Biden: Trump hakkında konuşmaktan yoruldum

ABD Başkanı Joe Biden, eski Başkan Donald Trump'ı artık geride bırakmaları gerektiğine işaret ederek, "4 yıl boyunca tüm haberlerde Trump vardı. Gelecek 4 yıl boyunca tüm haberler Amerikan halkı hakkında olacak. Trump hakkında konuşmaktan yoruldum" dedi.

ABONE OL
GİRİŞ 17.02.2021 06:50 GÜNCELLEME 17.02.2021 06:59 DÜNYA
Biden: Trump hakkında konuşmaktan yoruldum
Biden: Trump hakkında konuşmaktan yoruldum

ABD Başkanı Biden, CNN'de canlı olarak yayınlanan programa katılarak salonda bulunan katılımcıların sorularını yanıtladı.

Ağırlıklı olarak yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ülkedeki durumu, aşılama çalışmalarındaki gidişat ve sürecin ekonomik yansımalarının konuşulduğu programda Biden, Amerikan halkından yönetime güvenmelerini istedi.

Biden, Trump döneminde aşılama çalışmaları konusunda yeterince sağlıklı hazırlık yapılmadığını savunarak, "Biz göreve geldiğimizde çok az sayıda aşı vardı elimizde. Yaptığımız anlaşmalarla temmuz ayı sonuna kadar 600 milyon doz aşı almayı garantiledik. Bu da tüm halka yetecek aşımız olacak anlamına geliyor." dedi.

Aşıya erişim sağlayan herkesin mutlaka aşı olmasını tavsiye eden Biden, yıl sonuna kadar salgının bugünkünden çok daha gerilemiş olacağına inandığını belirtti.

Biden okulların yüz yüze kademeli şekilde eğitime başlayabilmesi için çalışmalarını sürdürdüklerini, ancak bu işlemlerin bir gecede bitecek işler olmadığını kaydetti.

1,9 trilyon dolarlık ekonomik destek paketini çıkarmaya kararlı olduklarını da ifade eden Biden, hem bireylere doğrudan nakit desteğinin önemli olduğunu hem de küçük ölçekli işletmelerin maksimum seviyede destekleneceğini vurguladı.

Trump'ın Senatodaki azil yargılamasında aklanmasıyla ilgili bir soruya yanıt veren Biden, artık Trump'ı geride bırakmaları gerektiğine işaret ederek, "4 yıl boyunca tüm haberlerde Trump vardı. Gelecek 4 yıl boyunca tüm haberler Amerikan halkı hakkında olacak. Trump hakkında konuşmaktan yoruldum." dedi.

Trump'a yönelik açılması muhtemel herhangi bir davaya Adalet Bakanlığının izin verip vermeyeceği konusunda Biden, Trump'la ilgili dava konusunda kendisinin değil, Adalet Bakanlığının karar vereceğini belirtti.

ABD Başkanı Biden, Çin'le birçok alanda rekabet ettiklerini hatırlatarak, insan hakları ve demokrasi konusundaki kaygılarını Pekin'e iletmeye devam edeceklerini vurguladı.

Trump dönemindeki mülteci politikalarını da eleştiren Biden, ülkedeki 11 milyon yasa dışı göçmenin kademeli şekilde vatandaşlığa geçirilmesine yönelik süreçleri işleteceklerini ve Trump döneminde 5 bine kadar indirilen mülteci kabul limitini yeniden 125 bine çıkaracaklarını söyledi.

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 4
 • Mustafa 2 ay önce Şikayet Et
  Evet başka ülkelerin iç işlerine karışıyor. Pkk yı destekliyor. Üstüne vazife olmayan işlere burnunu sokuyor. Hiç güven vermiyor. Bu dünyayı çatışmaya sürükleyebilir.
  Cevapla
 • Cogos 2 ay önce Şikayet Et
  O “biden”denen adamın Türkiye’ye burnunu sokması önemli değil,içeride onun düşüncelerini haklı çıkaracak siyasetçi ve aydın çıkması üzücü olan.yaaa tv önünde herşey çok berrak kim kimi savunuyo,hangi kılıfı yada bahaneyi söylüyo net aslında,muhalefet ve iktidar birbirini suçlamayı bıraksın artık,şu biden a karşı bir olmayı öğrenin artık
  Cevapla
 • Osman amca 2 ay önce Şikayet Et
  İhtiyar olunca çabuk yoruluyor fazla koşuşturmanın yaşlıya hürmet
  Cevapla
 • dostacısı 2 ay önce Şikayet Et
  Trump bu adamdan iyidi.Bunun burnu sivri her yere burnunu sokuyor.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR