2019 tekniker maaşları ne kadar? Yeni zamlı rakamlar belli oldu mu?

Yeni yıla sayılı günler kala, kamu kurumlarında tekniker olarak çalışan memurlar da maaşlarının ne kadar olacağını araştırıyor. 3 Ocak tarihinde açıklanacak olan memur maaşları son verilere göre belli olmaya başladı. Peki tekniker kadrosundaki memurlar 2019’da ne kadar maaş alacak?

ABONE OL
GİRİŞ 03.01.2019 09:09 GÜNCELLEME 03.01.2019 09:09 EKONOMİ
2019 tekniker maaşları ne kadar? Yeni zamlı rakamlar belli oldu mu?
2019 tekniker maaşları ne kadar? Yeni zamlı rakamlar belli oldu mu?

Kamu kurum kuruluş, Bakanlık merkez ve taşra teşkilatında görev alan tekniker maaşları araştırılmaya başladı. Yeni yılda memurların alacağı zamlı rakamlar önümüzdeki 10 gün içinde açıklanacak. Memurların maaşlarına yansıyacak zam son 6 ayın enflasyon verilerine göre belirlenecek. Enflasyonun Aralık ayında da düşüş göstermesi ve memurlara yaklaşık yüzde 11 oranında zam yapılacağı tahmin ediliyor. Memurların zam oranları kıdemlerine göre değişiklik gösteriyor. Ocak ayında kesinleşecek olan memur maaşlarına 218 TL ve 1182 TL arasında zam yapılacak. Peki tekniker kadrosundaki memurlar ne kadar maaş alacak? İşte detaylar...

2019 TEKNİKER MAAŞLARI NE KADAR OLACAK?

3 Ocak 2019’da TÜİK tarafından açıklanacak enflasyon verilerine göre, 2019 yılı ilk ayı için tekniker maaşları belli olacak. Enflasyon tahmini gerçekleşirse yüzde 11.15 oranında zam yapılacak. Buna göre, yeni yılda 9/2 tekniker maaşları 4.451 Türk Lirası seviyelerinde olması öngörülüyor.

 

 

ZAM ORANLARI NASIL BELİRLENİYOR?

Memur ve emeklilerin zam oranları toplu sözleşmeye göre önceden belirleniyor. Geçmiş 6 aylık enflasyondan kaynaklı bir fark oluşursa da bu fark zam oranının üzerine maaşlara yansıtılıyor. İşçi ve Bağ-Kur emeklileri de memurlar gibi senede iki kere zam alıyor ve zam oranı da bir önceki 6 aylık dönemde, Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından açıklanan, TÜFE'deki enflasyon oranına göre hesaplanıyor.

ETİKETLER

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR