Ürdün, BMGK'nın Gazze kararını değerlendirdi

Ürdün, Gazze'de ateşkes sağlanmasını içeren BMGK kararından memnun.

ABONE OL
GİRİŞ 11.06.2024 12:37 GÜNCELLEME 11.06.2024 12:38 DÜNYA
Ürdün, BMGK'nın Gazze kararını değerlendirdi
Ürdün, BMGK'nın Gazze kararını değerlendirdi

Ürdün, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK) dün kabul edilen Gazze'de ateşkes sağlanmasına yönelik kararı memnuniyetle karşıladı.

BM Güvenlik Konseyi'nden tarihi Filistin kararı! Resmen kabul edildiBM Güvenlik Konseyi'nden tarihi Filistin kararı! Resmen kabul edildi

KANUN NO:2735

Ürdün Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Ürdün, BMGK'nin, kapsamlı bir ateşkes ve esir takası anlaşmasını destekleyen, Gazze Şeridi'nin tüm bölgelerine yeterli ve sürdürülebilir insani yardımın ulaştırılmasını sağlayan 2735 sayılı kararı kabul etmesini memnuniyetle karşıladı" ifadesi kullanıldı.

'HERHANGİ BİR COĞRAFİ DEĞİŞİKLİĞİ REDDEDİYORUZ'

BMGK kararının Gazze'de demografik veya coğrafi herhangi bir değişiklik dayatma girişimlerini reddettiğine dikkati çekilen açıklamada, kararın barışın sağlanması için iki devletli çözümü desteklediğine yer verildi.

Açıklamada, "Gazze'de savaşın durdurulması, sivillerin korunması ve Gazze'nin tüm bölgelerine insani yardımın ulaştırılması çağrısı yapan uluslararası iradeyi temsil eden, uluslararası hukuk kuralları ve BM'nin kurulduğu ilkelere uygun olan bu kararın uygulanmasının önemine" vurgu yapıldı.

KARAR AMMAN YÖNETİMİNİN GÜNDEMİNDEYDİ

İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nden tam çekilmesini ve Gazze'nin kuzeyi dahil olmak üzere yerinden edilen Filistinlilerin evlerine dönmesini içeren BMGK kararının Amman yönetimi tarafından memnuniyetle karşılandığı ifade edildi.

Açıklamada, "İsrail'i uluslararası hukuk ve uluslararası insancıl hukuk kurallarına uymaya mecbur bırakma ve Gazze'ye yönelik anlamsız savaşını durdurma" çağrısı yapıldı.

BARIŞIN SAĞLANMASI İÇİN ATILACAK ADIMLAR

İki devletli çözümün uygulanmasına yönelik kapsamlı bir plan çerçevesinde Gazze'nin yeniden inşa sürecinin başlatılması çağrısı yapılan açıklamada, başkenti Doğu Kudüs olan 1967 sınırlarında bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasıyla barışın sağlanacağı kaydedildi.

BMGK'de ABD Başkanı Joe Biden'ın açıkladığı ve ilk aşamasında Gazze’de hemen ateşkes öngören 3 aşamalı teklife destek talep edilen karar tasarısı kabul edilmişti. Rusya'nın çekimser oy kullandığı oylamada 15 üyeli BMGK'de ABD'nin sunduğu karar tasarısı 14 evet oyu almıştı. İsrail'in, Biden'ın teklifini kabul ettiği belirtilen kararda, Hamas'a da teklifi kabul etme ve uygulama çağrısı yapılmıştı.

Gazze kasaplarından ateşkes tiyatrosu!Gazze kasaplarından ateşkes tiyatrosu!

ÜÇ AŞAMALI KARAR

Kararda, 3 aşamalı teklif uyarınca ilk aşamada hemen ateşkes, kadın, yaşlı ve yaralı esirlerin serbest bırakılması, Filistinli esirlerin takas edilmesi, İsrail güçlerinin Gazze'de nüfus bulunan yerlerden çekilmesi, insani yardımın artması, temel hizmetlerin yeniden inşası, Filistinli sivillerin Gazze'nin kuzeyi dahil tüm şerit genelinde evlerine dönmesinin ve uluslararası toplumun gerekli konut katkısı yapmasının sağlanacağı kaydedilmişti.

KAYNAK : AA
Şeyma Akman Haber7.com - Editör
Haber 7 - Şeyma Akman

Editör Hakkında

1988 yılında Ankara’da doğdu. İlk öğretimini Ankara’da, orta ve lise öğrenimini Amerika’da tamamladı. Bilkent Üniversitesinde İngilizce-Fransızca mütercim tercümanlık okudu. Gazetecilik mesleğine Kanal 7 dış haberler bölümünde başladı. 7 sene sonra Yasemin.com sitesine geçerek kariyerine yeni bir ivme kazandırdı. Meslek hayatına Haber7.com'da Dış haberler editörü olarak devam ediyor.
YORUMLAR 2
  • Morelli 1 gün önce Şikayet Et
    Turkiyeyle fas arasinda vize yok cok yanlis bir karar fasda 4 milyon yahudi yasiyor hepsi israile calisiyor elini kolunu sallaya sallaya turkiyeye geliyorlar artik avrupanin vize uyguladigi ulkelere bizde vize uygulayalim yoksa durum vahim
    Cevapla
  • cahit 2 gün önce Şikayet Et
    İsrail BMGK kararına uyacak mı imdiye kadar hangi karara uydu derhal Arap ülkeleri barış gücü göndermeli Arap birliği kahve içme birliğin den öte gitsin bir işe yarasın burunlarının dibinde kardeşleri katl ediliyor
    Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR