Bakıma alınan Oruç Reis'in yeni rotası belli oldu

Bakım, onarım ve ikmal için Antalya'ya demirleyen Oruç Reis'in yeni rotası belli oldu. Son bir ayda yayımlanan üç NAVTEX ile Türkiye'nin deniz yetki alanlarının en güneyinden başlayarak kuzeye doğru ilerleyen Oruç Reis'in bakım sonrası rotası Meis Adası'nın güneyi olacak. Oruç Reis'in bu bölgedeki araştırmalarını 2 ayda tamamlanması bekleniyor.

ABONE OL
GİRİŞ 16.09.2020 06:32 GÜNCELLEME 17.09.2020 06:07 GÜNCEL
Bakıma alınan Oruç Reis'in yeni rotası belli oldu
Bakıma alınan Oruç Reis'in yeni rotası belli oldu

Sismik arama ve araştırma faaliyetlerinin ardından Antalya'ya gelen Oruç Reis'in yeni rotası belli oldu. Oruç Reis, çalışmalarına ara vererek hafta sonu Antalya Limanı’na döndü. Geminin, gerekli bakım ve onarım çalışmaları ardından görevine devam edeceği açıklandı. Oruç Reis'in Türkiye'nin BM'ye 2004 yılında bildirdiği kıta sahanlığında yürüttüğü faaliyetler, Yunanistan ile müzakereye konu değil. Bu doğrultuda Oruç Reis'in bölgedeki planlı faaliyetlerinin, bakım onarım ve personel değişimi ardından tamamlanması için geminin yeniden bölgeye gönderilmesi bekleniyor.

 

YENİ NAVTEX YAYIMLANACAK

Oruç Reis, 9 Ağustos'ta Türkiye'nin deniz yetki alanlarının en güneyinden başlattığı faaliyetlerini, yayınlanan diğer iki NAVTEX ilanıyla birlikte kuzey istikametine doğru sürdürdü. Geminin bir sonraki görev sahasının ise Meis Adası'nın hemen güneyindeki deniz yetki alanlarını kapsaması planlandı. Bu doğrultuda yeni NAVTEX ilanının koordinatlarının Meis ve Rodos Adası karasularının bitiminden itibaren başlatılması bekleniyor. Oruç Reis’in şu ana kadar güneybatı-kuzeydoğu istikametinde taradığı bu alanlar, Meis güneyi de dahil olarak tamamlandıktan sonra, güneydoğu-kuzeybatı hatları boyunca 90 derece kesen hatlar üzerinden bir kez daha taranacak ve bölgedeki sismik araştırma faaliyetinin ilk aşaması tamamlanmış olacak.

 

3 AYLIK BİR PLANLAMA

Oruç Reis'in bölgedeki faaliyetleri, 3 aylık bir planlamayı kapsıyordu. Görevin ilk bir ayında yaklaşık 3 bin 500 kilometrelik bir alanda tarama yapıldı. Planlamalar doğrultusunda bölgede toplam 15 bin kilometrelik alan taranacak ve çalışmalar 2 ay daha devam edecek.

KAYNAK : Yeni Şafak Gazetesi

ETİKETLER

YORUMLAR 7 TÜMÜ
 • Mkd 2 ay önce Şikayet Et
  Hiç uzatmaya gerek yok yunanistan ı vurmalı
  Cevapla
 • Meltem 2 ay önce Şikayet Et
  Ülkemle gurur duyuyorum... Nerden nereye... Yunaistan bütün dünyayı arkasına aldı, yine de bize geri adım attıramadılar... Haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz... Yunanistanı bu denli zorlayanın israil olduğunu biliyoruz. İsrailin bütün derdi yaptığı bütün zulümlere rağmen kendini güvende hissetmek...Bu hiç bir zaman olmayacak...
  Cevapla
 • Erkan 2 ay önce Şikayet Et
  Türkiye ilk kurşunu sıkmak istemiyor uluslar arası mahkemelerde türkiye hertürlü haklı çıkıyor.Bunu biz değil yunan diyor.O yüzden bunu bilen yunan masaya oturmaktan rahatsız türkiyeyi taciz edip ilk mermiyi atmamızı sağlamanın peşinde.Türkiyede yunanın gazını almak ve masada işi bitirmek için geri manevra yapmış gibi görünüyor.
  Cevapla
 • Sungur Alp 2 ay önce Şikayet Et
  Bu geminin hic mi yiyeceği suyu yakiti bitmeyecek hic mi bakim onarim gerekmicek. Elbet limana gelecek ihtiyaclarini karsilayacak. Carpitmayin her şeyi
  Cevapla
 • fatih 2 ay önce Şikayet Et
  hani şu yunanın m.e.bilan etmediği bir bölge vardı orada mı?
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR