İsrail ateşkes şartını açıkladı: Savaş bundan sonra bitecek

Biden'ın 3 aşamalı ateşkes önerisine İsrail'den cevap geldi. İsrail, savaşın nasıl sona ereceğini açıkladı...

ABONE OL
GİRİŞ 01.06.2024 23:56 GÜNCELLEME 01.06.2024 23:57 DÜNYA
İsrail ateşkes şartını açıkladı: Savaş bundan sonra bitecek
İsrail ateşkes şartını açıkladı: Savaş bundan sonra bitecek

Biden'ın Gazze'de 3 aşamalı ateşkes teklifini İsrail Savaş Kabinesi Üyesi Benny Gantz, İsrail Askeri Konseyi'nin oy birliği ile ateşkesi kabul ettiğini duyurdu.  

ABD Başkanı Joe Biden, dün İsrail'in Katar aracılığı ile Hamas'a sunduğu yeni üç aşamalı ateşkes teklifini dünyaya duyurmuştu. "Hamas'sız bir Gazze" amaçladıklarını vurgulayan Biden, İsrail'in ateşkes masasına getirdiği 3 aşamalı teklifi açıklamıştı. Hamas'ın olumlu baktığı teklife İsrail'den cevap geldi. 

GAZZE'DE 3 AŞAMALI ATEŞKES PLANI

Biden, ilk aşamada İsrail ile Hamas arasında 6 haftalık ateşkesin sağlanacağını ikinci aşamada İsrail'in çıkarları korunarak tüm rehinelerin Hamas'ın elinden alınacağını üçüncü aşamada ise Gazze'nin yeniden inşasına başlanacağını ve Hamas'ın olmadığı güvenli bir Gazze sağlayacağını söyledi.

Biden yaptığı açıklamada, "Çok önemli bir adım attık. Bugün duyuruyorum. Barışı isteyen liderler sesini yükseltmeli. Bu anlaşmayı kabul etmeliler. Rehinelerin evlerine döndüğü, İsrail'in güvenli olduğu bir zaman geldi." ifadelerini kullandı.

HAMAS'TAN ATEŞKES AÇIKLAMASI

Hamas'tan yapılan açıklamada ise "Biden'ın paylaştığı son ateşkes teklifini olumlu olarak görüyoruz. Kalıcı ateşkes için her türlü teklifi olumlu şekilde karşılamaya hazırız" denildi.

SAVAŞIN BİTMESİ OY BİRLİĞİ İLE ONAYLANDI

İsrail devlet medyası Kan'a göre Tel Aviv yönetimi İsrailli esirlerin teslim edilmesinin ardından savaşın bitmesini kabul etti. Kan'ın haberine göre Biden'ın teklifi İsrail Askeri Konseyi'nde oybirliğiyle kabul edildi.
 
İsrail medyasında yer alan habere göre İsrail Savaş Kabinesi Üyesi Benny Gantz, Biden'ın ateşkes teklifini görüşmek için İsrail Askeri Konseyi'ni acil toplantıya çağırdı. 
 
Ateşkes teklifinin Netanyahu hükümeti tarafından kabul edildiğine ilişkin Gantz'tan açıklama geldi. Gantz, "Biden'ın ateşkes teklifi, Savaş Kabinesi’nde oy birliğiyle kabul edildi." dedi.

NETANYAHU REDDETMİŞTİ

İsrail Başbakanlık Ofisinden bugün yapılan yazılı açıklamada ise "Hamas'ın askeri ve idari gücünün yok edilmesi ve esirlerin serbest bırakılması" gibi şartları sağlanmadan herhangi bir öneriyi kabul etmeyeceğini duyurmuştu.

KARARA KARŞI İTİRAZLAR YÜKSELDİ

İsrail Askeri Konseyi'nde ateşkesin onaylanmasının ardından Netanyahu hükümetinden itirazlar yükseldi. 

İsrail Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, Başbakan Benjamin Netanyahu'nun anlaşmayı kabul etmesi halinde hükümetten ayrılmakla tehdit etti. Smotrich, "Gazze'deki savaşı bitirmeyi kabul eden bir hükümetin parçası olmayacağım." dedi. 

Aşırılıkçı İsrail Kamu Güvenliği Bakanı Ben-Gvir de hükümeti fesih etmekle tehdit etti. Ben-Gvir, anlaşmanın kabul edilmesinin "mutlak bir zafer değil, mutlak bir yenilgi" olduğunu söyledi.

İSRAİLLİLER SOKAKLARA İNDİ

İsrailliler, Gazze Şeridi'nde ateşkes, esir takası anlaşması ve Başbakan Binyamin Netanyahu hükümetinin istifası talebiyle bu cumartesi de gösteri düzenledi. Başkent Tel Aviv'de toplanan yüzlerce gösterici, ellerinde İsrail bayrakları ve Netanyahu karşıtı dövizler taşıdı.

 

KAYNAK : TÜRKİYE
Ahmet Aydemir Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ahmet Aydemir

Editör Hakkında

İstanbul'da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Büyükçekmece'de tamamladı. İstanbul Üniversitesi, 'Gazetecilik’ bölümünden mezun oldu. Gazeteciliğe ilk adımını 2014'te attı. Profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere gündem, dünya, ekonomi ve spor kategorilerinde birçok haber hazırladı. Ahmet Aydemir, meslek hayatını Haber7.com'da aktif olarak sürdürüyor.
YORUMLAR 190 TÜMÜ
 • Remzi 1 ay önce Şikayet Et
  Hamasa bir şey yapamadıklarını teyit etmişler. Oldu hamas şehri teslim etsin, soykırıma devam et oldu
  Cevapla
 • Süleyman 1 ay önce Şikayet Et
  Şuna dikkat etmiyorsunuz ,İsrail şartlarda Gazze'de nüfusun olmadıgı yerlerden çekilecegiz diyor.
  Cevapla
 • Mustafa altun 1 ay önce Şikayet Et
  Kendi esirleri ni teslim alınca yine katliama devam edebilir. Çünkü bu sözünde durmayan siyonistlerin.
  Cevapla
 • ibrahim 1 ay önce Şikayet Et
  kesınlıkle barış olmaz,ben buna inanmıyorum.artık onlar için geri dönüş yok..olursa dünya kamu önünde itibar kaybederler.büyük israil devletı kurulana kadar davalarından dönmezler.
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Bitisinizin ilanıdır Neto yahudisi...Adi kopekler.. Hamas size kök söktürdü
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR