Yunanistan ve Fransa'dan İspanya'ya Türkiye tepkisi: Silah satmayın

İspanya ile Türkiye arasında imzalanan ve üzerinde mutabık kalınan bazı konuların, Yunanistan ve Fransa'yı rahatsız ettiği göze çarptı. Dendias, İspanya ile Türkiye arasındaki savunma işbirliğini eleştirerek, AB'ye Fransa örneğini verdi.

ABONE OL
GİRİŞ 20.11.2021 10:06 GÜNCELLEME 20.11.2021 10:07 DÜNYA
Yunanistan ve Fransa'dan İspanya'ya Türkiye tepkisi: Silah satmayın
Yunanistan ve Fransa'dan İspanya'ya Türkiye tepkisi: Silah satmayın

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulides, Mısır Dışişleri Bakanı Sami Şükrü ve Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, bölgesel konuları ele almak için Atina'da bir araya geldi.

Dörtlü zirvede, Doğu Akdeniz'deki gelişmelerin yanı sıra Kıbrıs sorunu, Orta Doğu, Libya, Basra Körfezi ve Sahel konuları ele alındı. Ayrıca enerji işbirliği, pandemiyle mücadele, iklim değişikliği ve göç konularının da gündem maddeleri arasında bulunduğu açıklandı.

"BELARUS, ANKARA'NIN TAKTİKLERİNİ UYGULUYOR"

Dendias zirvede yaptığı konuşmada "Maalesef bu bölgede karşı karşıya olduğumuz birçok zorluğun ortak paydası komşumuz Türkiye" dedi.

Dendias, Belarus'un Polonya sınırına sığınmacıları yönlendirerek Ankara'nın taktiklerini kopyaladığını söyledi.

FRANSA VE YUNANİSTAN, TÜRKİYE-İSPANYA ORTAKLIĞINDAN RAHATSIZ

Yunanistan ve Fransa dışişleri bakanları, dörtlü zirve öncesinde baş başa bir görüşme gerçekleştirdi ve Stratejik Ortaklık Anlaşması başta olmak üzere bölgesel konuları ele aldı.

Dendias ikili görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, İspanya ile Türkiye arasındaki savunma işbirliğini eleştirdi. Dendias, Avrupa Birliği ülkelerinin "Fransa örneğini izlemeleri ve savaş tehdidinde bulunan ülkelere silah satışında bulunmamaları" gerektiğini söyledi.

İspanya Başbakanı Sanchez'ten Türkiye çıkışı: Sadece komşu değil, AB için müttefik!İspanya Başbakanı Sanchez'ten Türkiye çıkışı: Sadece komşu değil, AB için müttefik!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İspanya Başbakanı Sanchez onuruna yemek verdiCumhurbaşkanı Erdoğan, İspanya Başbakanı Sanchez onuruna yemek verdi

Erdoğan açıkladı! Türkiye'den İspanya'ya uçak gemisi teklifiErdoğan açıkladı! Türkiye'den İspanya'ya uçak gemisi teklifi

Avrupa ülkesinden Türkiye ile 6 dev anlaşma! Gündemde İHA'lar da olacakİspanya ile Türkiye ile 6 dev anlaşma! Gündemde İHA'lar da olacak

ORTAK AÇIKLAMADA ANKARA'YA ÜSTÜ KAPALI ÇAĞRI

Fransa, Yunanistan, Mısır ve Güney Kıbrıs dışişleri bakanlarının toplantısı sonrası yapılan ortak açıklamada, uluslararası deniz hukukuna riayet etme çağrısı yapıldı ve bölgede istikrar ve güvenliğin ancak bu şekilde güvence altına alınabileceği belirtildi.

Siyasi analistler bu sözlerin Türkiye'ye hitaben sarf edildiğini kaydediyor.

İSPANYA İLE İKİNCİ BİR UÇAK GEMİSİ YAPMA TEKLİFİ

Türkiye ve İspanya, aralarında çok önemli savunma sanayii anlaşmaların da olduğu 6 yeni anlaşma imzalamıştı. İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile düzenledikleri ortak basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikinci bir uçak gemisi ve yeni denizaltılar inşa etmek için işbirliği teklifinde bulunmuştu:

"Ülkelerimizin potansiyelini göz önünde bulundurarak bu alandaki iş birliğimizi daha da derinleştirmeyi özellikle arzu ediyoruz. Biliyorsunuz İspanya ile birlikte uçak gemisini (TCG Anadolu) yaptık ve şu anda artık denize indirmiş vaziyetteyiz, ama biz inşallah bir de şimdi bunun çok daha büyüğünü yine İspanya ile birlikte yapalım istiyoruz. Bu konuda değerli dostumla mutabıkız. Savunma sanayiinde birlikte yapabileceğimiz çok şeyler var; İHA, SİHA, Akıncı gibi. İspanya'nın kendi ürünlerini paylaşabilme imkanımız da olacak."

KAYNAK : Deutsche Welle
YORUMLAR 53 TÜMÜ
 • Cevdet 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu yunanlıların nasıl bir kuyruk acısı var hem tembeller üretim sıfır hem millete sataşıyorlar
  Cevapla
 • etem 1 yıl önce Şikayet Et
  çünkü birilerinin köpekçiği bunlar havla deyin ce havlıyorlar.
  Cevapla
 • Almanyali 1 yıl önce Şikayet Et
  Ingiltere ile ingiliz karasularinda tatbikat yapilsin .. fransanin burnunun ucunda
  Cevapla
 • Hakan 27 1 yıl önce Şikayet Et
  Yunanistan'ın tek bir şansı var oda 82 ci bir il olarak Türkiye ye bağlanmak. Başka şansları yok. Ne Amerika nede başka bir ülke kurtaramaz bunları.
  Cevapla
 • Alpagu 1453 1 yıl önce Şikayet Et
  İçerdeki zillet bu itlerden daha tehlikeli, bunların rengi, kişilikleri belli...
  Cevapla
 • Hasan usta 1 yıl önce Şikayet Et
  Artık bu işler biti dünya 5 büyüktür yunanistan fıransa halen bunun farkında deyil
  Cevapla
 • hamdi 1 yıl önce Şikayet Et
  fransizlar kendilaerine fransiz oluyor,onun bunun isine karisacaginaza siz ilkönce ingilterele deniz sinir sorunru cöz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR