Prens bin Selman'dan ilginç açıklama: Bu kararı alırsam halkım beni öldürür

İsrail ile "normalleşme" eğiliminde olan Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman (MBS), halkın tepkisinden çekiniyor. Haaretz gazetesinin iddiasına göre MBS, görüştüğü İsrailli-Amerikalı milyarder Haim Saban'a "Normalleşme adımlarına katılamam. Bu İran, Katar ve halkımın (Suudi halkının) elinde öldürülmeme yol açar" diyerek korkusunu paylaştı. Habere herhangi bir yalanlama gelmedi.

ABONE OL
GİRİŞ 24.10.2020 06:44 GÜNCELLEME 24.10.2020 06:46 DÜNYA
Prens bin Selman'dan ilginç açıklama: Bu kararı alırsam halkım beni öldürür
Prens bin Selman'dan ilginç açıklama: Bu kararı alırsam halkım beni öldürür

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın gönlünün İsrail'le "normalleşme" eğiliminde olduğu ancak bölgesel ve daha çok halkının tepkisinden çekindiği için adım atmadığı ortaya çıktı. İsrail gazetesi Haaretz, Veliaht Prens Muhammed bin Salman'ın, Riyad'ın Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn'dekine benzer bir adım atması ve ilişkilerini normalleştirmesi durumunda, İran ve Suudi halkının onu öldüreceğinden korktuğunu iddia etti. Gazete, Muhammed bin Selman'ın İsrailli-Amerikalı milyarder Haim Saban ile yaptığı görüşmede bu konuyu dile getirdiğini iddia etti.

 

ABD'deki Demokrat Parti'nin en büyük bağışçılardan biri olan Sabban'ın, Florida'da ABD'de Demokrat Başkan adayı Joe Biden ve yardımcı adayı Kamala Harris için düzenlenen bir internet ortamındaki seçim kampanyası sırasında bu toplantının içeriğinin bir kısmını açıkladığı belirtildi. Haaretz'e göre Saban, Suudi Veliaht Prensin kendisine Bahreyn ve BAE'deki komşularına İsrail ile ilişkileri normalleştirmede katılamayacağını, eğer yaparsa "İran, Katar ve halkımın (Suudi halkının) elinde öldürülmesine" yol açacağını söylediği iddia edildi. Muhammed bin Selman'ın İsrail'le ilişkiyi "normalleştirme" yolunda bir diğer çekincesinin ise babası Kral Salman bin Abdülaziz'in 2002'de Riyad tarafından başlatılan Arap Barış Girişimi'ne dayalı kapsamlı bir Arap-İsrail barışını sağlamaya kararlı olması olduğu değerlendiriliyor.

 

'Sudan'ın ABD'ye gönderdiği rüşveti Prens Muhammed bin Selman ödedi'

Öte yandan ABD'nin Sudan'ı teröre destek veren ülkeler listesinden çıkarmak için istediği 335 milyon dolar tazminatı Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın ödediği iddia edildi.

KAYNAK : Haaretz

ETİKETLER

YORUMLAR 50 TÜMÜ
 • Pelin 4 hafta önce Şikayet Et
  iyi olur hep beraber kurtuluruz..
  Cevapla
 • İbraam 4 hafta önce Şikayet Et
  Arabistan halkı. Suut halkı olarak deyişmiş ilginç
  Cevapla
 • Arif 4 hafta önce Şikayet Et
  Kul dan korkan Allahtan cc., kormuyormusun. Rabbim herseyi bilendir, gorendir, gucu yetendir, mutlak hesap gunu seni ve yaptiklarinin hesabini soracak.
  Cevapla
 • Cafer 4 hafta önce Şikayet Et
  ABD ve İsrail yalakası koltukta oturabilmen için coniye ve mossad'a nekadar haraç ödüyorsun,gariban Filistin'e yardım etmediği gibi birde ayak bağı oluyorsun.Zamanı gelince harç ödediklerinde seni ve kabiline kurtaramayacak.İnşallah zeval yakındır.
  Cevapla
 • Nesrin Kurnaz 4 hafta önce Şikayet Et
  Ey Rabbim! Yeryüzünde zalimlerden ve münafıklardan hiç kimseyi bırakma!
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR