Ateşkes kararı sonrası Serrac'tan ilk Türkiye açıklaması

Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac, diğer ülkelerin kendilerini terk ettiği dönemde Libyalıların yanında yer alan Türkiye'ye teşekkürlerini ileterek, "Türk şirketlerle ilgili ekonomik dosyalar ve söz konusu şirketlerin yarım kalan projeleri tamamlamak için geri dönmesi konusunda Türkiye'yle iletişim halindeyiz. Kurumlarımızın faydasına olacak şekilde Türkiye'yle ayrıcalıklı ilişkilerimizi geliştirmeye çalışıyoruz" dedi.

ABONE OL
GİRİŞ 25.08.2020 09:07 GÜNCELLEME 25.08.2020 09:07 DÜNYA
Ateşkes kararı sonrası Serrac'tan ilk Türkiye açıklaması
Ateşkes kararı sonrası Serrac'tan ilk Türkiye açıklaması

Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac, resmi televizyon kanalına yaptığı konuşmada, "Kriz hükümeti kurmak için olağanüstü hal ilan etmem gerekebilir. Kota uygulamaları ve memnuniyet beklentisinden uzak bir şekilde acilen kabine revizyonu yapılacak" ifadelerini kullandı.

 

Meşruiyetin düşmesine ve Libya'nın karanlık bir tünele girmesine izin vermeyeceğine vurgulayan Serrac, meşru otorite olarak sorumluluk payını kabul ettiklerini ancak tüm ülke topraklarında kontrolü sağlayamadıklarını belirtti.

"VATANI KURTARMANIN TEK YOLU SEÇİM"

Başkanlık konseyi ve genel seçimlerin gelecek mart ayında yapılması çağrısını yineleyen Serrac, "Vatanı kurtarmanın tek siyasi yolu, yönetimleri seçim yoluyla yenilemektir" dedi.

 

Seçimleri kendi hesapları dolayısıyla istemeyen bazı taraflar olduğunu kaydeden Serrac, Libyalı bütün tarafların kabul edeceği herhangi bir anlaşmayı uygulamaya hazır olduğunu aktardı.

Libya'da ateşkes ilan edildi! Tüm operasyonlar durduruldu

PROTESTOLAR HAKKINDA İLK KEZ KONUŞTU

Libyalı protestoculara yaşam koşullarının kötüye gittiği gerekçesiyle provakasyonlara alet olmamaları çağrısında bulunan Serrac, "Bütün devlet kurumlarına barışçıl göstericileri korumaları, sadece sabotajcılara müdahale etmeleri talimatı verdim" diye konuştu.

Barışçıl göstericilerin arasında provokatörlerin bulunduğunu, Libya devletinin prestijini düşürmek için sabotaj ve isyan eylemleri gerçekleştirdiklerini ifade eden Serrac, petrol ihracatının yeniden başlaması ve halkı aç bırakma politikasının sona erdirilmesi çağrısında bulundu.

Savaştan etkilenen bölgeler için tazminat fonu oluşturulduğunu açıklayan Serrac, Libya Merkez Bankası'ndan likitide sağlamasını, döviz kuruyla ilgilenmesini ve paralel piyasayla mücadele etmesini istedi.

TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR ETTİ

Birçok ülkenin kendilerini terk ettiği bir dönemde Libyalılar'ın yanında yer alan Türkiye'ye teşekkürlerini ileten Serrac, "Türk şirketlerle ilgili ekonomik dosyalar ve söz konusu şirketlerin yarım kalan projeleri tamamlamak için geri dönmesi konusunda Türkiye'yle iletişim halindeyiz. Kurumlarımızın faydasına olacak şekilde Türkiye'yle ayrıcalıklı ilişkilerimizi geliştirmeye çalışıyoruz." dedi.

LİBYA'DA ATEŞKES KARARI

Başbakan Serrac ve ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'in siyasi müttefiki Tobruk Temsilciler Meclisi (TM) Başkanı Akile Salih, cuma günü (21 Ağustos) ateşkes kararı aldıklarını duyurmuştu.

Ateşkes kararı kapsamında, Sirte ve Cufra'nın silahtan arındırılmış bölgeler olması, ülkede petrol üretimi ve ihracının yeniden başlatılması, yabancı ve paralı askerlerin ülkeden çıkması ve Başkanlık Konseyi ile genel seçimlerin gelecek mart ayında yapılmasını öngörüyor.

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 16 TÜMÜ
 • Haso 6 ay önce Şikayet Et
  Bana göre libya bölundu kesin ateskes yanlis ellerinde Koz varken bu isi bitirmeli
  Cevapla
 • Fikir 6 ay önce Şikayet Et
  Koz yokki, kazanımlar bu kadardı gibi... Biz müslüman Mısır askerine kursun sıkamayız... Sisi müslümana kursun sıkabilecegini darbe sonrası 'ıspat' etti... Bir ceşit bir ordu lazım, müslümanlar adına böyle durumlara müdahale edecek, kan dökmeyi engelleyecek
  Cevapla
 • bağımsız 6 ay önce Şikayet Et
  Libya gibi bölünmeye olan bir ülkeye barışı getirdik ya helal olsun emeği gecenlere
  Cevapla
 • Nadir 6 ay önce Şikayet Et
  Anlaşıldı ne yazik ki Libyayi da demokrasi getireceğiz ayağına bolecekler . Kesinlikle bir adım dahi geri adım atmamalıyız yoksa doğu akdenizden silerler bizi kıbrisi bile kaybedebiliriz. Baksanıza yedi düvel bize karşı nasıl birleşti . Maalesef bu grubun icin de müslüman ülkeler de var ama biz bu oyunu da bozmasını da biliriz evelallah.
  Cevapla
 • amin 6 ay önce Şikayet Et
  Serrac bilge bir lider. Akıllıca taktik uyguluyor. Halkının desteğini arkasına alıp savaşmadan hafteri bitirecek inşallah. Allah yardımcısı olsun.
  Cevapla
 • İzci 6 ay önce Şikayet Et
  Seçim istemez Hafter gibi kuklalar . Halkın kuklalara destek vermeyeceğini bilirler .Bu yüzden şiddetle, terörle, darbe ile başa geçmeye çalışırlar .Bu sebeplerden ötürü bunlarla uzlaşma yapılamaz ancak çok zayıf duruma düşerlerse bu kuklalar, geçiçi olarak uzlaşma tarafında yer almış gibi gözükürler .Fakat tekrar güçlendiklerinde ilk fırsatta şiddete başvururlar . Aynı darbe sevicilerden bizde de var .
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR