ABD'de delta alarmı! Yeniden kabusu yaşıyor

Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Delta varyantı ABD’de vaka sayılarını yeniden en yüksek seviyeye çıkartırken, özellikle aşılanmanın düşük olduğu güney eyaletlerde yoğun bakım servislerinin kapasitelerinin dolduğu bildirildi.

ABONE OL
GİRİŞ 14.09.2021 20:27 GÜNCELLEME 14.09.2021 20:28 DÜNYA
ABD'de delta alarmı! Yeniden kabusu yaşıyor
ABD'de delta alarmı! Yeniden kabusu yaşıyor

New York Times’ın derlediği verilere göre güneydeki eyaletlerde her dört hastaneden biri yoğun bakım ünitelerinin yüzde 95’i aşkın oranlarda dolu olduğunu bildirdi. Ülkede Kovid-19 vaka sayısının en düşük seviyede olduğu haziranda ise 10 hastaneden birinin yoğun bakım servisinin "tehlikeli" seviyede dolu olduğunu bildirildi.

ABD Sağlık Bakanlığının verilerine göre geçen hafta Alabama eyaletinde yoğun bakım ünitelerinin tamamı dolarken, onlarca hasta yatak bulamadı. Alabama Hastaneler Birliği, yoğun bakım ünitesine ihtiyaç duyan hastaların bekleme odalarında ya da ambulanslarda bekletildiğini duyurdu.

AŞILAMANIN DÜŞÜK OLDUĞU EYALETLERDE BÜYÜK ARTIŞ OLDU

Teksas’ta yoğun bakım ünitelerinin yüzde 95’inin kullanımda olduğunu duyuran hastane sayısı haziranda 69 iken geçen hafta 169’a yükseldi. Eyalette yalnızca 700 yoğun bakım yatağı kaldığı bildirildi.

Geçen ay hastanelerin hastalara yer açmak için çadır üniteler kurduğu Houston şehrinde geçen hafta hasta sayısının bir önceki aya göre yüzde 40 arttığı belirtildi.

Florida eyaletinde ise geçen hafta 24 hastanenin yoğun bakım kapasitesinden fazla hastası oldu.

Kovid-19 dışında kritik durumda olan hastalara da yoğun bakım yatağı bulunamadığı bildirildi.

Uzmanlar, yoğun bakım kapasiteleri dolu olan eyaletlerin aynı zamanda aşılanma oranları en düşük eyaletler olduğunun altını çiziyor.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), geçen hafta aşı olmayanların olanlara göre Kovid-19 olma riskinin 4,5, hastaneye yatma riskinin 10, ölüm riskininse 11 kat yüksek olduğunu açıklamıştı.

YORUMLAR 10 TÜMÜ
 • vatandaş sılooo. 1 yıl önce Şikayet Et
  kabuslar tüm nemrutların tüm münafıkların tüm firavnların başına ve tüm yahudilere ve yahudi yanlılarına başlarına yağmur gibi yağsın inşaallahhhhhhhhhhhh aminnnnnnnnn ve hiç adı duyulmamiş allahu taalanın tüm bela ve musibetleri ile boğuşsun inşaallahhhhhhhh aminnnnnnn.
  Cevapla
 • vtd3434 1 yıl önce Şikayet Et
  kovid22 ye hazır olun arkadaşlar,yeni trend tiyatro bu olucak, küreselcileri takmayıp tüm yasakları kaldıran danimarkayı vurucak.Bu yazdıgımı okuyan hatırlasın lütfen
  Cevapla
 • Ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Ben bu olayı 2 haftada çözerim sende vuris yaoacaksin atacaksın ABD ye....ABD den Türkiye'ye giriş cikiyis yasaklayan aksın
  Cevapla
 • Akif Armutçu 1 yıl önce Şikayet Et
  amerikaya birşey olmaz. amerika tüm dünyayı virüse boğar kendisi mutlu yaşar
  Cevapla
 • Şems 1 yıl önce Şikayet Et
  Geçmiş yıllardan gunumu kadar bütün süper güçler batmıştır kurandada bahsedilmektedir birtek Osmanlı 7 asır onunda 3 asır i çöküştur digerleri yüzyıldır ve afganistanla başlamıştır doğudan batıya batıdan doğuya kayar isteyen Roma imparatorluğu ndan buyana bir araştırsın ne çıkıyor karşısına.
  Cevapla
 • Serkan 1 yıl önce Şikayet Et
  Virüs komunist çin malı büyük ihtimal çin lab yapımı lab kaçağı virüs bırak ABD polemiği yapmaya ABD de 670000 bin vatandaşın hayatına kayıp eti. Komunist Çin sürekli bütün dünyayı virüsleriyle boğuyor. Nokta!
  Cevapla
 • böyle 1 yıl önce Şikayet Et
  ama oluyor işte.
  Cevapla
 • temel 1 yıl önce Şikayet Et
  iyi de adam secimi kazandigi zaman hastalik bitecek idi care bulacak idi ayni bizim halk gibi papates sogan inecek deyi gaza geldigi gibi kafa olsa zaten papates sogan yazin iner fiat
  Cevapla
 • bayırbucak 1 yıl önce Şikayet Et
  önce patates yazmayı öğren hani klavye hatası diyecem iki kere papates yazmışsın.
  Cevapla
 • gariban çiftçi 1 yıl önce Şikayet Et
  Çok cahilsin patates soğan sonbaharda hasat edilir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR