2013 de İstanbul boğazından geçti. Kanal İstanbul A itiraz eden gezicilere duyurulur.
  Cevapla
 • ah dostum 1 ay önce Şikayet Et
  iyi güzel düşünmüşsün ama eksik düşünmüşsün. diyelim ki bir sabotaj olacak. bu tür gemi kanal sitanbul yerine boğazdan geçmek ister. amacı eylem yapmak ya. yapar yani. kanal istanbul sadece doğal gerçekleşecek kazaya engel olmuş olur. tamam chp her şeye itiraz ediyor ama siz de sorgusuz her şeyi kabul etmeyin. kanal istanbul güçlü bir türkiye varken hayata geçecek. mesele sadece gemi meselesi değil. ufkunuzu açmak açısından yazıyorum yarın hazar denizi ile karadeniz de birleştirilebilir. bunun ne anlama geldiğini anlamanız için Türk Keneşi örgütünün faaliyetlerini takip edebilirsiniz;)
  Cevapla
 • mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  bakan söyledi ancak chp ve zihniyeti dalga geçer. ciddiyetsiz kişlerin Allah belasını versin.
  Cevapla
 • kamil 1 ay önce Şikayet Et
  rusya ve israil ilişkilerinin ne kadar iyi ve sıcak olduğunu herkes bilir
  Cevapla
 • Halilcin 1 ay önce Şikayet Et
  İşin arkasında istail var rusyada göz yumdu sadece
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR