Güney Kıbrıs ve AB'den Türkiye'nin sabrını zorlayan Doğu Akdeniz açıklaması

Doğu Akdeniz'de kriz devam ederken tansiyonu arttıracak açıklamalar Güney Kıbrıs ve AB cephesinden geldi. Güney Kıbrıs lideri Nikos Anastasiadis Türkiye'yi "provokasyon" yapmak ile suçlarken, AB Komisyonu Başkanı Leyen, "Kıbrıs ve Yunanistan'ın arkasındayız" dedi.

ABONE OL
GİRİŞ 16.09.2020 16:23 GÜNCELLEME 17.09.2020 06:04 DÜNYA
Güney Kıbrıs ve AB'den Türkiye'nin sabrını zorlayan Doğu Akdeniz açıklaması
Güney Kıbrıs ve AB'den Türkiye'nin sabrını zorlayan Doğu Akdeniz açıklaması

Doğu Akdeniz'de Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerilim yükselirken, NATO nezdinde iki ülke arasında teknik görüşmeler de devam ediyor.

 

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ile görüşme gerçekleştiren Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Türkiye hakkında açıklamalarda bulundu.

Nikos Anastasiadis ve Charles Michel

YAVUZ GEMİSİNDEN RAHATSIZ OLDU

Anastasiadis, dün Yavuz gemisi için ilan edilen NAVTEX'e atıfta bulunarak, Ankara'nın bölgede provokasyonlarına devam ettirdiğini iddia etti. Rum lider, "Türkiye, Doğu Akdeniz'deki provokasyonlarına devam ediyor. Ne yazık ki dün Türkiye'nin ilan ettiği NAVTEX, Yavuz gemisinin yasa dışı sondaj faaliyetlerini uzattı. Kıbrıs her zaman diyaloğa hazırdır ancak tehdit altında değil" dedi.

 

BİR AÇIKLAMADA AB'DEN

Avrupa Komisyonu (AB) Başkanı Ursula von der Leyen ise, Türkiye ile AB arasındaki mesafenin giderek açıldığını belirterek, "Türkiye bazı sorunlar yaşayan bir bölgede bulunuyor. Milyonlarca göçmene ev sahipliği yapıyor, bunun için önemli ölçüde ekonomik yardımda bulunuyoruz. Ancak hiç bir şey komşularına gözdağı verme girişimlerini haklı çıkaramaz. Üye devletlerimiz olan Kıbrıs ve Yunanistan, her zaman meşru egemenlik haklarını koruma konusunda Avrupa'nın tam dayanışmasına güvenebilir" ifadelerini kullandı.

KAYNAK : Haber7

ETİKETLER

YORUMLAR 25 TÜMÜ
 • tavukcu 4 ay önce Şikayet Et
  yakında dünya huzura erişecek çünkü osmanlı geliyor
  Cevapla
 • Ammar 4 ay önce Şikayet Et
  Biz tehdit etmiyoruz telkinde bulunuyoruz ama siz daha tehtit nasıl olur görmediniz
  Cevapla
 • hıghlander 4 ay önce Şikayet Et
  >Dünyanın her yerinde,Türkiye karşıtlığını hobi edinmiş tiplerin yüzde sekseni de nedense hep,kadın olsun erkek olsun çirkin ve suratsız,hem de meymenetsiz tipler...kaderin bir cilvesi mi anlayamadım.
  Cevapla
 • Aslan bey 4 ay önce Şikayet Et
  Ulan AB çıbanın başı sensin zaten. Haçlı artığı soytarılar sizi.
  Cevapla
 • ?????? 4 ay önce Şikayet Et
  Cehennem de Yok olun inşallah katil RUMLAR ve YUNANLILAR...
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR