Volkswagen Türkiye'de Passat ve Superb modellerini üretecek

Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Zafer Başar, Volkswagen'in Türkiye tesisinde üretilmesi beklenen Passat ve Superb modellerine ilişkin konuştu. Başar, "Hem Passat hem de Superb, sedan sınıfında Avrupa'da en fazla satılan modeller. Bu nedenle aramızda hoş bir yarış olacak Türkiye'de de üretildiği zaman... Onlar kendi iddialarını ortaya koyacaklar, biz kendi iddiamızı ortaya koyacağız" dedi.

ABONE OL
GİRİŞ 27.10.2019 13:25 GÜNCELLEME 27.10.2019 13:57 EKONOMİ
Volkswagen Türkiye'de Passat ve Superb modellerini üretecek
Volkswagen Türkiye'de Passat ve Superb modellerini üretecek

Volkswagen (VW) Grubu markalarından olan Skoda'nın "amiral gemisi" Superb'in tanıtımı, geçen hafta İstanbul'da gerçekleştirilmişti.

 

Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Zafer Başar, Türkiye otomobil pazarı, VW Türkiye yatırımı ve VW'nin Passat ile Superb modellerinin Türkiye'de üretme planlarına ilişkin sorularını yanıtladı.

 

Bu yıl Türkiye otomobil pazarının 350-400 bin civarında yılı kapatabileceğini belirten Başar,  "Eylül sonu 228 bin adetle bittiğini düşünürseniz, bundan sonraki dönemde ilk 9 ayda mukayese edilmeyecek bir hacim yaşanacak. Bunda en önemli etki faizlerin düşmüş olmasıdır.

Ayrıca, iklim biraz daha iyileşiyor ve ekonomiye olan güven gittikçe artıyor. Gelecek yıl bunun devam edeceğini ve sadece otomobil olarak 500 bin civarında bir otomobil pazarı oluşacağını düşünüyoruz. Biz bu senenin son 2 ayından ve gelecek senenin 12 ayından umutluyuz." diye konuştu.

"BİZE ÇOK BÜYÜK KATKISI OLACAĞINA İNANIYORUZ''

Zafer Başar, Volkswagen'in Türkiye yatırımını bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak "olağanüstü" olarak değerlendirdiğini ifade ederek, bunun Türkiye ekonomisine çok büyük katkı sunacağına inandığını vurguladı.

Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Zafer Başar

Söz konusu yatırımı şirket olarak da desteklediklerini ifade eden Başar, şunları kaydetti:

"Volkswagen ailesi içinde Skoda'nın ve Superb'in çok özel bir yeri var. Bunlar birbirine teknoloji transferi yapıyorlar. Bu modeli dizayn eden ekip, bugün Avrupa'da el üstünde tutulan bir ekip. Dolayısıyla bu performansı ve başarıyı yerli üretimle de sürdürecekler. Hem ülke ekonomimiz açısından hem bizim bilinirliğimiz açısından hem rekabet gücümüz açısından bu modelin Türkiye'de üretilecek olması bizi çok mutlu ediyor. Bize çok büyük katkısı olacağına inanıyoruz."

''VW, NE KADAR İSABETLİ BİR YATIRIM YAPTIĞINI GELECEK YILLARDA GÖRECEK''

Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Başar, Volkswagen'in Türkiye'ye olan bakışına değinirken, şirketin bakış açısının "son derece" müspet olduğunu, Türkiye'de Volkswagen temsilciliğini yapan şirketlerle Volkswagen Grubu arasında çok sıkı bir iş birliği bulunduğunu söyledi.

Birçok konuda Türkiye'den örnek alınan uygulamaların Volkswagen tarafından transfer edildiğini ve kendi ülkelerinde de incelendiğini aktaran Başar, "İşini iyi yapan ekipler burada. Türkler gerçekten işini iyi yapıyor Volkswagen dünyasında. Biz de işimizi iyi yapan bir ekibiz. Bu ilişkinin müspet bir şekilde gelişeceğine inanıyorum." dedi.

Son dönemde yaşanan gelişmelerden Volkswagen'in yatırımının etkilenmeyeceğine işaret eden Başar, şöyle devam etti:

"Üretici birimler, 100-150 yıllık iş birlikleri içinde bu yatırımları yaparlar. Küçük olaylar, küçük siyasal gelişmeler bu büyük, dev markaların yatırım kararlarını etkilemez. Baktığınız zaman, Volkswagen ailesi, dünyanın her yerinde yatırım yapıyor. Türkiye'yi tercih etmeleri de haklı gerekçelere dayanıyor. Kendileri de, Volkswagen Grubu açısından düşünüldüğünde, içinde Skoda da var tabii, bunun ne kadar isabetli bir yatırım olduğunu gelecek yıllarda görecekler. Bunlardan emin olmasalar zaten böyle bir yatırımı yapmazlardı" 

''ARAMIZDA HOŞ BİR YARIŞ OLACAK''

Zafer Başar, Passat ve Superb'in Türkiye'de üretilecek olmasının Avrupa çapında rekabeti de beraberinde getireceğini belirterek, "Hem Passat hem de Superb, sedan sınıfında Avrupa'da en fazla satılan modeller. Bu nedenle aramızda hoş bir yarış olacak Türkiye'de de üretildiği zaman... Onlar kendi iddialarını ortaya koyacaklar, biz kendi iddiamızı ortaya koyacağız. Ama Volkswagen Grubu şöyle bakıyor; yapılmış olan bir ürünün tüketiminin de o coğrafya içinde olması tabii ki üretici birim açısından, ekonomik açıdan çok büyük bir fayda sağlar. Bu faydayı Türkiye'de gerçekleştirmek isteyeceklerdir." diye konuştu.

Alman otomobil üreticisi Volkswagen, ekim ayı başında, Manisa'da 943,5 milyon lira sermayeli "Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ" unvanlı şirket kurmuştu. Hangi modellerin Türkiye'de üretileceği ise açıklanmamıştı.

ETİKETLER

YORUMLAR 18 TÜMÜ
 • Mustafa Bilgin 9 ay önce Şikayet Et
  şimdi bu olay kesinleşti mi ben anlamadım
  Cevapla
 • Ensar 9 ay önce Şikayet Et
  Mantikli...Rusya`da Mercedes E-Serisini üretiyor Ve Finlandiyada GLC serisini. Audi Q3 modelini ve Motorlarin büyük kismini Macaristanda üretiyor. Bunlar daha cok ana Üretim yerlerinin yükünü hafifletmek ve o yerlerin yatirim masrafini düsük tutmak icin. Yani ek üretim oluyor. Dogu Avrupa üretimi yerine Türkiye üretimi daha saglam, daha dayanikli ve daha kaliteli olacaktir. Bunu VW de iyi biliyor.
  Cevapla
 • Mehmed 9 ay önce Şikayet Et
  Adamlar senelerdir en çok satan marka ve daha yeni fabrika açıyorlar. Toyota ve Hyundai varken Türkiye düşmanı avrupa malları yok satıyor. Sonra da ağlıyoruz.
  Cevapla
 • El-Turco 9 ay önce Şikayet Et
  SUV modellerini de istiyoruz .. Seat Tarraco VW Tiguan ve Skoda Kodiaq vs. Passat ve Superb ile aynı alt yapıyı kullanıyor .. Bu modeller hem tutulan hem de aynı tesiste rahatça üretilebilecek modeller .. Kapasite daha yukarılara çekilebilir ..
  Cevapla
 • Safa 9 ay önce Şikayet Et
  Yerli malı yurdun malı herkes onu almalı. Biz kendi otomobillimize odaklanalım. Alman bize uzak kalsa da olur. Onların attığı kazıklarlan bıktık.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR