Vira Gazze! İsrail'i durdurmak için yola çıkıyorlar! Binlercesi demir aldı...

İsrail'in Gazze'de gerçekleştirdiği soykırıma karşı dünya ayaklanmaya başladı. Çoğu batı ülkelerinden gelen bin civarında tekne Gazze kıyısına giderek İsrail'e 'dur' diyecek.

ABONE OL
GİRİŞ 20.11.2023 07:01 GÜNCELLEME 21.11.2023 01:51 DÜNYA
Vira Gazze! İsrail'i durdurmak için yola çıkıyorlar! Binlercesi demir aldı...
Vira Gazze! İsrail'i durdurmak için yola çıkıyorlar! Binlercesi demir aldı...

İsrail’in Gazze’de devam eden soykırımına karşı dünyanın birçok ülkesinden yola çıkan 1000 tekne 22 Kasım Çarşamba günü Türkiye’de olacak. İsrail’e isyan filosundaki 40 farklı ülke pasaportu taşıyan 4.500 kişi denizden Gazze’ye ulaşmayı hedefliyor. Türkiye Gazeyesi’ndeki habere göre, İsrail vahşetini protesto amaçlı Gazze’ye gidecek olan tekneler 23 Kasım’da Türkiye’den vira diyecek. Kafilede siyonizm karşıtı Yahudiler de bulunacak.

Bugüne kadar gerçekleşen en büyük protesto eylemi niteliği taşıyan organizasyonun Türkiye ayağından sorumlu olan Volkan Okçu, denizden Filistinli mazlumlara kalkan olup onların çığlığını tüm dünyaya duyurmak istediklerini söyledi.

İLK DURAK KUZEY KIBRIS
Türkiye Gazetesi’ne konuşan Volkan Okçu, en yoğun katılımın Rusya’dan geldiğini, ikinci sırada İspanyolların yer aldığını anlattı. Okçu “Ruslar 313, İspanyollar 104 tekne ile geliyor. Türkiye’den 12 tekne sahibinin katılacağını iletti. Bu sayının artmasını umuyoruz. Uluslararası kurallara harfiyyen uyarak İsrail’in eline herhangi bir koz vermeden ilerleyeceğiz. Önce Kıbrıs’a uğrayıp gerekli ikmalleri yapacağız. Kıbrıs sonrası rotamız İsrail’in Aştot Limanı olacak. Bu bir tepki ve İsrail’in insanlık dışı katliamına karşı sivil itaatsizlik eylemidir” dedi.

ÇOCUKLAR DA VAR
Gazze için dünyanın farklı ülke ve kentlerinden yola çıkan teknelerde birçok katılımcının eş ve çocuklarını da yanlarına aldığını aktaran Okçu, şunları söyledi: Bu kişiler arasında politikacı, iş adamı, yazar, hukukçu ve akademisyenler var. Bu noktada bizi bekleyen ciddi zorlukların bilincindeyiz. Ancak Siyonist rejimin ikinci bir Mavi Marmara çılgınlığına teşebbüs etme şansı yok gibi. Çünkü yatlar Amerikan, İngiliz, Lüksemburg, Rus, Alman, Polonya, İspanya ve daha birçok ülke bandıralı. Araçlarda tek bir çakı dahi olmayacak. Uluslararası karasularda İsrail’in müdahale için hiçbir bahanesi yok. Gazze karasularına girdiğimiz anda ise en fazla arama yapabilirler. Hedefimiz soykırıma destek amaçlı gelen tüm sivil gemilerle birlikte İsrail’e giden deniz ikmal hattını 1 hafta 10 gün devre dışı bırakmak. Bununla ilgili tüm hazırlıklarımızı yaptık. Kopmadan, dağılmadan bu kutlu seferden başarı ile çıkacağımıza inancım tam. Tüm bu eylemlerimizi de uluslararası hukuk çerçevesinde gerçekleştireceğiz. Tüm dünyanın dikkatini bir kez daha ve güçlü bir biçimde Gazze’ye çekeceğiz.

HERKESLE HELALLEŞTİM
Gazze seferine ailesi ile birlikte katılacağını belirten Volkan Okçu, resmî makamlarla gerekli görüşmeleri yaptığını vurguladı. “Herkesle helalleştim, sonuçta karşımızdaki güç İsrail” diyen Okçu, şöyle devam etti: “Yolculukla ilgili tüm maliyet ve riskleri hesap ettik. O sahada 1000 tekne çok ciddi bir yekun. İsrail, uluslararası sularda bizi engelleyemez. Böyle bir hakkı yok. İlk işi telsizle uyarmak. Sonrasında arama, çekme hakkı var. Ancak uyuşturucu, silah vs. araması yapabilir. Uluslararası sularda bunu yapabilir. Filistin karasularında ise bot ve gemilerle bizi kendi limanlarına çekmekten, para cezası işlemi uygulamaktan başka hiçbir yetkisi yok. Böylesine kapsamlı bir uluslararası barış filosuna karşı girişecekleri herhangi bir çılgınlığın bedelini çok ağır öderler. Biz her türlü ihtimale hazırız. Topluluktaki arkadaşlarımızın çoğu da benden farklı düşünmüyor.

YAHUDİLER DE KATILIYOR
Gazze şeridine tekneden duvar örecek filoda Siyonizm karşıtı Yahudiler de bulunuyor. Eylemde lüks tekneler de yer alacak. Avrupa ve ABD’den gelen protestocuların ortalama 400 bin TL masraf ettiğini belirten Volkan Okçu “Teknelerde mürettebatla birlikte 6-8 kişi bulunuyor. Bu etkinliğe onlarca Türk yatının da katılmasını arzu ederdim. 15 civarında seyretmesinden üzüntü duyduk.” 

Okçu’nun üzüldüğü bir diğer konu ise onca Batılı ülkeden böylesine yoğun ilgi olmasına rağmen Arap ülkelerinden hiçbir katılımın sağlanmaması. Türk Aktivist, en büyük katılımın Körfez’den gerçekleşmesi gerektiği düşüncesini savunuyor ve rota tayininde Navionics sitemi ile hareket edeceklerini ve ortak akılla eylemi başarıya ulaştıracakları inancında.

KAYNAK : Türkiye Gazetesi
ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 362 TÜMÜ
 • Yeni Dünya 1 hafta önce Şikayet Et
  Dur bi tahmin edelim: Bir kaç Tekne vurur diğerleri kaçar üç beş on yirmi insan ölmüş İsrail için çok normal bişey, yeni dünya içinde böyle, tahmin etmek çok zor değil.
  Cevapla
 • Hanife avak 1 hafta önce Şikayet Et
  Allah'ım yolunuzu açık etsin cihadiniz mübarek olsun
  Cevapla
 • akıllı 1 hafta önce Şikayet Et
  biz daha zincir marketleri ve insafsız ev sahiplerini durduramadık . filistin gerçekten uzak bir mesele . bizim kuzey kıbrısı dahi tanımamışlar .
  Cevapla
 • 358 1 hafta önce Şikayet Et
  israil devlet olmadığı için , onlara bu yolla yaklaşmak yanlış olur . teknelere ateş açabilirler. birleşmiş milletler binasını dahi vurdular gazze’de. onlara ancak onların anlayacağı dilden yaklaşmak gerek
  Cevapla
 • Insan 1 hafta önce Şikayet Et
  İsrail ülke olarak tanınmıştır. Senin dediğin tahminen onlara savaş açmak sanıyorum. Bence yanlış olur. Bence çünkü vurulacak kişileri bulabilmek öyle kolay değil. En önemli olan, Filistin'deki katliam durması. Eğer İsrail bu tür gemilere ateş açarlarsa ozaman zaten neler olacağını tahmin ede biliriz sanıyorum. Kesinlikle belliki, insanlar ülkelerindeki Yönetimden bıkmıştır.
  Cevapla
 • Ali Albayrak 1 hafta önce Şikayet Et
  Türkiyedeki zenginlerin çoğu yahudi yada mason, bizden katılımın az olması normal.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR