ABD ve Almanya bakanlarından Türkiye'ye destek mesajı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Almanya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı Robert Habeck, Washington’da bir araya geldi.

ABONE OL
GİRİŞ 08.02.2023 04:08 GÜNCELLEME 08.02.2023 04:39 DÜNYA
ABD ve Almanya bakanlarından Türkiye'ye destek mesajı
ABD ve Almanya bakanlarından Türkiye'ye destek mesajı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Almanya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı Robert Habeck, Türkiye'de ve Suriye’de büyük yıkıma yol açan depremlerden dolayı üzüntülerini ve iki ülkeye her türlü desteği vermeye hazır olduklarını dile getirdi.

İki bakan, ABD ve Almanya’nın ekonomik ilişkilerinin yanı sıra Ukrayna’ya yapılan güvenlik yardımlarını görüştüklerini söyledi.

Bakan Blinken, konuşması sırasında, Kahramanmaraş merkezli, 10 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin neden olduğu yıkım ve kayıplara da değindi:

"Görüşmemizle ilgili değil ama önemli olduğunu düşündüğüm bir şey daha söyleyeyim. Türkiye ve Suriye'de meydana gelen ve bu ülkelerin son günlerde yaşadığı korkunç deprem görüntülerinden ikimizin de inanılmaz etkilendiğini biliyorum. Yıkılan binaların görüntülerini görüyoruz. İnsanları, çocukları görüyoruz, neyse ki bazıları hala enkazdan canlı olarak çıkarılıyor, ama bu inanılmaz bir acı. Her iki ülke de Türkiye'ye ve Suriye halkına ihtiyaç duydukları anda destek olmak için çok çalışıyor. 150'den fazla arama ve kurtarma personeli görevlendirdik."

ABD’nin ayrıca Suriye'de fon sağladığı insani yardım kuruluşları aracılığıyla, Suriye'deki insanlara enkazlardan kurtarma çalışmaları için yardım sağladığını belirten Blinken, ABD ve Almanya’nın Türkiye ve Suriye'de yaşanan insanlık dramına odaklandığını belirtti.

"NEYE İHTİYAÇ VARSA VERECEĞİZ VE TEDARİK EDECEĞİZ" 

Alman Bakan Habeck de sözlerine Türkiye’deki depreme değinerek başladı.

Habeck, "Neredeyse tüm gün ekonomik konuları, borç azaltma yasasını konuştuk ve basının ilgisi de bu konulara odaklandı. Ancak Türkiye ve Suriye'deki trajediyi düşününce bunlar belirli ölçüde göreceli hale geliyor. Elbette bunlar önemli konular ama binlerce insan hayatını kaybetti ve kaybediyor. Asıl trajedi, yardım etmemiz gereken gerçek durum bu ve bunu yapacağız. Yardım sağladığı için ABD'ye teşekkür ediyorum ve gurur duyuyorum. Aynısını Almanya için de söyleyebilirim. Neye ihtiyaç varsa vereceğiz ve tedarik edeceğiz." diye konuştu.

Enes Kılıç Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Enes Kılıç
YORUMLAR 5
 • Gurbetten 1 ay önce Şikayet Et
  Konsolosluk kapatanlardan istemiyoruz, DEVLETIMIZ GÜÇLÜ BIZ BIZE YETERIZ
  Cevapla
 • Hacivat 1 ay önce Şikayet Et
  Tüm yardima gelen ülkelere tesekkürler
  Cevapla
 • İklimDeğişikliği 1 ay önce Şikayet Et
  Suriye savaşında başta halep olmak uzere bircok yerine milyonlarca ton bomba atıldı ve biriken enerjiyi harekete geçirmeye yetti gibi fay hattını illaki etkisi olmuştu.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Kafan mı güzel senin
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  ihşanlah
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR